1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Khan Academy
Treści kształcenia:
Informatyka:
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:
2) korzysta z zasobów edukacyjnych udostępnianych na portalach przeznaczonych do kształcenia na odległość;
2. Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, współtworzenie zasobów w sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji. Uczeń:
1) znajduje dokumenty i informacje w udostępnianych w Internecie bazach danych (np.
bibliotecznych, statystycznych, w sklepach internetowych), ocenia ich przydatność i wiarygodność i gromadzi je na potrzeby realizowanych projektów z różnych dziedzin;
7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania zainteresowań, opisywanie zastosowań informatyki, ocena zagrożeń i ograniczeń, aspekty społeczne rozwoju i zastosowań informatyki. Uczeń:
1) wyjaśnia szanse i zagrożenia dla rozwoju społecznego i gospodarczego oraz dla obywateli, związane z rozwojem informatyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych;
2) stosuje normy etyczne i prawne związane z rozpowszechnianiem programów komputerowych, bezpieczeństwem i ochroną danych oraz informacji w komputerze i w sieciach komputerowych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna konwencję korzystania z rozwiniętych platform edukacyjnych
● Zna funkcjonalność i możliwości, jakie dają swoim użytkownikom platformy edukacyjne
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi korzystać z interfejsu rozwiniętych platform edukacyjnych
● Potrafi opisywać wymagania dotyczące funkcjonalności platform edukacyjnych
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
2
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej
● Rzutnik
● Film (samouczek): „Czym jest Khan Academy?”
● Film (samouczek): „Podstawy korzystania z Khan Academy”
Metody nauczania:
● Podające: opis
● Problemowe: dyskusja
Formy pracy:
● Jednolita
● Indywidualna lub grupowa (w parach)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie informacje o portalach edukacyjnych oraz zastanowili się, jakie inne funkcje na tych portalach mogłyby być przydatne i mogłyby urozmaicić naukę ich użytkownikom.
Nauczyciel może dodatkowo poprosić uczniów, aby wyszukali w Internecie portale, które będą bliskie ich pomysłom na urozmaicenie e-learningu. Mogą znaleźć najbardziej odpowiadający im portal oraz przygotować jego krótką charakterystykę (jakie zasoby udostępnia użytkownikom, jakie są warunki korzystania z niego, dlaczego ten portal mógłby zainteresować uczniów).
Etap wstępny
Założenie: uczniowie mają swoje skrzynki e-mail w usłudze Gmail.
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od dyskusji, w której uczniowie wymieniają funkcje portali edukacyjnych wspomagające nauczanie i mobilizujące użytkowników do lepszej pracy, np.:
● system osiągnięć i oceniania,
● monitorowanie postępów w nauce,
● dodatkowy system naprowadzania użytkownika na zagadnienia i publikacje, które mogą go interesować,
● system monitorowania aktywności użytkownika na stronie,
● system zawierania znajomości i grup użytkowników o podobnych zainteresowaniach (na podstawie wybieranych publikacji/dziedzin nauki).
Uczniowie przytaczają przykłady wyszukanych przez siebie portali edukacyjnych. Nauczyciel wskazuje uczniów, którzy wyszukane platformy prezentują na forum klasy (np. korzystając z rzutnika).
Jeżeli któryś z uczniów wybrał portal Khan Academy, nauczyciel przenosi jego wystąpienie do etapu realizacji.
3 Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Czym jest Khan Academy?”, aby zademonstrować uczniom funkcjonalność tej platformy.
Jeśli któryś z uczniów przygotował się do zajęć rozpoznając własności platformy Khan Academy, to nauczyciel prosi go o zaprezentowanie tej platformy na forum klasy (np. za pomocą rzutnika).
Następnie prosi uczniów, aby zalogowali się na swoje konta Gmail, przeszli na stronę http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/ i spróbowali samodzielnie wyszukać na tej platformie funkcje, o jakich rozmawiali w etapie wstępnym, czyli:
● system osiągnięć i oceniania,
● monitorowanie postępów w nauce,
● dodatkowy system naprowadzania użytkownika na zagadnienia i publikacje, które mogą go interesować,
● system monitorowania aktywności użytkownika,
● system zawierania znajomości i grup użytkowników o podobnych zainteresowaniach (na podstawie wybieranych publikacji/dziedzin nauki).
Uczniowie oglądają film (samouczek) pt. „Podstawy korzystania z Khan Academy” i poznają zasady korzystania z omawianej na zajęciach platformy edukacyjnej.
Nauczyciel poleca uczniom wykonanie kilku zadań demonstrujących interfejs serwisu oraz jego możliwości. Zadania powinny być powiązane z profilem klasy (np. fizyka lub biologia).
Dla danej dziedziny nauki mogą to być polecenia typu:
● Wyświetl jeden z dostępnych na stronie filmów.
● Z dostępnej w interfejsie „mapy wiedzy” wybierz jedno z zadań oraz rozwiąż je.
● Podczas wykonywania ćwiczenia skorzystaj z dostępnych podpowiedzi.
● Po wykonaniu ćwiczenia sprawdź, jak zmieniły się twoje statystyki.
Na koniec etapu wstępnego nauczyciel sprawdza, czy zadania zostały wykonane, i rozpoczyna dyskusję na temat możliwości, jakie stwarza uczniom platforma Khan Academy. Uczniowie wyrażają swoje opinie na temat tego serwisu i porównują go z innymi znalezionymi przez siebie platformami.
Etap końcowy
Nauczyciel proponuje uczniom zaplanowanie nagrania filmu edukacyjnego dla swoich młodszych kolegów, np. gimnazjalistów, z wybranego przedmiotu, na wybrany temat. Uczniowie powinni napisać na kartkach treść wykładu (np. wyjaśnienie rozwiązania układu równań z dwoma niewiadomymi metodą przeciwnych współczynników lub wyjaśnienie budowy cząsteczki węgla i jego odmian alotropowych) oraz za pomocą rejestratora dźwięku Windows nagrać komentarz.
Nauczyciel wskazuje autora najciekawszego wykładu, który ma możliwość zaprezentowania swojej pracy na forum klasy.
4
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może nagrać taki wykład (z wybranego przez siebie zagadnienia), umieścić na portalu YouTube i udostępnić kolegom i koleżankom.
Słowa kluczowe:
e-learning, edukacja online, Khan Academy, platforma edukacyjna