• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Zakodowany savoir vivre - scenariusz zajęć. z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Zakodowany savoir vivre - scenariusz zajęć. z wykorzystaniem nowoczesnych technologii"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna

Autor: Anna Świć

Czas trwania: ok. 30 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Proszę, przepraszam, dziękuję - to trzy znane i bardzo ważne słowa, dlatego warto o nich przypominać dzie- ciom. Savoir to z francuskiego wiedzieć, vivre znaczy żyć. Savoir-vivre to znajomość reguł grzecznościowych, obyczajów i form towarzyskich.

Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza dzieci dowiedzą się czego dotyczą zasady savoir-vivre, porozmawiają o tym jak należy za- chowywać się w poszczególnych sytuacjach.

Cele operacyjne:

Dziecko

·

Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,

·

Jest twórcze,

·

Skupia uwagę na wykonywanym zadaniu.

·

Rozwijanie miękkich kompetencji (logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),

·

Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,

·

Oswajanie z nowoczesnymi technologiami.

Cele ogólne

(2)

Kompetencje kluczowe kształtowane podczas zajęć

·

Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

·

Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,

·

Kompetencje cyfrowe,

·

Kompetencje obywatelskie

Podstawa programowa:

Przedszkole:

III.4, III.6, III. 7, IV.14, IV.15, IV.18, IV.19 Szkoła Podstawowa:

III.1, III.2, III.3, IV.3.6, VII.1.1, VII.1.2, VII.1.3

Metody

Poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy

Grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne

Nauczyciel: zadania przygotowane w genial.ly

Uczniowie: sprzęt komputerowy z dostępem do internetu

·

Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że dzisiejszych zajęciach popracujecie z prezentacją zrobioną w genially,

·

Przeczytaj wiersz Jana Brzechwy „Kwoka”. Poproś dzieci, żeby zapamiętały w jakiej kolejności odwiedziły kwokę zwierzęta, Proszę pana, pewna kwoka

Traktowała świat z wysoka

Przebieg zajęć

(3)

Przyszła krowa. Tuż za progiem Zbiła szybę lewym rogiem.

Kwoka gniewna i surowa Zawołała: „A to krowa!”

Przyszła świnia prosto z błota.

Kwoka złości się i miota:

„Co też pani tu wyczynia?

Tak nabłocić! A to świnia!”

Przyszedł baran. Chciał na grzędzie Siąść cichutko w drugim rzędzie, Grzęda pękła. Kwoka wściekła Coś o łbie baranim rzekła I dodała: „Próżne słowa, Takich nikt już nie wychowa, Trudno… Wszyscy się wynoście!”

No i poszli sobie goście.

Czy ta kwoka, proszę pana, Była dobrze wychowana?

·

Wklej uczniom link do przygotowanych w genial.ly aktywności:

https://view.genial.ly/6057395a9690670d430fb8d3/presentation-zakodowany-savoir-vivre-by-anna-swic

·

Przypomnij dzieciom zasady poruszania się pomiędzy slajdami,

·

Zaproś uczniów do wykonania pierwszego zadania. Wytłumacz na czym będzie polegała aktywność (należy, przesuwając palcem poszczególne elementy, wskazać kolejność zwierząt, które pojawiły się w wierszu),

(4)

·

Zapytaj dzieci czy ich zdaniem kwoka faktycznie była dobrze wychowana i potraktowała swoich gości we właściwy sposób,

·

Poproś uczniów o przejście na kolejny slajd. Wytłumacz w jaki sposób będą odkodowywać kolejne litery w poszukiwanym wyrazie (każda litera, to oddzielny kod; pierwszą literę odkodowujemy zaczynając od pola oznaczonego zieloną kropką, idziemy zgodnie ze strzałkami, symbol dłoni oznacza, że zabieramy literę, która znajduje się na polu, do którego zaprowadził kod; każdą kolejną literę zaczynamy odkodowywać od pola, na którym znajdowała się poprzednia znaleziona litera),

·

Zapytaj uczniów jakie słowo udało im się odkodować. Porozmawiajcie o tym, w jakich okolicznościach powinniśmy używać słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”,

·

Zapytaj dzieci, czy spotkały się z wyrażeniem „savoir-vivre”, wytłumacz od jakich wyrazów pochodzi i do czego się odnosi,

·

Wybierzcie jedną sytuację/miejsce/okoliczność (np.: spożywanie posiłku, wizyta u rodziny, pobyt w bibliotece itp.) a następnie porozmawiajcie o jakich zasadach dobrego wychowania należy w określonej sytuacji pamiętać,

·

Poproś uczniów o przejście na ostatni slajd. Wytłumacz, że ich zadanie będzie polegało na zaprojektowaniu odznaki „Mistrza

(5)

·

Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Funkcja skrótu musi być także nieodwracalna, to znaczy nie może się dać obliczyć oryginalnego tekstu wiadomości na podstawie jej skrótu5. kryptosystem

Silver, Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych, United Spinal Association.. Dla chętnych: Czy masz pomysł na inne ciekawe wskazówki/zasady, które nie

Oczywiście dziecko może to robić pod warunkiem, że są to komentarze nacechowane dobrze – jest mile widziane, kiedy dziecko mówi komplement osobie spotkanej na ulicy, lub

- wodzenie palcem po wzorze litery na tablicy wraz ze śpiewaniem piosenki – udział bierze dwoje dzieci, reszta stoi wokół tablicy, na której znajduje się wzór i

Każdemu dziecku wykonuję w jego obecności wizytówkę z jego imieniem, wspólnie z dzieckiem dokonuję porównania jego imienia z imieniem np.: n –lki (ilość liter, jakie

a) Nauczyciel dzieli klasę na grupy dwuosobowe w wybrany sposób (np. Karty do gry – wybranie z talii kart tylu par, ilu jest uczniów i rozdanie ich losowo, dobieranie się

E.W7 przyczyny, objawy, zasady diagnozowania i postępowania terapeutycznego w odniesieniu do najczęstszych chorób wewnętrznych występujących u osób dorosłych oraz

Rozłóż na macie materiał pomocniczy 05 (fragmenty napisu „w marcu jak w garncu”), a następnie poproś wychowanków, żeby przy pomocy zaprogramowanego GeniBota