• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Pochodzenie człowieka. Obsługa MS PowerPoint

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

8) tworzy rozbudowaną prezentację multimedialną na podstawie konspektu i przygotowuje ją do pokazu, przenosi prezentację do dokumentu i na stronę internetową, prowadzi wystąpienie wspomagane prezentacją;

4) opracowuje wielostronicowe dokumenty o rozbudowanej strukturze, stosuje style i szablony, tworzy spis treści;

2. Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, współtworzenie zasobów w Sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji. Uczeń:

1) znajduje dokumenty i informacje w udostępnianych w Internecie bazach danych (np.

bibliotecznych, statystycznych, w sklepach internetowych), ocenia ich przydatność i wiarygodność oraz gromadzi je na potrzeby realizowanych projektów z różnych dziedzin.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń

● Zna funkcje programu Microsoft PowerPoint, związane z przenoszeniem prezentacji na stronę internetową

● Zna konwencje związane z tworzeniem prezentacji, łączeniem jej z wygłaszaniem treści oraz kreowaniem dodatkowych zasobów

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi tworzyć prezentacje na bazie konspektu i odwrotnie

● Potrafi udostępnić prezentację w Internecie

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym programem Microsoft PowerPoint

● Film samouczek: „Przenoszenie prezentacji do dokumentu i udostępnianie jej w Internecie”

● Ćwiczenie interaktywne: „Prezentacja PowerPoint w różnych formatach”

(2)

2

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

● Programowane: z użyciem komputera

Formy pracy:

● Jednolita

● Indywidualna lub grupowa (w parach)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów, aby wyszukali w Internecie informacje na temat pochodzenia człowieka, a także historycznych i współczesnych poglądów na ten temat, oraz zebrali je i przedstawili w postaci dokumentu programu Microsoft Word.

Etap wstępny

Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od dyskusji na temat pochodzenia człowieka.

Uczniowie korzystając z przygotowanych materiałów, przedstawiają różne poglądy na ten temat, dowody archeologiczne, genetyczne itp.

Następnie nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Przenoszenie prezentacji do dokumentu i udostępnianie jej w Internecie”, aby zademonstrować uczniom część narzędzi i mechanizmów, z których będą korzystali w etapie realizacji.

Etap realizacji

Nauczyciel rozpoczyna etap realizacji od pokazania uczniom (za pomocą rzutnika), jak w prosty sposób można przenieść odpowiednio sformatowane dane z dokumentu Word do prezentacji programu PowerPoint.

Uczniowie przystępują do wykonania prezentacji o pochodzeniu człowieka, wykorzystując materiały przygotowane przez siebie na etapie przygotowawczym.

Nauczyciel daje uczniom następujące wskazówki:

1. Można wykorzystać jeden z szablonów.

2. Prezentacja powinna zawierać co najmniej 5 slajdów.

3. Pierwszy slajd powinien być slajdem tytułowym.

4. Na drugim slajdzie powinien pojawić się spis treści.

5. Na ostatnim slajdzie powinna pojawić się informacja o autorze prezentacji.

W przypadku problemów nauczyciel podchodzi do uczniów indywidualnie, tłumacząc napotkane trudności nie tylko danemu uczniowi, ale również demonstrując rozwiązanie wszystkim biorącym udział w zajęciach.

Po utworzeniu swoich prezentacji uczniowie powinni je zapisać i udostępnić w portalu YouTube, tak jak pokazano to w samouczku. Uczniowie mogą jeszcze raz obejrzeć ten samouczek.

(3)

3

Etap końcowy

Uczniowie wyszukują na portalu YouTube swoje prezentacje i odtwarzają je. Zapraszają też do ich obejrzenia pozostałych uczniów, korzystając z funkcji Udostępnij/E-mail i podając adresy e-mailowe swoich kolegów i koleżanek z klasy.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może swoją prezentację w innych formatach: pdf, html, xml i opisać mechanizmy umieszczania w Internecie tego typu plików.

Słowa kluczowe:

prezentacja, slajdy, ewolucja, udostępnianie prezentacji w Sieci

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione