• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji z przedmiotu technika biurowa w klasie II technikum

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji z przedmiotu technika biurowa w klasie II technikum"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji z przedmiotu technika biurowa w klasie II technikum

1. Cele lekcji Cel główny lekcji:

poprawne sporządzanie dokumentów związanych z zatrudnieniem za pomocą programu Microsoft Word

umiejętność wykorzystania materiałów z Internetu w pracy z dokumentem tekstowym Word

Cele operacyjne:

uczeń potrafi łączyć pracę z Internetem i edytorem tekstu Word uczeń potrafi wyszukać interesujące go informacje w Internecie

uczeń w pełni wykorzystuje funkcje dostępne w programie Word niezbędne do wizualnie właściwego sporządzenia świadectwa pracy

uczeń posiada wiedzę z zakresu prawa pracy

Umiejętności kluczowe:

umiejętność poruszania się w kilku programach jednocześnie (Word, Internet Explorer) zdolność wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności z obsługi programu Microsoft Word przy sporządzaniu dokumentu – świadectwo pracy

Metoda pracy:

instruktaż wstępny i bieżący, burza mózgów, metoda praktyczna – ćwiczenia w pracowni komputerowej

Forma pracy:

indywidualna

Środki dydaktyczne:

zestawy komputerowe, karta pracy z ćwiczeniem, program Microsoft Word, literatura objaśniająca korzystanie z programu MS Word, wspomagająca redagowanie pism w sprawach osobowych

Przebieg lekcji:

Część merytoryczna Czas realizacji Przeprowadzone czynności Faza przygotowawcza 10 minut - czynności organizacyjne

- krótka charakterystyka zajęć Faza realizacyjna 25 minut - przedstawienie tematu zajęć

- krótkie nawiązanie do zagadnień

(2)

prawa pracy z poprzedniej lekcji - zapoznanie uczniów z celami zajęć - przedstawienie metod pracy

- zaprezentowanie karty z zadaniem, jakie mają wykonać uczniowie

- krótki wprowadzający instruktaż dotyczący poprawnego rozwiązania ćwiczenia

- samodzielna praca uczniów z komputerem, nauczyciel udziela odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania

- wspólnie z uczniami sprawdza poprawność wykonanego ćwiczenia Faza podsumowująca 10 minut - ocena i podsumowanie pracy

uczniów na lekcji

- przekazanie wytycznych do samodzielnej pracy utrwalającej zajęcia

- zaprezentowanie problematyki następnych zajęć

Bibliografia:

1. Czyżowski W., Organizacja pracy biurowej, WSiP, Warszawa 1986.

2. Krzymowski B., Word 2002 po polsku, HELP, Warszawa 2001.

3. Podręcznik szkoleniowy firmy OSI CompuTrain S.A., Technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej i pedagogicznej.

4. Witek E.J, Technika biurowa, eMPi2, Poznań 2004

5. Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 230, poz.

2289).

Załączniki:

1. Materiał pomocniczy nr 1 - Ćwiczenie

2. Materiał pomocniczy nr 2 - Wzór świadectwa pracy

(3)

Materiał pomocniczy nr 1

Uczniowie redagują świadectwo pracy, wg następujących danych:

1) Pracodawca – „BUDO – EXPRESS” Zakład Remontowo–Budowlany z siedzibą w Twojej miejscowości przy dowolnej ulicy, NIP 661-000-07-12, REGON 290322947 2) Właściciel – Marek Lewandowski

3) Pracownik – Katarzyna Werner, urodzona 20.09.1977 r., miejsce urodzenia Ostrowiec Św., NIP 661-196-71-60, PESEL 77092017924,

4) Umowa o pracę z dnia – 02.04.2003 r.

5) Data rozwiązania umowy o pracę – 31.12.2005 r.

6) Wymiar czasu pracy – pełny etat, 7) Zajmowane stanowisko – księgowa,

8) Stosunek pracy ustał w wyniku – rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta,

9) Wymiar urlopu pracownika – należy ustalić na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy oraz danych zawartych w zamieszczonym poniżej fragmencie Curriculum Vitae:

Pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

WYKSZTAŁCENIE:

Studia Magisterskie: Politechnika Radomska

Kierunek: ekonomia

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

IV 2003-XII 2005 „BUDO-EXPRESS” Zakład Remontowo-

Budowlany w Ostrowcu Św.-księgowa V 2002-VI 2002 Główny Urząd Statystyczny w Kielcach

– rachmistrz spisowy

IX 1999-III 2000 Staż zawodowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o/Kielce Inspektorat w Ostrowcu Św.

10) Informacja o zajęciu wynagrodzenia – wynagrodzenie wolne od zajęć sądowych, 11) Sąd rejonowy – Sąd Pracy znajdujący się w Twoim mieście powiatowym.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Podstawa programowa: Punkt (8.3) [uczeń] rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy,

Wyjaśnia jakie czynniki (min. temperatura, woda) mają wpływ na powstawanie korozji.  Nauczyciel dzieli klasę na

Przedstawia uczniom na ekranie projekcyjny zestaw ilustracji przedstawiających instrumenty - Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”- uczniowie odgadują, w jaki

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

 Uczeń wie, jakie musi być położenie Słońca, Ziemi i Księżyca aby wystąpiło zaćmienie Słońca, oraz jakie musi być położenie tych ciał, aby wystąpiło zaćmienie

Sylwia Rapacka, Małgorzata Lewandowska, Joanna Nawrotkiewicz, Hier und da 2, poradnik dla nauczyciela, Wydawnictwo Szkolne PWN,

Uczeń, który otrzymał kartę z informacją, że zaczyna grę, zadaje pytanie:. Wer schaltet das

Zadaniem uczniów jest uporządkowanie i przypięcie kartek pod odpowiednimi kategoriami (WCU) z hasłami/zagadnieniami dotyczącymi trójkąta prostokątnego i funkcji