• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Zwykły dzień. Fotoreportaż. Edycja zdjęć w programie Picasa

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

2) przekształca pliki graficzne z uwzględnieniem wielkości plików i ewentualnej utraty jakości obrazów;

3) opracowuje obrazy i filmy pochodzące z różnych źródeł, tworzy albumy zdjęć

2. Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, współtworzenie zasobów w Sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji. Uczeń:

1) znajduje dokumenty i informacje w udostępnianych w Internecie bazach danych (np.

bibliotecznych, statystycznych, w sklepach internetowych), ocena ich przydatności i wiarygodności oraz gromadzenie ich na potrzeby realizowanych projektów z różnych dziedzin.

Język obcy nowożytny, poziom IV.0 (angielski)

1. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie:

12) nauka i technika (np. odkrycia naukowe, obsługa i korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych, technologie informacyjno-komunikacyjne)

11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów, instrukcji obsługi) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Umie rejestrować obraz za pomocą dostępnego sprzętu (telefon, komputer, aparat fotograficzny)

● Potrafi posługiwać się interfejsem programu Picasa

● Potrafi retuszować pliki graficzne w celu uzyskania zamierzonego efektu oraz z uwzględnieniem poprawności technicznej

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi zarejestrować obraz w telefonie komórkowym

● Potrafi zapisać plik z obrazem (fotografię) w komputerze oraz przenieść plik do komputera z innego urządzenia

(2)

● Potrafi rozpoznać, jaka jest barwa zdjęcia (zimna/ ciepła) oraz zmodyfikować temperaturę obrazu

● Potrafi zmodyfikować kontrast zdjęcia

● Potrafi zmodyfikować nasycenie kolorów obrazu

● Potrafi kadrować i przycinać zdjęcie

● Potrafi pomniejszać i powiększać zdjęcie

● Potrafi obracać zdjęcie

● Potrafi zapisywać zdjęcie w albumie

● Potrafi wyretuszować różne zdjęcia tak, aby miały jednolitą temperaturę barw, nasycenie kolorów itd.

● Potrafi przekształcić plik graficzny na mniejszy

● Umie przygotować fotoreportaż

● Umie planować pracę własną i w zespole

Kompetencje kluczowe

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Porozumiewanie się w językach obcych

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Świadomość i ekspresja kulturalna

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym programem Picasa

● Film (samouczek): „Jak retuszować fotografie w programie Picasa?”

● Zasób multimedialny – fotografia: „Przed retuszem”

● Zasób multimedialny – fotografia: „Po retuszu”

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Jednolita

● Zróżnicowana

● Zbiorowa

● Indywidualna lub grupowa (w parach)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów, aby wyszukali przykładowy fotoreportaż (w formie papierowej – gazeta lub magazyn – lub elektronicznej, np. łącze do strony). Prosi ich o zrobienie

(3)

kilku/kilkunastu zdjęć na temat „Zwykły dzień”. Ważne, aby uczniowie wykorzystali w tym celu dowolne dostępne narzędzia: telefon komórkowy, aparat fotograficzny, kamerę internetową itd.

Uwagi:

● Wyszukanie fotoreportażu może być zadaniem dla ucznia zdolnego, który na zajęciach przedstawi wybrany fotoreportaż oraz go omówi.

● Możliwe, że w klasie znajduje się pasjonat fotografii, który sam fotografuje – warto, aby przedstawił i omówił własne prace.

● Jeśli uczniowie nie dostarczą własnych zdjęć, nauczyciel powinien mieć przygotowane dowolne zdjęcia do wykorzystania przez uczniów na zajęciach (z archiwów szkoły – np. z uroczystości czy zawodów sportowych – bądź z zasobów np. Wikimedia Commons [http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page]).

● Przewidziano korzystanie na zajęciach z materiałów anglojęzycznych – warto skonsultować to wcześniej z nauczycielem języka angielskiego, aby jak najlepiej wkomponować zajęcia w realizowanie innych punktów podstawy programowej i uzyskać najlepsze efekty edukacyjne.

● Niniejsze zajęcia powinny być kolejnymi z serii dotyczącej pracy z obrazem, ich edycją, przekształcaniem itd.

Etap wstępny

Nauczyciel zaczyna dyskusję na temat fotoreportażu. Pyta uczniów: Czy możecie podać przykłady fotoreportaży, które zrobiły na Was szczególne wrażenie? Czy znacie konkursy fotograficzne, m.in.: World Press Photo (światowy konkurs fotografii prasowej), Grand Press Photo (ogólnopolski konkurs fotografii prasowej), Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic? Prosi uczniów o odszukanie stron tych konkursów w Sieci oraz odnalezienie przykładów fotoreportaży oraz fotoreportaży nagrodzonych. Uczniowie próbują wskazać cechy dobrego, udanego fotoreportażu.

Etap realizacji

Nauczyciel wskazuje, że podstawą udanego fotoreportażu jest pomysł – temat i pojedyncze zdjęcia, które się składają na całą historię. Uczniowie pracują samodzielnie lub w parach (wówczas najlepiej, aby nauczyciel dobrał pary na zasadzie: uczeń zdolniejszy z mniej zdolnym). Nauczyciel pyta uczniów, jakie musi być dobre zdjęcie, i prosi ich o przypomnienie następujących pojęć (niektóre omawiane były na wcześniejszych zajęciach):

● kadrowanie,

● ekspozycja,

● kontrast,

● nasycenie kolorów,

● temperatura obrazu,

● ostrość,

● retusz.

Uczniowie odtwarzają film (samouczek) pt. „Jak retuszować fotografie w programie Picasa?”.

Uwaga: dźwięk (lektor) powinien być odtwarzany z jednego źródła (np. z głośników komputera nauczyciela). Nauczyciel prosi ucznia zdolnego o przetłumaczenie i zapisanie na tablicy angielskich i polskich odpowiedników poleceń użytych w samouczku. Uczniowie

(4)

otwierają na swoich komputerach program Picasa (w polskiej wersji) i odnajdują poznane (czy też przypomniane) wcześniej polecenia edycji.

Nauczyciel prosi uczniów o pobranie na swoje komputery fotografii „Przed retuszem”. Może również wcześniej rozesłać zasób na konta uczniów lub umieścić na ich komputerach.

Uczniowie najpierw sami określają, co jest „nie tak” z przykładowym zdjęciem, następnie ich zadaniem jest dokonanie jak najlepszego retuszu zdjęcia pod względem:

● ostrości,

● odpowiedniej ekspozycji.

Następnie nauczyciel prezentuje na tablicy interaktywnej lub przekazuje każdemu uczniowi wyretuszowane zdjęcie (fotografia „Po retuszu”). Uczniowie porównują swoje prace i próbują opisać różnice oraz przyczyny ich występowania.

Nauczyciel prosi o przypomnienie zasad eksportu zdjęć oraz utraty jakości przy wielokrotnym zapisywaniu, tak aby uczniowie uwzględnili to w swojej pracy.

Po omówieniu powyższych ćwiczeń uczniowie zapisują zrobione wcześniej zdjęcia do tematu „Zwykły dzień” – bezpośrednio z telefonu lub aparatu, które ze sobą przynieśli, z karty pamięci, z USB lub innego masowego nośnika danych (nauczyli się tego na wcześniejszych zajęciach). Jeśli uczniowie nie mają własnych fotografii, nauczyciel udostępnia im swoje.

Uczniowie przygotowują własne fotoreportaże, pamiętając, że zdjęcia powinny do siebie pasować pod względem nasycenia kolorów, temperatury itd. Wykonują następujące operacje:

● korekta ekspozycji,

● wyostrzenie,

● dopasowanie kolorów (barwy) obrazu.

Gotowe fotoreportaże uczniowie zapisują w albumie programu Picasa oraz udostępniają pozostałym kolegom do wglądu.

Etap końcowy

Uczniowie prezentują swoje fotoreportaże. Omawiają sposób pracy nad ich przygotowaniem oraz ewentualne popełnione błędy, stosowane rozwiązania, uzyskane efekty. Można przeprowadzić głosowanie na najciekawszy fotoreportaż.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może:

● przygotować materiały wprowadzające do zajęć – wyszukać i opracować informacje o największych konkursach fotograficznych i ich zwycięzcach wraz z zaprezentowaniem uzasadnienia jury konkursu; wyszukać i przedstawić najciekawsze według niego fotoreportaże; przygotować notkę biograficzną o wybitnym fotoreporterze;

● opracować i przypomnieć innym uczniom informacje dotyczące zapisywania i eksportu zdjęć;

● pomagać uczniom mniej zdolnym podczas edycji zdjęć i korzystania z programu Picasa.

(5)

Uczeń z trudnościami w nauce języków obcych nie musi korzystać z samouczka, ale może pracować bezpośrednio z nauczycielem lub w parze z uczniem zdolnym, który wyjaśnia mu działanie programu Picasa (w polskiej wersji).

Słowa kluczowe:

Picasa, fotografia, edycja zdjęć, fotoreportaż

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione