1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Funkcje systemu operacyjnego
Treści kształcenia:
Informatyka:
1. Posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci komputerowej.
Uczeń:
2) wyjaśnia funkcje systemu operacyjnego i korzysta z nich; opisuje różne systemy operacyjne.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumie funkcje spełniane przez system operacyjny
● Rozumie ideę przydzielania procesora przez planistę
● Rozumie funkcję zarządzania urządzeniami przez system operacyjny
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wymienić najważniejsze funkcje systemów operacyjnych
● Potrafi obserwować zarządzanie procesami za pomocą Menedżera zadań
● Potrafi obserwować efekty zarządzania urządzeniami przez system operacyjny
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film samouczek: „Funkcje systemu operacyjnego. Uruchamianie procesów”
● Film samouczek: „Funkcje systemu operacyjnego. Zarządzanie urządzeniami”
● Komputer podłączony do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: filmy
● Podające: opis
● Problemowe: rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, do czego służy system operacyjny. Odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy. Powinien tak poprowadzić rozmowę, by uzyskać następujące odpowiedzi:
zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie siecią, zarządzanie użytkownikami. Prosi uczniów o podanie nazw znanych im systemów operacyjnych, a następnie komentuje ich odpowiedzi.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Funkcje systemu operacyjnego. Uruchamianie procesów”, na temat zarządzania procesami przez system operacyjny. Uczniowie wykonują notatki. Następnie nauczyciel prosi, by uczniowie włączyli komputery i uruchomili Menedżera zadań. Uczniowie oglądają listę uruchomionych aplikacji w zakładce Aplikacje, a także aktywne procesy w zakładce Procesy. Obserwują, który proces zabiera najwięcej czasu procesora. Następnie analizują zużycie procesora i pamięci w zakładce Wydajność.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, zadaje im indywidualne pytania na temat wyświetlanych informacji, a następnie komentuje odpowiedzi uczniów.
Nauczyciel tłumaczy, że za przydział czasu procesora dla poszczególnych procesów odpowiada planista. Tłumaczy najprostszy algorytm typu round-robin przydziału procesora do procesów.
Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Funkcje systemu operacyjnego. Zarządzanie urządzeniami”, na temat przeglądania zasobów sprzętowych komputera. Uczniowie wykonują notatki. Następnie nauczyciel prosi, by uczniowie powtórzyli czynności wykonywane w samouczku.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:
1. Jakie są podstawowe funkcje systemów operacyjnych?
2. Do czego służy planista?
3. W jaki sposób można analizować zarządzanie procesami w systemie Windows?
4. W jaki sposób można analizować zarządzanie zasobami sprzętowymi w systemie Windows?
Zadanie domowe:
Skorzystaj z systemu pomocy systemu Windows, by dowiedzieć się więcej na temat możliwości Menedżera zadań.
3
Słowa kluczowe:
Menedżer zadań, planista, zarządzanie procesami, zarządzanie zasobami sprzętowymi, procesor, pamięć