• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: W kadrze

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

3) opracowuje obrazy i filmy pochodzące z różnych źródeł, tworzy albumy zdjęć;

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Zna podstawowe plany filmowe oraz ich formy

● Zna podstawowe zasady łączenia ujęć w różnych planach

● Zna pojęcia związane z proporcjami ekranu oraz standardowymi formatami

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi korzystać z wybranych narzędzi do cyfrowej obróbki wideo

● Potrafi tworzyć proste sekwencje filmowe w programie Windows Movie Maker

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej

● Urządzenia do nagrywania filmów (kamery, aparaty fotograficzne z funkcją nagrywania wideo i /lub aparaty telefoniczne z taką funkcją)

● Zainstalowany na komputerze program Windows Movie Maker

● Projektor multimedialny

● Film (samouczek): „Montowanie ujęć w Windows Movie Maker”

● Prezentacja: „Kadr filmowy”

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

(2)

2

Formy pracy:

● Jednolita

● Indywidualna lub grupowa (w parach)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie informacji na temat sztuki filmowej, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień, jak: plan filmowy, scena, ujęcie, podstawy montażu filmowego, kinowe formaty obrazu. Prosi ich także o wybranie swojego ulubionego filmu oraz zastanowienie się, jakie nastroje panują w tym filmie i jakimi środkami zostały osiągnięte (muzyka, montaż, ujęcia, kolory itp.) oraz o nagranie kilku kilkunastosekundowych sekwencji wideo na dowolny temat (spacer, gotowanie obiadu, zabawa z psem, padający deszcz, ruch uliczny itp). Przyniesione przez uczniów i nagrane przez siebie pliki filmowe umieszcza w folderze sieciowym SEKWENCJE i udostępnia go uczniom.

Może również przygotować przykłady planów zastosowanych we fragmentach filmów (np.

pochodzących z oficjalnych kanałów studiów KADR i TOR na portalu YouTube).

Etap wstępny

Nauczyciel rozpoczyna rozmowę o filmach, w której uczniowie podejmują próby wyjaśnienia pojęć, takich jak: scena, ujęcie, plan filmowy, rodzaje planów filmowych itp. Uzupełnia wypowiedzi uczniów, dążąc do sformułowania formalnej definicji tych pojęć. Wymienia podstawowe plany filmowe oraz przedstawia typowe zasady ich montażu w sekwencje (rozpoczynanie sekwencji od planu ogólnego, unikanie stosowania bezpośrednio po sobie ujęć w podobnych planach, oś ujęcia, cięcie „na ruchu” itp.).

Etap realizacji

Nauczyciel wykorzystuje prezentację multimedialną pt. „Kadr filmowy”. Pyta uczniów, czy informacje zawarte w prezentacji są zrozumiałe i w razie potrzeby wyjaśnia problematyczne kwestie, posługując się przykładami zawartymi w prezentacji.

Kolejna część zajęć jest poświęcona narzędziom do cyfrowej obróbki wideo, ich możliwościom oraz zastosowaniu w przemyśle filmowym, telewizyjnym i produkcjach amatorskich.

Nauczyciel podaje przykłady darmowych programów, które mogą posłużyć uczniom w rozwijaniu ich zainteresowań, np. Windows Movie Maker, Lightworks, Jahshaka itp.

Prosi uczniów o uruchomienie programu Windows Movie Maker. Instruuje ich (korzystając np.

z rzutnika), jak utworzyć nowy projekt w tym programie. Uczniowie nagrywają z urządzeń do nagrywania wideo na komputer kilkunastosekundowe sekwencje, które zostaną wykorzystane w dalszej części zajęć.

(3)

3

Następnie nauczyciel rozpoczyna projekcję filmu (samouczka) pt. „Montowanie ujęć w Windows Movie Maker” i poleca uczniom uwzględnienie w kolejnych ćwiczeniach wskazówek zawartych w materiale.

Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując przygotowany wcześniej materiał wideo (krótkie sekwencje nagrane przez siebie i nauczyciela), montują w programie Windows Movie Maker minutowy trailer wymyślonego filmu (dokumentu, horroru, komedii romantycznej, filmu przygodowego itp.). Muzykę do filmu mogą np. pobrać z portalu http://www.jamendo.com/pl/).

Następnie prezentują swoje prace. Wybierają najciekawszy trailer, który zachęciłby ich do pójścia do kina na reklamowany w ten sposób film.

Etap końcowy

Nauczyciel przegląda efekty pracy uczniów i wybiera projekt, który został zmontowany w sposób najlepiej odpowiadający zasadom omówionym w pierwszej części zajęć oraz w prezentacji multimedialnej. Przedstawia projekt uczniom i omawia jego mocne i słabe strony. Zachęca ich do wyrażenia własnej opinii i oraz propozycji zmian i poprawek w przedstawionym projekcie.

Ponadto może wyświetlić uczniom przygotowane wcześniej fragmenty filmów, demonstrujące różne filmowe środki wyrazu, a uczniowie oglądając dany fragment próbują określić, jaki np. plan został zastosowany w danym fragmencie.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może przygotować wykład na temat filmowych środków wyrazu i zilustrować go przykładami z filmów dostępnych w oficjalnych kanałach studiów KADR i TOR na portalu YouTube oraz w Filmotece Narodowej (http://www.repozytorium.fn.org.pl, http://www.youtube.com/user/StudioFilmoweKADR,

http://www.youtube.com/user/StudioFilmoweTOR).

Może np. przedstawić różnicę między ujęciem statycznym i dynamicznym, pokazać najazd, panoramę, szwenk, operowanie światłem i cieniem itp.

Słowa kluczowe:

film, kadr filmowy, plany filmowe, Windows Movie Maker, cyfrowa obróbka wideo, sekwencja, ujęcie, montaż, proporcje ekranu

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel rozpoczyna etap realizacji od pokazania uczniom (za pomocą rzutnika), jak w prosty sposób można przenieść odpowiednio sformatowane dane z dokumentu Word

Nauczyciel przypomina, jak istotna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego oraz że należy sięgać do systemu pomocy arkusza w celu uzupełnienia

zarządzanie procesami (uruchomionymi programami), zarządzanie pamięcią operacyjną, zarządzanie sprzętem, zarządzenie pamięcią, zarządzanie plikami, zarządzenie

Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy

Nauczyciel podkreśla, że zwłaszcza strony firmowe muszą wyglądać profesjonalnie i stąd warto przynajmniej dla takich stron dobierać odpowiedni szablon.

Tłumaczy uczniom, iż w arkuszu stylów znajdują się reguły, które składają się z dwóch części: selektora i bloku deklaracji. Selektor zawiera listę nazw

Nauczyciel pyta uczniów, czy poznane dotychczas metody wyszukiwania i przeglądania danych w bazie danych (praca bezpośrednio na tabelach) są, zdaniem uczniów,

„Zapytania do bazy danych”, na temat tworzenia kwerend w systemie relacyjnej bazy danych.. Prosi uczniów, by powtórzyli operacje przedstawione