Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęcia dla 5- latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 5- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Tajemnice kropli wody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej;
uczestniczy w zabawach rozwijających aktywność badawczą - zwraca uwagę na zmiany objętości podczas dolewania lub odlewania cieczy;
obserwuje zjawiska fizyczne - rozpuszczanie ciał stałych w cieczy, tonięcia i pływania ciał.
Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
poprawnie wypowiada się w czasie przyszłym i przeszłym;
segreguje symbole graficzne według przyjętego kryterium;
potrafi policzyć słowa w zdaniach;
posługuje się liczbami w aspektach kardynalnym oraz porządkowym.
Treści kształcenia:
radzenie sobie z emocjami poprzez udział w zabawach, rozmowach, słuchaniu wybranych utworów z literatury;
rozpoznawanie sztucznie otrzymywanych dźwięków, np. przelewanie płynów;
rozpoznawanie instrumentów perkusyjnych i pianina po wydawanych przez nie dźwiękach;
ćwiczenia narządów artykulacyjnych z wykorzystaniem samogłosek, spółgłosek, krótkich tekstów;
posługiwanie się poprawną mową;
poprawne wypowiadanie się w czasach przyszłym i przeszłym;
segregowanie symboli graficznych według przyjętego kryterium;
słuchanie zdań, wyodrębnianie w nich słów; liczenie słów w zdaniach; układanie zdań z określonej liczby słów;
uczestniczenie w zabawach rozwijających aktywność badawczą;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
porównywanie liczebności zbiorów poprzez ustawianie elementów w pary lub ich liczenie;
posługiwanie się liczbami w aspektach kardynalnym oraz porządkowym;
dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem palców lub innych zbiorów zastępczych;
porównywanie objętości cieczy;
zwracanie uwagi na zmiany objętości podczas dolewania lub odlewania cieczy;
układanie dowolnych kompozycji, mozaik, obrazków z figur geometrycznych;
wyczuwanie akcentu metrycznego w taktach dwu-, trzy- i czteromiarowych;
obserwowanie rożnych zjawisk fizycznych np. rozpuszczania ciał stałych w cieczy, topnienia, parowania, tonięcia oraz pływania ciał;
uczestniczenie w zabawach ruchowych kształtujących postawę, orientacyjno - porządkowych, bieżnych, z elementami czworakowania, z elementami skoku, podskoku, z elementami toczenia, z elementami rzutu, chwytu, równoważnych;
przebywanie na świeżym powietrzu, uczestniczenie w spacerach, zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.
Zabawa badawcza: obserwacja czystej i brudnej kropli wody pod mikroskopem i/lub lupą.
Materiały: mikroskop i/lub lupa, pojemniki z czystą i brudną wodą.
I. Zajęcia poranne
2. Przejdź po kładce:
zabawa ruchowa. Nauczyciel (N) demonstruje przejście po ławce gimnastycznej (jeśli to możliwe, boso)
Materiały: ławka gimnastyczna.
1. Przygody kropelki wody. Część 3:
słuchanie opowiadania czytanego przez N. Następnie dzieci próbują odtworzyć kolejność zdarzeń w oparciu o ilustracje oraz nagrania audio. N zachęca dzieci do tworzenia własnego opowiadania – rozpoczyna je pytaniem: „Co by było, gdyby…”.
Materiały: treść opowiadania (załącznik nr 1), ilustracje (załącznik nr 3), nagrania audio (załącznik nr 7 i 8).
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Muzykalne kropelki:
gra ruchowa przy akompaniamencie.
Dzieci pląsają w rytm muzyki.
Materiały: załącznik nr 5.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Ile słów -tyle kropli:
przeliczanie słów w zdaniu. Dzieci słuchają zdań wypowiadanych przez N, wyodrębniając w nich słowa.
Następnie określają liczbę słów w zdaniach, próbują ułożyć zdania z określonej liczby słów. Podczas liczenia dzieci pomagają sobie szablonami kropel.
Przykłady zdań: „Kropelka się boi”; „Azor pije wodę”; „Ta kałuża jest mała”; „Jaś ma wielkie kalosze”.
Materiały: załącznik nr 2.
4. Ile tu wody! Zabawa badawcza:
porównywanie objętości. Dzieci, podzielone na kilkuosobowe „grupy badawcze” porównują objętość wody, przelewają, przemierzają, wyciągają wnioski co do zależności: kształt naczynia, a objętość.
Materiały: różnej wielkości naczynia, miski, fiolki.
5. Wesoła kropelka:
gra ruchowa. Dzieci maszerują w kole przy dźwiękach pianina, zaś na dźwięk trójkąta zatrzymują się w miejscu.
Materiał: załącznik nr 6.
6. Ruch to zdrowie – wie to każdy naukowiec!:
zestaw zabaw ruchowych.
Materiał: załącznik nr 4.
1. Dzisiejszy bohater: litera „K”:
praca plastyczna. Dzieci rysują na kartkach w kształcie kropli przedmioty, których nazwa rozpoczyna się od głoski „K”. Każde dziecko podaje jeden wyraz.
Materiały: kartki papieru wycięte w kształt kropli, kredki, flamastry.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Z nas nie tylko badacze, ale i konstruktorzy:
zabawy konstrukcyjne. Dzieci tworzą
kilkuosobowe zespoły.
N przygotowuje mozaikę geometryczną oraz inne układanki, puzzle.
Materiały: mozaika
geometryczna, układanki, puzzle.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską ( 1985)
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Słowne: opowiadanie, objaśnienia i instrukcje, środki żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
mikroskop, lupa, pojemnik z czystą wodą, pojemnik z brudną wodą, ławka gimnastyczna, instrumenty muzyczne perkusyjne: trójkąt, bębenek, tamburyno, kołatka, naczynia o zróżnicowanej wielkości np. miska; pojemnik 0,25 l., pojemnik 0,5l., mały kubek do nabierania wody, fiolki, kredki, flamastry, kartki wycięte w kształcie kropli, mozaika geometryczna, układanki, puzzle, obręcze, tunel, laski, woreczki, szarfy kamienie, duża piłka,. komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris ( dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Przygoda kropelki wody. Część 3 – tekst opowiadania, autor: Maria Greń;
2. Krople – szablon;
3. Co spotkało kropelkę? - ilustracje;
4. Ruch to zdrowie –każdy to wie naukowiec! – scenariusz zabaw ruchowych;
5. Muzykalne kropelki – akompaniament do gier ruchowych;
6. Wesoła kropelka - akompaniament do gier ruchowych;
7. Deszcz – plik audio;
8. Rzeka – plik audio.