Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęcia dla 5- latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 5- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Prognoza pogody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna znaki i symbole graficzne dotyczące prognozy pogody;
samodzielnie organizuje swobodną działalność;
wypowiada się samorzutnie na temat własnych przeżyć, formułuje zdania poprawne pod względem gramatycznym;
poznaje ogólne zasady bezpieczeństwa, przestrzega ich.
Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
rozumie konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych dla poszczególnych pór roku;
rozumie przekaz informacyjny komunikatów podawanych przez osoby zapowiadające pogodę np. w telewizji;
rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;
nabywa umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach;
swobodnie komunikuje się z innymi;
stopniowo nabywa szerszego zasobu słownictwa;
prezentuje swoje przemyślenia w sposób zrozumiały dla innych;
posługuję się podstawowymi terminami z zakresu przyrody ożywionej i nieożywionej;
uczestniczy w zabawach rytmicznych;
poznaje ogólne zasady bezpieczeństwa, przestrzega ich.
Treści kształcenia:
określanie sytuacji wywołujących rożne emocje, np. radość, złość, smutek, strach;
określanie, wskazywanie miejsca powstawania dźwięku;
używanie spójników w celu uzyskania dłuższych wypowiedzi;
poprawne wypowiadanie się w czasach przyszłym i przeszłym;
wyszukiwanie takich samych przedmiotów, ilustracji, symboli graficznych;
uczestniczenie w zabawach rozwijających: aktywność badawczą, umiejętność klasyfikowania, uogólniania, rozumowania przyczynowo- skutkowego;
rozwijanie myślenia logicznego poprzez: rozwiązywanie zagadek;
określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, stosowanie określeń: blisko, daleko, pomiędzy;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
składanie pociętych obrazków w całość bez wzoru - puzzle drewniane;
odwzorowywanie elementów - przerysowywanie, rysowanie według wzoru;
nazywanie pór dnia: rano, południe, popołudnie, wieczór i nocy;
odpowiednie stosowanie określeń: dziś, jutro, pojutrze;
obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, występujących zjawisk atmosferycznych, np. padającego deszczu, obniżającej się temperatury, skracającej się długości dnia;
uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce;
reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.
Dzieci oglądają książki zawierające zdjęcia z różnymi zjawiskami pogodowymi.
Materiały: książki poruszające tematykę występowania zjawisk atmosferycznych.
2. Senne obłoczki:
praca plastyczna. Nauczyciel (N) rozdaje dzieciom kartki w kształcie chmur (w kolorze białym lub niebieskim).
Zachęca dzieci do malowania sennych marzeń.
Materiały: karki w kolorze białym lub niebieskim w kształcie chmur, kredki, flamastry.
3. Wesołe obłoczki:
zabawa ruchowa. Dzieci pląsają w rytm akompaniamentu muzycznego.
Materiały: załącznik nr 5.
I. Zajęcia poranne
4. Piknikowy kosz:
rozwiązywanie zagadek. Dzieci odgadują, a rozwiązania umieszczają pod postacią szablonów w papierowym koszu zawieszonym na tablicy.
Materiały: treść zagadek i szablony – załącznik nr 2, tablica, magnesy.
1. Groźna natura:
prezentacja multimedialna.
N przedstawia prezentację. Zachęca dzieci do wypowiedzi na temat przeżyć związanych z różnymi zjawiskami atmosferycznymi, a także konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Materiały: załącznik nr 6.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Omiń kałuże!:
gra ruchowa. Dzieci biegają omijając rozłożone chusty.
Materiały: niebieskie chusty rozłożone na podłodze imitujące kałuże.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Grzmot:
zabawa ruchowa z akompaniamentem.
Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki, po usłyszeniu grzmotu stają nieruchomo na kilka sekund.
Materiały: załącznik nr 8.
4. Prognoza pogody:
tworzenie mapy pogody. N prezentuje mapę Polski, przypina na niej symbole zjawisk pogody. Wspólnie z dziećmi odczytuje z mapy prognozę pogody.
Następnie N zapowiada pogodę na następne trzy dni (bądź włącza nagranie audio), a dzieci samodzielnie tworzą na jej podstawie tworzą mapę pogody.
Materiały: konturowa mapa Polski – załącznik nr 3, szablony przedstawiające zjawiska atmosferyczne – załącznik nr 4, prognoza pogody – nagranie audio – załącznik nr 7, tablica, magnesy.
1. Prezenter pogody:
zabawa parateatralna. Chętne dzieci stoją przed mapą i zapowiadają pogodę (stosowanie czasu przyszłego).
Materiały: mapa – załącznik nr 3, szablony – załącznik nr 4, tablica, magnesy.
2. Wiosenna przechadzka:
wyjście na spacer, podczas którego dzieci obserwują przyrodę, starają się dostrzec wpływ pogody na jej stan.
N zwraca uwagę na ubieranie się stosownie do warunków atmosferycznych.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Domino pogodowe:
gra stolikowa dla chętnych dzieci.
Materiał: załącznik nr 1.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Metody za M. Kwiatowską ( 1985)
Czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: udostępnianie utworów muzycznych, obserwacja pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kredki, flamastry, kartki przygotowane w kształcie chmur (w kolorze białym lub niebieskim), niebieskie chusty do ćwiczeń, płyta CD, odtwarzacz, książki poruszające tematykę zjawisk atmosferycznych, tablica, magnesy komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Domino pogodowe - projekt M. Greń, wykonane przez ZPH Roman Pilch;
2. Piknikowy kosz – szablony i treść zagadek;
3. Konturowa mapa Polski;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Zjawiska atmosferyczne – szablony;
5. Wesołe obłoczki – akompaniament muzyczny do zabawy ruchowej;
6. Groźna natura – prezentacja multimedialna;
7. Prognoza pogody – nagranie audio;
8. Grzmot - akompaniament muzyczny do zabawy ruchowej.