SCENARIUSZ LEKCJI
IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Struktura spożycia żywności na świecie.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Geografia, 2.4: [Uczeń] wyjaśnia, z czego wynikają różnice w wielkości i strukturze spożycia żywności na świecie (uwarunkowania przyrodnicze, kulturowe, społeczne i polityczne; wyjaśnia mechanizmy wpływające na nierównomierny rozdział żywności w skali globalnej);
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
przedstawia potrzeby żywieniowe człowieka,
wyjaśnia skutki niedoboru i nadmiaru żywności,
wymienia przyczyny braku żywności w wybranych regionach świata,
wskazuje na mapie kraje, w których występuje zjawisko głodu i wyżywienia obfitego,
proponuje działania rozwiązujące problem głodu,
proponuje działania na rzecz ograniczenia otyłości w krajach z wyżywieniem obfitym.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie,
czyta i interpretuje tabele i wykresy.
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
kompetencje informatyczne,
umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępny Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e
Porozumiewani e się w języku ojczystym
Nauczyciel omawia normy żywieniowe, skutki głodu utajonego i głodu jawnego.
Prezentacja
multimedialna Burza mózgów,
pogadanka Zbiorowa, jednolita
Etap realizacji
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,
Porozumiewani e się w języku ojczystym
Uczniowie przedstawiają zmiany produkcji żywności na tle zmian liczby ludności.
Uczniowie na podstawie informacji zdobytych przy realizacji wcześniejszych tematów tworzą pod kierunkiem
Prezentacja multimedialna, arkusz
kalkulacyjny
Mapa mentalna, dyskusja
Zbiorowa, grupowa, jednolita
Informatyka nauczyciela mapę mentalną dotyczącą czynników wpływających na ilość wyprodukowanej żywności.
Układ mapy mentalnej
Na środku zapisać nagłówek: CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA PRODUKCJĘ ŻYWNOŚCI Pod spodem w jednej linii napisać:
„przyrodnicze”, „pozaprzyrodnicze”.
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,
Informatyka
kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczo ść
Na podstawie analizy mapy wyżywienia ludności sformułuj dwa problemy związane z nierównomiernym wyżywieniem.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy i rozdaje zadanie do wykonania.
Każda z grup otrzymuje przygotowane arkusze z metaplanem.
Dwie grupy pracują nad problemem nadmiernego spożycia kalorii w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo.
Dwie grupy pracują nad problemem
niedożywienia w krajach słabo rozwiniętych gospodarczo.
Uczniowie wypełniają arkusze z metapalnem – określają przyczyny problemu oraz jego rozwiązanie.
Nauczyciel zadaje pytanie: „Jakie działania należy podjąć, aby ograniczyć głód w charakteryzowanych regionach?".
Uczniowie podają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy i uzupełnia brakujące informacje.
Prezentacja multimedialna, arkusz
kalkulacyjny
Metaplan, dyskusja
Zbiorowa, grupowa, jednolita
Etap podsumow ania
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,
Informatyka
umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczo ść
Nauczyciel prosi o wypełnienie karty pracy (załącznik 1). Następnie nauczyciel i uczniowie dyskutują na temat przedstawionych pomysłów rozwiązania problemów wyżywienia. Wspólnie wybierają najlepsze i zapisują je w zeszytach
Karta pracy Dyskusja Zbiorowa, jednolita
ZAŁĄCZNIK Karta pracy Uzupełnij tabelę
Kryteria Kraje wysoko rozwinięte gospodarczo Kraje słabo rozwinięte gospodarczo Cechy wyżywienia
Cechy gospodarki rolnej
Problem żywnościowy
Przykłady krajów
Przyczyny problemu związanego z wyżywieniem
Propozycje działań