• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Prognozy demograficzne. Jak wykorzystać program MS Excel?

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

5) gromadzi w tabeli arkusza kalkulacyjnego dane pochodzące np. z Internetu, stosuje zaawansowane formatowanie tabeli arkusza, dobiera odpowiednie wykresy do zaprezentowania danych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Potrafi dokonać w arkuszu kalkulacyjnym analizy rzeczywistych danych

● Potrafi stosować formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym

● Potrafi tworzyć wykresy obrazujące przetwarzane dane oraz wyniki ich analizy

● Potrafi pozyskać dane z Internetu

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Korzysta z przeglądarek i wyszukiwarek internetowych

● Selekcjonuje informacje uzyskane w Sieci

● Zna podstawowe metody analizy danych w arkuszu kalkulacyjnym

● Potrafi wskazać i stworzyć najlepszy typ wykresu dla określonego typu zadania

● Potrafi określać formaty danych w arkuszu kalkulacyjnym

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

● Film samouczek pt. „Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w prognozach demograficznych”

● Arkusz kalkulacyjny pt. „Prognozy demograficzne”

● Komputery podłączone do Internetu

● Rzutnik

● Tablica

Metody nauczania:

● Eksponujące: film

(2)

2

● Problemowe: dyskusja

● Praktyczne: ćwiczenia, instruktaż

Formy pracy:

● Praca zbiorowa

● Praca indywidualna

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od wskazania, jak ważna jest umiejętność analizowania danych w środowisku komputerowym. Zagadnienie to jest istotne ze względu na ilość informacji, która nas otacza, jak i ze względu na znaczenie umiejętności analizy danych i generowania wykresów w trakcie studiów wyższych.

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia wiedzy na temat wyspecjalizowanych funkcji arkusza. Nauczyciel pyta uczniów o znane im formy wykresów dostępnych w arkuszu kalkulacyjnym.

Nauczyciel omawia pojęcie demografii jako nauki zajmującej się powstawaniem, życiem i przemijaniem społeczności ludzkiej. Wskazuje na źródło danych demograficznych dotyczących Polski – Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Etap realizacji

Nauczyciel zadaje podstawowe pytania dotyczące statystyki demograficznej Polski – ile osób, według wiedzy uczniów, mieszka w Polsce, jaki mamy przyrost naturalny, jaka jest średnia wieku kobiet, a jaka mężczyzn itp. Wybrane wartości nauczyciel zapisuje na tablicy.

Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Prognozy demograficzne”, dotyczący pozyskiwania danych demograficznych ze strony GUS, formatowania danych w arkuszu, tworzenia oraz modyfikowania wykresu w arkuszu kalkulacyjnym. Film przygotowuje uczniów do pracy z arkuszem pod kątem postawionego problemu – badania danych demograficznych.

Nauczyciel prosi uczniów o odwiedzenie strony GUS, a następnie weryfikację danych zapisanych na tablicy. Czy uczniowie dobrze znają statystyki demograficzne kraju?

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie ćwiczeniowego arkusza kalkulacyjnego pt. „Prognozy demograficzne”, przygotowanego w ten sposób, aby uczniowie uzupełnili w nim dane, dokonali ich analizy oraz utworzyli wykresy prezentujące dane i wyniki analizy.

Nauczyciel kontroluje proces pracy uczniów z arkuszem i udziela pomocy w przypadku problemów.

Etap końcowy

Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:

1. Z jakiego miejsca w Internecie można pobrać dane demograficzne dotyczące Polski?

2. Czym jest seria danych w procesie tworzenia wykresu?

(3)

3 Zadanie domowe:

Na podstawie uzyskanych wyników badań sporządź w edytorze tekstu krótkie sprawozdanie, zawierające tabele i wykresy.

Słowa kluczowe:

GUS, demografia, przyrost naturalny, średnia wieku, wykres, sprawozdanie, arkusz kalkulacyjny

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel rozpoczyna etap realizacji od pokazania uczniom (za pomocą rzutnika), jak w prosty sposób można przenieść odpowiednio sformatowane dane z dokumentu Word

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione