• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Renata Madzia

Obszar podstawy programowej:

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Świąteczne upominki.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 zapoznaje się z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia;

 zna zastosowanie robota kuchennego;

 doskonali spostrzegawczość wzrokową poprzez rozróżnianie podstawowych kolorów;

 wzbogaca swoje słownictwo podczas powtarzania krótkich rymowanek.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

 utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;

 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich;

 zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku;

 wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie gdzie pracują, czym się zajmują.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych - używanie zwrotów grzecznościowych, zwracanie się po imieniu do kolegów z grupy, wspólne porządkowanie miejsc pracy i zabawy;

(2)

 uczestniczenie w rozmowach prowadzonych przez nauczyciela, nabywanie umiejętności w posługiwaniu się prostymi, kilkuwyrazowymi zdaniami, powtarzanie krótkich rymowanek;

 uczestniczenie w zabawach kształcących aparat głosowy oraz doskonalących prawidłową wymowę głosek;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;

 kształcenie wrażliwości muzycznej poprzez udział w śpiewie zbiorowym oraz próbach śpiewu indywidualnego;

 nabywanie doświadczeń w projektowaniu i planowaniu działania podczas tworzenia lepienia ciasta;

 nabywanie doświadczeń w trakcie obserwowania pracy dorosłych, rozumienie przydatności urządzeń w życiu codziennym;

 dostrzeganie powtarzalności niektórych przedmiotów, kontynuowanie regularności poprzez dokładanie odpowiednich elementów;

 czerpanie radości z przygotowywania upominków dla najbliższych.

Opis sposobu realizacji:

Lp.

Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć

Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,

zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel (N) wita przychodzące dzieci. Bawią się one w kącikach zainteresowań według własnego pomysłu.

2. Mam prezent dla…:

zabawa integracyjna.

Scenariusz zabawy

w załączniku nr 1.

3. Nasza choinka:

wykonanie gazetki tematycznej.

N zaprasza dzieci do pomocy w wykonaniu gazetki, zachęca do swobodnych wypowiedzi na temat tradycji ubierania choinki.

Materiały wykonane przez N lub wykorzystanie ilustracji, sylwet, zdjęć znajdujących się w zasobach przedszkola.

I. Zajęcia poranne

4. Ubieramy choinkę:

gra ruchowa orientacyjno – porządkowa. Na dywanie rozłożone są sylwety bombek świątecznych. N gra na pianinie melodię (może również wykorzystać nagrania dostępne w przedszkolu) bez zmiany tempa.

Dzieci poruszają się zgodnie z melodią, gdy następuje przerwa w muzyce, podnoszą sylwetę i przyporządkowują ją według koloru (oznaczenia

N wcześniej oznacza w sali różnymi kolorami miejsca, gdzie dzieci powinny umieścić sylwety (załącznik nr 2).

(3)

w różnych miejscach sali).

1. Choinka - uśmiechnięta minka:

N trzymając na ręku pacynkę lub sylwetę choinki, zapoznaje dzieci z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieci odpowiadają na pytania, doskonalą budowanie zdań.

Choinka tłumaczy dzieciom, jak ważne jest wykonanie upominków dla innych, następnie zaprasza na spotkanie z kucharką.

N zachęca dzieci do rozmowy, dzielenia się własnymi wrażeniami.

Szablon pacynki – załącznik nr 3.

2. Pieczemy pierniczki:

spotkanie z kucharką, podczas którego prezentuje ona dzieciom działanie robota kuchennego podczas przegotowania ciasta na pierniki.

Następnie dzieci wycinają ciastka foremkami, próbują też lepić kształty wg własnego pomysłu. Kucharka piecze pierniki, dzieci w tym czasie wspólnie porządkują salę.

Na stole znajdują się składniki do wyrobu ciasta, miski, foremki, wałek.

3. Kolorowe drewniane klocki:

układanie ciągów rytmicznych.

N rozpoczyna układanie rytmu z klocków (można użyć pierników lub sylwet choinek). Zachęca dzieci do kontynuowania, a także samodzielnego tworzenia rytmu według swojego pomysłu.

Drewniane klocki, pierniki lub sylwety choinek.

II. Zajęcia dydaktyczne

4. Lepimy bałwana!:

pobyt w ogrodzie przedszkolnym.

Lepienie bałwana, bitwa na śnieżki (pod kontrolą N) oraz inne zabawy na świeżym powietrzu.

Zabawa w ogrodzie uzależniona jest od aury w danym dniu. Jeśli nie ma śniegu, można wyjść na spacer po najbliższej okolicy, aby obejrzeć świąteczne dekoracje domów i sklepów.

III. Zajęcia popołudniowe

1. Przygotowujemy świąteczne niespodzianki:

ozdabianie pierników kolorowym lukrem. Dzieci tworzą dekoracyjne wzory na upieczonych wcześniej piernikach (może użyć także pisaków do ciast, posypek oraz innych elementów zdobniczych). Następnie wraz z N wspólne pakują ciastka w celofan, tworząc w ten sposób upominki.

Przezroczysty celofan, wstążki, karteczki z napisem Wesołych świąt, do ozdabiania pierników: lukier, pisaki do ciast, posypki oraz inne elementy zdobnicze do wypieków.

(4)

2. Wesołe rymy:

zabawa wzbogacająca mowę.

N, przyjmując ponownie rolę pacynkowej choinki, prezentuje po kolei rymowanki. Następnie zachęca dzieci do ich powtórzenia.

Przykładowe rymowanki – załącznik nr 4.

3. Wirtualna choinka:

zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci. Można wykorzystać gry multimedialne.

Wykorzystanie multimediów - załączniki nr 5,6,7,8.

4. Kolędowanie:

wspólne śpiewanie kolęd i piosenek o tematyce świątecznej.

Dowolny wybór repertuaru.

Chętne dzieci śpiewają indywidualnie.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, piosenki, rymowanki.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna, z grupą dzieci.

Środki dydaktyczne:

sylwety oraz ilustracje do wykonania świątecznej gazetki dostępne w bazie przedszkola, robot kuchenny, składniki do wyrobu ciasta piernikowego, miski, foremki, wałek, drewniane klocki, przezroczysty celofan, ozdobne wstążki, karteczki z napisem Wesołych świąt, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem).

1. Scenariusz zabawy Mam prezent dla…;

2. Ubieramy choinkę - sylwety bombek świątecznych do wydrukowania na kolorowych kartkach i wycięcia przez nauczyciela;

3. Choinka – uśmiechnięta minka - szablon pacynki;

4. Wesołe rymy - rymowanki;

5. Puzzle multimedialne Choinka;

6. Aniołek – kolorowanka multimedialna.

(5)

7. Sklej bombki – gra multimedialna;

8. Bombki – kolorowanka multimedialna;

Cytaty

Powiązane dokumenty

przedstawienie dzieciom zasad bezpiecznej zabawy w domu, przedszkolu i na podwórku; pokaz udzielania pierwszej pomocy przy skaleczeniach, omdleniach (możliwość

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

zachęcenie dzieci do podejścia do tablicy, na której wyeksponowana jest sylweta dziecka (wycięta z szarego papieru) oraz kolorowe sylwety obrazujące poszczególne

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor: