• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Usłyszmy wołanie mieszkańców łąki!

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Usłyszmy wołanie mieszkańców łąki!"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Usłyszmy wołanie mieszkańców łąki!

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń wie, że ogień powoduje zniszczenie i śmierć w przyrodzie.

Uczeń rozumie, że stan środowiska zależy od postępowania każdego z nas.

b) Umiejętności

Uczeń umie nazwać kilka roślin i zwierząt należących do środowiska przyrodniczego łąki.

Wie, jak zachować się po zauważeniu pożaru.

Zna numer telefonu do straży pożarnej 998.

2. Metoda i forma pracy

Wycieczka na łąkę, spotkanie ze strażakiem, obserwacja, działalność plastyczna, rozmowa.

3. Środki dydaktyczne

Lupy dla każdego ucznia, ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki, plansze przedstawiające florę i faunę łąki, atlasy przyrodnicze, materiały do działalności plastycznej techniką collage.

4. Przebieg lekcji

Scenariusz ten najlepiej jest zrealizować w ciągu 2 – 3 dni lub w ramach zajęć koła ekologicznego.

Pierwszy dzień – wycieczka na łąkę i spotkanie ze strażakiem.

Drugi dzień należy przeznaczyć na zajęcia plastyczne.

Trzeci dzień powinien zostać poświęcony na przygotowanie wystawy.

a) Faza przygotowawcza I. Przygotowanie trasy wycieczki:

 Łąka bogata w faunę i florę.

 Teren zniszczony wypaleniem traw.

II. Ustalenie spotkania ze stażakiem i treści prowadzonych rozmów z uczniami.

III. Ustalenie z uczniami listy pytań do strażaka.

b) Faza realizacyjna I. Wprowadzenie do zajęć:

Nauczyciel pokazuje plansze, przedstawiające florę i faunę łąki.

Nauczyciel podanie cel wycieczki – uczniowie podczas swobodnego spaceru po łące powinni odnaleźć i nazwać jak najwięcej roślin i zwierząt.

Nauczyciel ustala z uczniami zasady właściwego zachowania się podczas spaceru. Należy zachowywać

(2)

się tak, by swą obecnością nie zakłócać spokoju mieszkańcom łąki.

II. Wycieczka na łąkę:

Uczniowie wykorzystując lupy przyglądają się życiu jej mieszkańców.

Rozpoznają rośliny i zwierzęta posługując się atlasami przyrodniczymi.

Kładą się wśród traw i słuchają „jak gra łąka”.

Zrywają rośliny, które potrafią nazwać.

Spacer po łące kończymy dzieleniem się wrażeniami i poczynionymi obserwacjami.

Nauczyciel proponuje uczniom, aby zerwane rośliny zasuszyć i wkleić do zielnika.

III. Powrót przez teren zniszczony przez wypalenie traw.

Nauczyciel poleca uczniom, aby obserwowali zniszczoną roślinność i znajdujące się w pobliżu zwierzęta.

Uczniowie mają za zadanie ocenić wypalanie traw i jego skutki dla środowiska przyrodniczego.

IV. Zapowiedź spotkania z pracownikami straży pożarnej.

Ustalenie pytań, które zadamy strażakom.

V. Spotkanie z przedstawicielem straży pożarnej.

Rozmowa ze strażakiem na temat zagrożeń wynikających z pożarów traw (niszczenie wielu gatunków flory i fauny, wypadki samochodowe, zagrożenie dla mienia i życia ludzi).

Poznanie zasad, których należy przestrzegać po zauważeniu pożaru.

Burza mózgów: Co możemy zrobić, żeby zapobiegać wypalaniu traw?

Postanowienie, że wykonamy plakaty apelujące do mieszkańców o niewypalanie traw.

VI. Działalność plastyczna uczniów – wykonanie plakatów:

Kartkę papieru uczniowie zaklejają paskami bibuły, ukazując warstwy: ziemia, trawa, płomienie.

Ze zgromadzonych ilustracji wycinają kwiaty, zwierzęta, owady, ptaki. Z powstałych materiałów tworzą scenkę „z życia łąki”.

Opatrzenie plakatu hasłem np. „Paleniu traw nie!”, „Usłyszcie ich krzyk!”, „Łąka to nie tylko trawa!”

c) Faza podsumowująca

Uczniowie wraz z nauczycielem udają się na spacer i rozdają wykonane plakaty (mogą to być także ulotki) mieszkańcom albo przygotowują wystawę prac plastycznych w holu szkoły i zaproszają na nią mieszkańców swojej miejscowości.

Cytaty

Powiązane dokumenty

f) Wymienienie przez nauczyciela parków narodowych uznanych za Światowe Rezerwaty Biosfery. Uczniowie, na podstawie zdobytych wcześniej wiadomości i przyniesionych materiałów,

• Świat dorosłych wypełnia pośpiech, pogoń za pieniędzmi. Jest on bezbarwny, bezduszny. Dorosłym brakuje dziecięcej wyobraźni i wrażliwości. Osądzają wszystko na

Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia.. IV.. unfriendly disorganized impractical untidy intolerant unhelpful unsociable

Po zastanowieniu się, uczniowie rysują wybrany symbol i przyklejają swoje karteczki na plakacie... b) Nauczyciel prosi uczniów, aby każdy z nich zastanowił się: Czy ma w klasie

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Nauczyciel, w oparciu o słownik terminów literackich, definiuje pojęcie stylu jako: „sposób ukształtowania wypowiedzi polegający na określonym wyborze, interpretacji i

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August.. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w

Cele wynikające z podstawy programowej: uczeń doskonali ciche czytanie ze zrozumieniem, wyszukuje w tekście informacje, dokonuje selekcji, Doskonali różne formy zapisywania