• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Konfigurator sprzętu

Treści kształcenia:

Informatyka:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:

2) projektuje zestaw komputera sieciowego z odpowiednim do swoich potrzeb dobraniem parametrów jego elementów.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Zna podstawowe moduły systemu komputerowego

● Rozumie funkcje podstawowych modułów systemu komputerowego

● Rozumie zależności między modułami systemu komputerowego

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi korzystać z konfiguratora systemu komputerowego

● Potrafi dobrać odpowiedni dla danego zadania komputer z wykorzystaniem konfiguratora

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

● Podstawowe kompetencje techniczne

Środki dydaktyczne:

● Prezentacja multimedialna: „Konfigurator sprzętu”

● Film (samouczek): „Przykładowe konfiguratory systemów komputerowych”

● Komputery podłączone do Internetu

● Rzutnik

● Tablica

Metody nauczania:

● Eksponujące: prezentacja, film

● Problemowe: dyskusja

● Praktyczne: ćwiczenia

(2)

2

Formy pracy:

● Praca zbiorowa

● Praca grupowa

● Praca indywidualna

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wymaganych elementów konfiguracji komputera, następnie zapisuje je na tablicy. Prowadzi rozmowę w taki sposób, by uzyskać następujące odpowiedzi: płyta główna, procesor, wentylator procesora, pamięć DRAM, karta graficzna, obudowa, zasilacz, dysk twardy, monitor, klawiatura, mysz. Jeżeli uczniowie wymienią któryś z opcjonalnych elementów konfiguracji komputera (np. karta sieciowa, karta muzyczna, drukarka, napęd optyczny, głośniki itp.), nauczyciel zapisuje je w innym miejscu tablicy niż elementy wymagane. Następnie w dyskusji z uczniami wymienia i omawia parametry aktualnie oferowanych komponentów, wymienionych na tablicy (np. procesor – obecnie dostępna liczba rdzeni, częstotliwość taktowania; pamięć DRAM – najczęściej obecnie spotykane pojemności itp.).

Etap realizacji

Nauczyciel podkreśla, że wybór jednego elementu zestawu komputerowego wpływa na wybór innych. Przykładowo wybierając procesor o określonej podstawce (ang. socket), ogranicza się wybór płyt głównych do takich, które obsługują określone złącze. Nauczyciel podkreśla, że obecnie procesory do komputerów klasy PC produkowane są przez dwóch producentów: AMD oraz Intel. Każdy z nich produkuje procesory na kilku rodzajach podstawek.

Nauczyciel prosi o uruchomienie prezentacji pt. „Konfigurator sprzętu”, dotyczącej zagadnienia doboru podstawek procesora i płyty głównej. Podczas prezentacji uczniowie poznają poszczególne podstawki, a także uzyskują przydatne informacje na temat parametrów płyt głównych, takie jak rodzaj zamontowanego chipsetu, rodzaj układu BIOS, częstotliwość zegara magistrali systemowej, liczba gniazd modułów pamięci RAM, liczba wolnych gniazd dla kart rozszerzeń różnych typów itp.

Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Przykładowe konfiguratory systemów komputerowych”. Podkreśla, że chociaż te konfiguratory są zazwyczaj dostępne w witrynach sklepów komputerowych, nie jesteśmy zobowiązani do ich zakupu w konkretnym sklepie.

Korzystając z konkretnego konfiguratora sprzętu możemy dobrać komponenty, a następnie wyszukać (np. za pomocą specjalnych serwisów) sklepy, w których te komponenty oferowane są po najniższych cenach, lub skorzystać z lokalnego sklepu. W tym ostatnim przypadku można naszą planowaną konfigurację omówić dodatkowo z zazwyczaj kompetentnym sprzedawcą.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe grupy, a następnie każdej grupie przydziela kwotę pieniężną oraz określa zastosowanie zestawu komputerowego. Zadaniem każdej pary jest użycie konfiguratora sprzętu do wybrania odpowiedniego zestawu komputerowego w taki

(3)

3

sposób, aby nie przekroczyć budżetu oraz aby komputer nadawał się do określonego zastosowania. Uczniowie wykonują zadanie.

Etap końcowy

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Omawiają sposób pracy nad realizacją zadania oraz popełnione przez nich błędy. Nauczyciel komentuje pracę uczniów.

Zadanie domowe:

Spróbuj zbudować za pomocą konfiguratora systemu komputerowego najdroższy i najtańszy, ale działający, komputer. Czy między tymi konfiguracjami jest duża różnica w wydajności, usprawiedliwiająca różnicę w cenie?

Słowa kluczowe:

konfigurator, zestaw komputerowy, procesor

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione