SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Kryzys.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Geografia, 2.2: [Uczeń] ocenia i projektuje różne formy pomocy państwa i organizacji pozarządowych państwom i regionom dotkniętym kryzysem (klęskami ekologicznymi, wojnami, głodem);
CELE ZOPERACJONAIZOWANE:
Uczeń:
podaje przyczyny kryzysów na świecie,
wskazuje przyczyny i skutki wzrostu dysproporcji w rozwoju najlepiej i najsłabiej rozwiniętych,
podaje przykłady regionów dotkniętych kataklizmami, głodem, brakiem wody, konfliktami zbrojnymi oraz wskazuje je na mapie,
klasyfikuje formy pomocy,
podaje przykłady organizacji rządowych i pozarządowych zajmujących się udzielaniem pomocy oraz przedstawia zakres ich działalności,
wymienia przykłady organizacji działających na rzecz państw najbiedniejszych,
wymienia i charakteryzuje działania podejmowane przez organizacje międzynarodowe dla państw i regionów dotkniętych kryzysem,
projektuje formy pomocy jednej z polskich organizacji pozarządowych na rzecz wybranej akcji,
ocenia skuteczność pomocy humanitarnej i pomocy rozwojowej dla państw słabo rozwiniętych.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
wskazuje na mapie regiony, którym udzielono pomocy,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
kompetencje informatyczne,
umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępny Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństw ie
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Nauczyciel podaje zadanie do wykonania:
Korzystając z prezentacji multimedialnej, wypisz 10 państw, które w pierwszej kolejności
wymagają pomocy od państw wysoko rozwinię- tych. Uzasadnij swój wybór.
Mapa, atlas, prezentacja multimedialna
Burza mózgów, pogadanka
Zbiorowa, jednolita
Informatyka Etap
realizacji Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństw ie
Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Na podstawie wykonanego ćwiczenia nauczyciel omawia cechy społeczeństw wymagających pomocy i przyczyny takiej sytuacji.
Nauczyciel prowadzi pogadankę dotyczącą przyczyn i skutków dysproporcji w rozwoju go- spodarczym państw.
Nauczyciel rozdaje uczniom na kartkach tekst źródłowy przedstawiający działania OCHA w Somalii.
Uczniowie w grupach przedstawiają analizę SWOT obrazującą skuteczność udzielonej pomocy.
Wybrane grupy przedstawiają wyniki swojej pracy.
Mapa, atlas, prezentacja multimedialna
Burza mózgów, pogadanka, Dyskusja analiza SWOT
Zbiorowa, Jednolita, praca w grupach
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństw ie
Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Na podstawie wcześniej omówionego tekstu nauczyciel prowadzi krótką pogadankę na temat rodzajów, form i skuteczności pomocy humanitarnej i pomocy rozwojowej. Uczniowie uzupełniają ilustrację interaktywną.
Nauczyciel, posługując się prezentacją multimedialną omawia organizacje międzynarodowe zajmujące się pomocą społeczeństwom państw słabo rozwiniętych.
Uczniowie z pomocą nauczyciela oceniają skuteczność pomocy w zakresie walki z ubóstwem w regionach wymagających pomocy.
Praca w grupach:
Dlaczego społeczeństwa państw wysoko
rozwiniętych nie powinny rezygnować z pomocy humanitarnej? Chętni uczniowie przedstawiają swoje zdanie i uzasadniają je, podając
Mapa, atlas, prezentacja multimedialna ilustracja interaktywna
Burza mózgów, pogadanka, dyskusja
Zbiorowa, jednolita, praca w grupach
konkretne argumenty.
Etap podsumo wania
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństw ie
Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Spośród form pomocy rozwojowej przedstawionych w prezentacji multimedialnej wybierz trzy, a następnie określ, w jaki sposób wpłyną one na poprawę sytuacji wybranego państwa, w którym zostaną wprowadzone.
Po wykonaniu zadania chętni uczniowie przedstawią efekty pracy.
Mapa, atlas, prezentacja multimedialna
Dyskusja Zbiorowa, jednolita
MATERIAŁ ŹRÓDŁOWY:
Działania OCHA w Somalii Analiza sytuacji
1. Katastrofalna susza doprowadziła do ostrego niedożywienia w Somalii.
2. Rozprzestrzeniają się choroby zakaźne.
3. Tylko 30% populacji w Somalii ma dostęp do pitnej wody.
4.
23% populacji ma dostęp do poprawy warunków sanitarnych.5. Stale rosnące uchodźstwo zagraniczne i wewnętrzne.
6. Ograniczony dostęp do pomocy humanitarnej ze względu na konflikt wewnętrzny.
Ocena Potrzeb
Ponad 10 mln. osób potrzebuje pomocy: 4 mln. osób potrzebuje żywności, 3 mln. osób nie ma dostępu do czystej wody, 2,3 mln. dzieci nie uczęszcza do szkoły. Potrzeba szczepionek i mobilnych klinik
Określenie celów
Ograniczenie problemu niedożywienia, dostarczenie pomocy żywnościowej i medycznej możliwie największej liczbie ludzi, w pierwszej kolejności dzieciom i kobietom.
Zaplanowanie środków
Potrzeba około 1,6 mld dolarów na zapewnienie pomocy, natychmiastowo 136 mln. dolarów.
Monitorowanie i ewaluacja
Interwencja żywnościowa jest finansowana w 78%, higiena i woda – 40% i środków do życia 25%. Spadek liczby uchodźców. Poprawa funkcjonowania krajowych i międzynarodowych organizacji humanitarnych.
Przegląd działań
Pomoc żywnościowa – 1,77 mln. osób.
Żywienie – powstało 800 ośrodków dożywiania.
Higiena i stan sanitarny – dostarczono wodę dla 1,7 mln. ludzi oraz tabletki oczyszczania wody i chlor oraz środki sanitarne.
Rolnictwo i środki do życia – pomoc w postaci gotówki, bonów żywnościowych, oraz wynagrodzenie za pracę w projektach różnych regionów.
Edukacja – rejestracja dzieci do szkoły.
Schronienie – dostarczono przesiedleńcom podstawowe artykuły gospodarstwa domowego.
Ochrona – zapewnienie bezpieczeństwa kobietom, udzielenie pomocy psychologicznej.
Źródło http://ochaonline.un.org/somalia/