• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Rozwój społeczny i gospodarczy państw.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 2.1: [Uczeń] klasyfikuje państwa na podstawie analizy wskaźników rozwoju społecznego i gospodarczego; wyróżnia regiony bogate i biedne (bogatą Północ i biedne Południe); podaje przyczyny dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego regionów świata;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 klasyfikuje mierniki poziomu rozwoju gospodarczego,

 charakteryzuje PKB i HDI jako główne mierniki poziomu rozwoju gospodarczego,

 wskazuje na mapie państwa o najwyższych wskaźnikach PKB i HDI,

 charakteryzuje mierniki poziomu rozwoju gospodarczego dla państw bardzo wysoko rozwiniętych i słabo rozwiniętych,

 klasyfikuje państwa na podstawie wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego,

 podaje główne cechy najwyżej i najniżej rozwiniętych państw świata,

 podaje przyczyny dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego świata,

 wskazuje na mapie wybrane państwa „bogatej Północy” i „biednego Południa”,

 opisuje skutki zróżnicowania poziomu rozwoju gospodarczego państw,

 wymienia i charakteryzuje główne problemy państw wysoko i słabo rozwiniętych.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 lokalizuje obiekty na różnych mapach,

 poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

 poprawnie czyta mapy,

 zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

 samodzielnie uczy się,

 współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

 porozumiewanie się w języku ojczystym,

 kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

 kompetencje informatyczne,

 umiejętność uczenia się,

 kompetencje społeczne i obywatelskie,

 inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy Etap

wstępny Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie ,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym

Nauczyciel omawia podstawy podziału mierników poziomu rozwoju

gospodarczego. Na zakończenie uczniowie dopasowują nazwy grup mierników do odpowiednich przykładów w ćwiczeniu.

Mapa, atlas,

ćwiczenie Burza mózgów,

pogadanka Zbiorowa, jednolita

Etap Geografia, Porozumiewanie Nauczyciel wyjaśnia czym jest wskaźnik Mapa, atlas, Burza mózgów, Zbiorowa, 2

(3)

realizacji Język polski, Wiedza o Społeczeństwie ,

Informatyka

się w języku ojczystym.

kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość

PKB, a także przedstawia podstawy konstrukcji wskaźnika HDI.

Uczniowie przeliczają wielkość PKB/1 mieszk.

Na podstawie danych statystycznych uczniowie wykonują kartogram obrazujący zróżnicowanie wielkości PKB/1 mieszk.

Nauczyciel prosi jednego ucznia, aby do wskaźników tworzących HDI dopisał na tablicy grupę, do jakiej odpowiedni wskaźnik jest zaliczany (do wyboru grupy:

EKONOMICZNE, GOSPODARCZE, DEMOGRAFICZNE, SPOŁECZNE).

Na podstawie danych statystycznych uczniowie wykonują kartogram obrazujący zróżnicowanie wielkości HDI.

arkusz kalkulacyjny, ćwiczenie

pogadanka, ćwiczeniowa

jednolita

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie ,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym.

kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość

Nauczyciel prosi uczniów o

przeanalizowanie skonstruowanej mapy (mapa HDI). Uczniowie przyporządkowują kolejno przykłady państw do właściwych grup poprzez wpisanie ich we właściwe miejsca w tabeli.

Następnie na podstawie analizy mapy obrazującej PKB uczniowie wpisują wartości dla wypisanych wcześniej państw w tabeli.

Uczniowie zaznaczają w tabeli na zielono nazwy tych państw, których wskaźnik HDI i wielkość PKB jest wysoka.

Na czerwono uczniowie zaznaczają nazwy tych państw, których wskaźnik HDI i wielkość PKB jest niska.

Nauczyciel zadaje pytanie:

Jakie dostrzegacie zależności pomiędzy

Mapa, atlas, arkusz kalkulacyjny, ćwiczenie

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczeniowa, dyskusja

Zbiorowa, Jednolita, praca w grupach

3

(4)

wielkością wskaźnika PKB, a wielkością wskaźnika HDI?

Czy zawsze państwa o najwyższym

wskaźniku PKB wyróżniają się najwyższym wskaźnikiem HDI?

Wnioski zapisuje na tablicy.

Nauczyciel omawia z uczniami czynniki wpływające na jakość życia społeczeństw.

Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Dwie grupy opracowują mapę myśli

odzwierciedlającą cechy i problemy krajów wysoko rozwiniętych, a dwie - cechy i problemy gospodarki krajów słabo rozwiniętych gospodarczo.

Etap podsumo wania

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie ,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie

Uczniowie wykonują ćwiczenie obrazujące porównanie krajów „Bogatej Północy” i Biednego Południa”

Mapa, atlas,

ćwiczenie Burza mózgów, pogadanka, ćwiczeniowa

Zbiorowa, jednolita

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość.. Na podstawie wykonanego ćwiczenia nauczyciel omawia

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś

uczeń: wykazuje na przykładach pozaprzyrodnicze czynniki zmieniające relację człowiek - środowisko przyrodnicze (rozszerzanie udziału technologii energooszczędnych, zmiany

Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość. Nauczyciel przedstawia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie. Nauczyciel, wspierając się

Porozumiewanie się w języku ojczystym kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i

porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się.

Uczeń rozpoznaje główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce; wskazuje na mapie najważniejsze obszary ich występowania; podaje przykłady wykorzystania skał