Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia
Obszar podstawy programowej:
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Podróż dookoła świata.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje różne środki lokomocji.
Uczestniczy w zabawach ruchowych, reaguje na sygnały dźwiękowe.
Wykonuje prace na podany temat, łączy różnorodne materiały wykorzystując odpady i surowce wtórne.
Uczestniczy we wspólnych zabawach tematycznych, zgodnie współdziała z innymi przyjmując określone role.
Zapamiętuje umowne znaki i gesty. Rozumie informacje zawarte w umownych symbolach.
Potrafi ułożyć wieżę z klocków nakładając poszczególne elementy na siebie.
Rysuje proste wzory i szlaczki.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Współpracuje z innymi dziećmi, udziela potrzebującym pomocy.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
z wykonanej pracy.
Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, przestrzeganie ustalonych umów oraz zasad podczas wspólnych zajęć, uczestniczenie w planowaniu wspólnych działań, pomaganie innym, stosowanie form grzecznościowych w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);
rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie);
doskonalenie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu);
wykonywanie konstrukcji z różnorodnych surowców wtórnych i odpadków, wykorzystanie różnych sposobów ich łączenia;
rozumienie, a także stosowanie pojęć określających kierunków w przestrzeni;
orientowanie się w znaczeniu określonego symbolu.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci. Nauczyciel (N) prezentuje dzieciom zabawki – pojazdy, które są wprawiane w ruch z różnymi sposobami (np. nakręcanie). N zachęca do zabawy oraz swobodnych wypowiedzi.
I. Zajęcia poranne
2. Samochody:
zabawa ruchowa z elementem biegu (rozwijanie orientacji przestrzennej).
Scenariusz w załącznik nr 1.
1. Pojazdy dawniej i dziś:
N pokazuje dzieciom zdjęcia i/lub albumy ukazujące dawne środki transportu. Rozmawia na temat rodzajów pojazdów oraz sposobów podróżowania w przeszłości.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Jestem konstruktorem nowoczesnych maszyn!:
wykonanie pojazdów z makulatury, odpadów plastikowych itp.
N dostosowuje materiały i narzędzia do wieku oraz możliwości dzieci. Po wykonaniu pracy uporządkowanie stolików. Następnie zgromadzenie wykonanych pojazdów w wybranym miejscu, dzieci wypowiadają się na temat pracy własnej i kolegów.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Wybieramy się w podróż:
zabawa tematyczna. W kąciku tematycznym przygotowane różne akcesoria - walizki, torebki, strój konduktora, pilota, marynarza, bilety.
Dzieci kolejno przyjmują dowolne role – pasażera, konduktora, pilota, kapitana statku. Czytanie globalne wyrazu bilet (5-latki).
1. Projektujemy i budujemy własne pojazdy:
ćwiczenia sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej:
- budowanie pojazdów z klocków przez nakładanie elementów jeden na drugi (3-latki);
- łączenie tych samych znaków graficznych (4-latki);
- ćwiczenia grafomotoryczne (4,5-latki);
-komponowanie pojazdów z figur geometrycznych według własnego pomysłu (4,5-latki).
2. Kalambury:
gra słowno- naśladowcza. Chętne dziecko losowo wybiera ze stosu ilustrację i ruchem naśladuje sposób poruszania się pojazdu; pozostałe dzieci odgadują nazwę zaprezentowanego w ten sposób środka transportu..
3. Multimedialna podróż:
zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci- wykorzystanie załączników nr 5,6,7, 8.
III. Zajęcia popołudniowe
4. Podróż przez ogród:
dowolne zabawy na powietrzu w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem sprzętów do zabaw ogrodowych (rowery i hulajnogi).
N zwraca szczególną uwagę na bezpieczną zabawę.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.
Środki dydaktyczne:
zabawki, album i zdjęcia z pojazdami, surowce wtórne, walizki, torebki, strój konduktora, pilota, marynarza, bilety, figury geometryczne (np. plastikowe, drewniane, kartonowe), sprzęty ogrodowe- rowery, hulajnogi, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Samochody - scenariusz zabawy ruchowej;
2. Esy – floresy - materiał do wydrukowania;
3. Statek - materiał do wydrukowania;
4. Pojazdy - materiał do wydrukowania;
5. Pojazd wodny - puzzle multimedialne;
6. Rower - puzzle multimedialne;
7. Samolot - puzzle multimedialne;
8. Ruch uliczny - kolorowanka multimedialna.