• Nie Znaleziono Wyników

SZKOLNY MUSIC BOX

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SZKOLNY MUSIC BOX"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

SZKOLNY MUSIC BOX

DANUTA

JEZIOROWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka

Ignacy Ołów

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

Temat zajęć Dźwiękowy dom

Przeznaczenie dla: ucznia bądź uczniów (grupa do 10 osób) z SPE i dysfunkcjami intelektualnymi i z zakresu ruchu.

Czas trwania lekcji: zajęcia terapeutyczne – cykl zajęć przeznaczony jest na kilka godzin.

Cele

„ w wymiarze poznawczym – stymulacja wyobraźni, pamięci, koncentracji i podzielności uwagi, poszerzenie wiedzy o sobie;

„ w wymiarze emocjonalnym – aktywizacja emocji, wyzwalanie, wyładowanie emocji, wyciszanie, panowanie nad emocjami, uwrażliwianie, empatia;

„ w wymiarze społecznym – komunikowanie się i nawiązywanie relacji,

uwrażliwianie na innych, zmniejszenie poczucia izolacji, doskonalenie umiejętności pracy w grupie;

„ w wymiarze motywacyjnym – wzbudzanie motywacji do działania, pokonywanie niechęci do zmian, poprawa samooceny;

„ w wymiarze psychomotorycznym – kształtowanie spontanicznego ruchu i ekspresji, orientacji czasowo-przestrzennej, poprawa koordynacji ruchów, redukcja napięć.

Metody/techniki/formy pracy

„ śpiew, gra na instrumentach,

„ percepcja muzyki,

„ pogadanka heurystyczna,

„ praca w grupach/indywidualna, praca z tekstem muzycznym;

„ elementy arteterapii, biblioterapii, muzykoterapii.

Środki dydaktyczne

„ instrumentarium Orffa, pianino/inne instrumenty melodyczne,

„ utwory relaksacyjne, płytoteka z serii „The Mozart Effect Music for Children”,

„ kartonowy dom i materiały papiernicze.

Opis przebiegu zajęć 1. Faza przygotowawcza

„ Sprawy organizacyjne: powitanie muzyczne ucznia lub grupy oraz opiekunów.

2. Faza realizacyjna

„ Pogadanka – nauczyciel opowiada muzyczną bajkę „O krainie

dźwięków”:durowych (wesołych) i molowych (smutnych). Nawiązujemy do przedstawienia uczuć: smutku i radości. W dalszym ciągu nauczyciel

3

(4)

moderuje tok narracyjny na spotykanie się wszystkich w„Krainie wysokich i niskich dźwięków” (uwrażliwienie uczniów na poczucie tonalności i wysokości dźwięków) oraz w „Krainie presto i adagio” (zwrócenie uwagi na tempo). Każdy kolejny fragment lekcji wraz z prezentacją muzyczną powinien być przygotowany z odpowiedniąpercepcją nauczyciela na wynikające z tych opowieściemocje, zachowania i uczuciatowarzyszące uczestnikom zajęć. W dalszym ciągu opowieści, w trakcie poznawania tych krain dochodzi do kłótni pomiędzy dźwiękami –

rozmowa dotyczy tego, czego nie lubimy, co nam doskwiera.

„ Gra na instrumentach – nauczyciel pokazuje wszystkie omówione powyżej „Krainy”

w wariancie instrumentalnym,prezentując fragment znanej piosenki lub melodii, którą dzieci lubią (w zależności od umiejętności prowadzącego). Uczestnicy po takim pokazie mogą dotknąć instrument – wyrazić słownie swoje odczucia z tym związane (jeśli nauczyciel nie gra na instrumencie, posiłkuje się nagraniami dostępnymi w zasobach internetowych i przynosi instrument do pokazania lub też zaprasza na lekcję profesjonalistę lub „korzysta” z umiejętności ucznia zdolnego).

„ Wyklejanka – do każdej emocji w trakcie rozmowy dopasowujemy różne, wycięte kartoniki, symbolizujące emocje. Powstaje nam domek składający się z drzwi, dachu, okien – w zależności, gdzie umieścimy nazwaną wcześniej emocję.

„ Ruch przy muzyce – po poskładaniu domku z dźwięków uczestnicy zaczynają chodzić wokół niego podczas prezentowanej wcześniej melodii. Prowadzący, w zależności od możliwości grupy, moderuje grę na instrumentach (każdy uczestnik mógł go sobie wybrać wcześniej) pod względem tempa, dynamiki i artykulacji – zwracając na to uwagę wypowiadanymi słowami: presto-largo, forte- piano, długo-krótko itd.

Faza podsumowująca / Komentarz metodyczny

„ Formą zakończenia jednego spotkania, zajęć może być występ – mini koncert, przykładowo duetu fortepianu z fletem (osób prowadzących) z utworem muzyki klasycznej bądź fragmentem nauczonej piosenki. Cykl zajęć może być zwieńczony mini przedstawieniem, w którym role zostaną przydzielone uczestnikom

powieści – bajki muzycznej, którą da się stworzyć podczas kilku spotkań. Widownię będą stanowili opiekunowie, rodzice i znajomi, którzy uświetnią swoją obecnością i podniosą rangę takiego wydarzenia muzycznego.

„ Każda zauważona forma aktywizacji członków grupy lub dziecka podczas takich spotkań lekcji powinna być nagradzana. To najlepsza ocena takich zajęć, kiedy jej uczestnicy z chęcią do nich wracają i chcą nadal w nich brać udział.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

„ Ostatnią formą (opcjonalnie) jest nauka pięknego śpiewu wybranej kolędy, z uwzględnieniem zasadwłaściwej emisji głosu oraz przy użyciu instrumentarium Orffa. Zalecany

„ Dalszym etapem jest nauka poszczególnych tematów melodycznych, ułożenie ich w całość oraz, jako podsumowanie lekcji, wykonanie indywidualne (w przypadku ucznia zdolnego)

„ Podsumowaniem lekcji jest dyskusja na temat przygody, jaka spotkała uczestników po opuszczeniu Quest Roomu. Co

Następuje wykonanie plansz naściennych oraz wybranego fragmentu prezentacji instrumentów z Orkiestrownika Muzykoteki Szkolnej. „ Po ich wysłuchaniu nauczyciel przypomina

Należy dostosować czas lekcji do pomocy w czytaniu poleceń i zapisie treści zadań, upewniania się, że uczeń rozumie, jakie polecenie wydał nauczyciel (krótkie,

Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie dzisiejszy temat lekcji i tłumaczy słowo z języka francuskiego „savoir vivre”.. „ Uczniowie podczas „burzy mózgów”

Kolejna grupa może mieć zadanie dotyczące poznanych piosenek,tańców, kompozytorów, wiadomości z zakresu wiedzy ogólnomuzycznej. Całość zabawy, stawianych pytań oraz

Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie, jaki to instrument- poprzez podniesienie zdjęcia podczas słuchanych przykładów muzycznych. „ Kolorowanka- po wysłuchaniu utworów uczeń