Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: Co znajdziemy w skrzyni skarbów?
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;
zapoznaje się ze znaczeniem wody dla rozwoju roślin oraz życia ludzi;
podejmuje próby szacowania za pomocą pojęć: więcej, mniej, najwięcej, najmniej;
próbuje znaleźć odpowiedzi na zagadki.
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi na temat ważnych dla niego spraw;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracji;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki klasycznej;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
rozwijanie logicznego myślenia w praktycznych sytuacjach;
łączenie zdarzeń w ciąg logicznych następstw;
ustalanie kolejności wydarzeń;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie;
rozwijanie sprawności manualnej, usprawnianie motoryki małej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji I. Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Zachęcanie dzieci do
zabaw w kąciku
przyrodniczym, w którym znajdują się zakręcone butelki z wodą (tej samej objętości, ale napełnione w różnym stopniu). Dzieci oglądają butelki, próbują wypowiadać się, a jakim celu tu się znalazły, co jest w środku, do czego mogą służyć itp.
1.Skrzynia skarbów
zaciekawienie dzieci tematyką zajęć.
Nauczyciel (N) wnosi zamknięte pudełko –
„skrzynię skarbów”
z butelką wody w środku.
Zaprasza dzieci do
zapoznania się
z zawartością „skrzyni”, rozmawia z nimi na temat wykorzystania wody w rożnych celach. Dzieci
próbują znaleźć
wyjaśnienie, dlaczego woda jest skarbem.
2. Do czego służy nam woda?:
zabawa dydaktyczna - szukanie odpowiedzi na zagadki. Zwrócenie uwagi na konieczność proekologicznego podejścia do używania wody - oszczędzanie, chronienie czystości.
Dzieci swobodnie wypowiadają się, dzielą się spostrzeżeniami na temat używania wody, rozwiązują zagadki (załącznik nr 3), oglądają zawieszone w widocznym miejscu ilustracje (załącznik nr 4).
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Deszczowe tańce:
opowieść ruchowa. Usprawnianie małej motoryki.
N zaprasza dzieci do zabawy (załącznik nr 1), za tło muzyczne może posłużyć Preludium deszczowe F. Chopina.
Dzieci włączają się do zabawy, pląsają w rytm słyszanej muzyki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
III. Zajęcia popołudniowe
1. Oto kropelka:
Zajęcia indywidualne dzieci. Do wyboru zabawy stolikowe:
a) gra planszowa (załącznik nr 4);
b) historyjka obrazkowa 4-elementowa (załącznik nr 5);
lub zabawy multimedialne:
a) gry multimedialne (załączniki nr 6, 7, 9);
c) kolorowanka multimedialna (załącznik nr 8).
Propozycje dla dzieci zainteresowanych
tematyką i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością.
Słowne: objaśnienia i rozmowy, zagadki.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
plastikowe półlitrowe butelki z wodą (napełnione w np. około: 1/4, połowie, 4/5), magnesy lub pinezki, nośnik (np. płyta CD) z utworem Preludium deszczowe F. Chopina, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst opowieści ruchowej Deszczowe tańce;
2. Tekst zagadek Do czego służy nam woda?;
3. W jaki sposób używamy wody? - ilustracje do zagadek;
4. Gra planszowa Podróż z kroplą wody;
5. W jaki sposób rośnie kwiat? - materiał do wydrukowania;
6. Gra multimedialna Znajdź sześć różnic – deszczowy dzień;
7. Gra multimedialna Ułóż kwiaty w kolejności od największego do najmniejszego;
8. Kolorowanka multimedialna Tęczowy parasol;
9. Gra multimedialna Tomek wychodzi na spacer.