• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Warstwy i spłaszczanie plików graficznych

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

1) edytuje obrazy w grafice rastrowej i wektorowej, dostrzega i wykorzystuje różnice między tymi typami obrazów;

2) przekształca pliki graficzne, z uwzględnieniem wielkości plików i ewentualnej utraty jakości obrazów;

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:

1) wykorzystuje oprogramowanie dydaktyczne i technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy twórczej i przy rozwiązywaniu zadań i problemów szkolnych;

7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania zainteresowań, opisywanie zastosowań informatyki, ocena zagrożeń i ograniczeń, aspekty społeczne rozwoju i zastosowań informatyki. Uczeń:

3) zapoznaje się z możliwościami nowych urządzeń i programów związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami edukacyjnymi.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Zna interfejs programów graficznych związany z dodawaniem oraz usuwaniem warstw, zmianą parametrów i właściwości

● Zna funkcje programów graficznych związane z zawansowanymi operacjami na warstwach

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi dodawać, usuwać, oraz szeregować warstwy w plikach graficznych w programie GIMP

● Potrafi wykonywać zaawansowane operacje na warstwach w programie GIMP

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

(2)

2

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym programem GIMP

● Film (samouczek): „

Podstawowe operacje na warstwach

● Film (samouczek): „

Zaawansowane operacje na warstwach

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Jednolita

● Indywidualna lub grupowa (w parach)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Na tych zajęciach można wykorzystać te same zdjęcia, które były używane do ćwiczeń na zajęciach dotyczących zmiany trybu zdjęcia. Ponadto nauczyciel przygotowuje kilka zdjęć, które będą służyć jako tła do ćwiczeń.

Tłami mogą być na przykład zdjęcia tego typu:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Background_rocks.jpg.

Zgromadzone tła nauczyciel udostępnia uczniom w folderze sieciowym „TŁA”.

Na przykładowym zdjęciu krajobrazu wprowadza błędny napis np. „ozdrowienia z wakaci”, aby móc pokazać uczniom, jak pracując z plikiem graficznym przy wykorzystaniu warstw, można w łatwy sposób poprawić błędy w tekście dołączonym do zdjęcia.

Etap wstępny

Nauczyciel prezentuje uczniom zdjęcie z wykonanym błędnym napisem i pyta, co trzeba zrobić, aby ten napis poprawić. Uczniowie mogą próbować wyedytować w programie GIMP napis na tym zdjęciu. Jeśli żaden z uczniów nie użyje pojęcia warstw w pliku graficznym, nauczyciel omawia to pojęcie i pokazuje, jak w programie GIMP utworzyć warstwę tekstową, a potem łatwo ją modyfikować.

Etap realizacji

Nauczyciel wykorzystuje film (samouczek) pt. „

Podstawowe operacje na warstwach

”, aby zademonstrować uczniom podstawowe narzędzia i mechanizmy, z których będą korzystać wykonując zadania.

(3)

3

Po obejrzeniu filmu nauczyciel krok po kroku przypomina uczniom, co powinni zrobić, aby:

● umieścić tło w pliku,

● wstawić nową warstwę i umieścić na niej grafikę,

● zmienić tryb mieszania warstw,

● spłaszczyć obrazek.

Następnie wyświetla uczniom film (samouczek) pt. „Zawansowane operacje na warstwach”, a następnie zleca uczniom indywidualne wykonanie poleceń dotyczących pracy na warstwach.

Zadania te wymagają zaimportowania kilku plików graficznych do jednego dokumentu.

Przykładowe zadanie:

1. Otwórz wybrane zdjęcie w programie GIMP.

2. Dodaj nową warstwę.

3. Zmniejsz przezroczystość warstwy.

4. Zmień kolejność warstw.

5. Zmień tryb mieszania warstwy.

6. Wybierz tryb mieszania warstw, aby uzyskać efekt mocnego i kontrastowego przenikania barw.

Po części pokazującej uczniom pracę na warstwach powinna znaleźć się część z zadaniami odnoszącymi się do scalania warstw (na przykład spłaszczanie dwóch sąsiednich warstw).

Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że jest to ważny element całej pracy, ponieważ spłaszczanie warstw w niektórych trybach mieszania daje trudno przewidywalne efekty.

Etap końcowy

Uczniowie pracując w grupach eksperymentują na wcześniej przygotowanych zdjęciach i tłach udostępnionych przez nauczyciela. Jednym z ciekawych efektów, jakie mogą uzyskać, są

„duchy” pojawiające się na zdjęciach.

Po zakończeniu pracy liderzy grup omawiają efekty i opisują, w jaki sposób i za pomocą jakich funkcji je uzyskano.

Słowa kluczowe:

warstwy, tryb mieszania warstw, fotomontaż

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione