Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Grupa wiekowa: 3-latki, 4-latki, 5-latki Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: Co pływa, a co tonie?
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zapoznaje się za pomocą zmysłu wzroku, słuchu i dotyku z takimi materiałami jak metal oraz drewno.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.
Uczestniczy w zbiorowym tworzeniu rytmu muzyki na dostępnych materiałach.
Zapoznaje się z zachowaniem drewna, metalu, plastiku w wodzie.
W zabawie orientacyjno - porządkowej zmierza we wskazanym kierunku.
Dostrzega sekwencję w ułożeniu przedmiotów.
Poprawnie tworzy sekwencje za pomocą układania ilustracji.
Rozróżnia stronę lewą od prawej kierując się we wskazanym strzałką kierunku.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
W miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów),
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
improwizuje ją ruchem.
Przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach).
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem; próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Rozróżnia stronę lewą
i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
Rozumie sens informacji
podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo we wspólnym tworzeniu muzyki za pomocą dostępnych materiałów, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słuchanie wiersza, rozmowa na temat jego treści);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu, współdziałanie w grupie;
rozwijanie wrażliwości dotykowej, umiejętności poznawania wielozmysłowego (wzrok, dotyk, słuch), dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, a także własnych doświadczeń;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami, zabawa orientacyjno - porządkowa ze strzałkami, określanie położenia przedmiotów w akwarium/słoju z wodą);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej (uzupełnianie ilustracji o nowe elementy w określonych miejscach kartki papieru);
rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach (wiązanie skutku z przyczyną, rozwijanie wyobrażeń).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Zachęcanie dzieci do zapoznania się ze zgromadzonymi materiałami - w wybranym miejscu sali znajdują się umieszczone w pojemnikach:
monety, patyki, pióra, guziki, drobne kamienie. Swobodne zabawy zgromadzonymi przedmiotami, nazywanie ich, porównywanie, układanie z nich dowolnych kompozycji.
I. Zajęcia poranne
2. Statek na morzu:
zabawa orientacyjno - porządkowa z elementami biegu i podskoków.
Nauczyciel (N) przykleja dzieciom po lewej stronie ciała na ubraniu serca (załącznik nr 3), zaznaczając: „Przyklejam serduszko po twojej lewej stronie ciała, tu jest twoja lewa ręka, tu jest prawa”. Następnie N mówi:
Pływa po morzy wielki statek,
kołysze się na falach w lewo i w prawo, raz w tył, raz do przodu.
My spróbujemy się pokołysać w różne strony jak ten statek…
N podaje stronę, w którą mają skierować się dzieci (np. skaczemy do przodu, biegniemy w lewo, skaczemy na jednej nodze do tyłu). N bierze czynny udział w zabawie, tak by pomóc dzieciom orientować się, w którą stronę mają się skierować.
1.Co wypadło ze statku piratów?:
N zachęca dzieci do wysłuchania wiersza o przygodach piratów (załącznik nr 1).
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Badamy pirackie skarby:
przeprowadzenie doświadczenia - badanie, które materiały toną w wodzie, a które unoszą się na niej. Zwrócenie uwagi na to, że nasze otoczenie składa się z różnych materiałów, które mają pewne cechy charakterystyczne - próba nazywania materiałów; obserwacja, swobodne wypowiedzi dzieci.
1. Poszukajmy skarbu w ogrodzie!:
zabawy swobodne w ogrodzie lub na placu zabaw. Zabawy orientacyjno - porządkowe- kształtowanie umiejętności orientowania się w przestrzeni.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Baw się z nami, piratami!:
zabawy swobodne w sali przedszkolnej. Propozycje dla dzieci szczególnie zainteresowanych tematem i/lub dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:
a) kolorowanka - 3 poziomy trudności zadania: I- pokoloruj, II- znajdź różnice, III - znajdź różnice i dorysuj brakujące elementy (załącznik nr 2);
b) zabawa stolikowa rozwijająca wyobraźnię - tworzenie ilustracji na bazie zdjęcia płynącej wody, np. przyklejanie na fotografię wykonanego z papieru statku, tworzenie krajobrazu wyspy (załącznik nr 4);
c) zabawy z wykorzystaniem multimediów (załączniki 5, 6, 7, 8).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, opowiadania, zagadki, żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
monety (około 20 sztuk), guziki (około 20 sztuk), patyki o długości 10 cm (około 10 sztuk), pióra ptasie - naturalne lub sztuczne (około 10 sztuk), plastikowe pojemniki (np. kubki), materiałowe sakiewki, drewniane pojemniki, instrument muzyczny (np. pianino, flet, skrzypce) lub nośnik (np. płyta CD) z rytmiczną muzyką duże (około 5-litrowe) szklane naczynie z wodą, sól, opaski na oczy, pinezki lub magnesy, tablica, kolorowe szarfy, drewniany młotek, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst wiersza Magdaleny Oleksy - Zborowskiej Co wypadło ze statku piratów?;
2. Kolorowanka dla bystrego oka - materiał do wydrukowania;
3. Serca - szablony;
4. Rzeka - zdjęcie;
5. Kolorowanka multimedialna Piracki okręt;
6. Puzzle multimedialne Morze;
7. Puzzle multimedialne Brzeg morski;
8. Gra multimedialna Oto pirat!