• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)

Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Fotografujemy przyrodę.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Naśladuje odgłosy wydawane przez najczęściej występujące ptaki w Polsce.

Uczestniczy w zabawach ruchowych, podczas ich trwania zachowuje się kulturalnie w stosunku do innych osób.

Wypowiada się samorzutnie na temat oglądanych ilustracji i zaobserwowanych ptaków w karmniku.

Układa puzzle według poziomu trudności dostosowanego do wieku.

Dokarmia ptaki w karmniku.

Wymienia sposoby opieki nad ptakami w okresie zimowym.

Współpracuje z innymi dziećmi przy tworzeniu kolażu.

Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi

dziećmi, udziela

potrzebującym pomocy.

Czyta sposobem globalnym wyrazy PTAK, „podpisuje”

ilustracje przedstawiające ptaki.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

(2)

Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.

Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin oraz zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im przetrwać zimę.

Interesuje się czytaniem

i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.

Treści kształcenia:

 znajomość wyglądu najczęściej występujących ptaków w Polsce oraz sposobów pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy;

 fotografowanie, obserwowanie otaczającej przyrody (np. ptaków w karmniku);

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonywanie prac plastyczno-technicznych (kolaż);

 kształtowanie umiejętności współpracy;

 czytanie globalne.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji I. Zajęcia

poranne

1.Schodzenie się dzieci. Gra na przywitanie - dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:

- dbają o przyrodę;

- dokarmiają ptaki zimą;

- lubią robić zdjęcia;

(3)

- widzieli kiedyś bociana”.

Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N.

Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie dzieci do podejścia do kącika książek, w którym znajdują się albumy poświęcone ptakom, a także plakat przedstawiający bociana (załącznik nr 4);

podejmowanie przez dzieci prób opisu wyglądu ptaków znajdujących się na ilustracjach.

2. Zdjęcie:

gra ruchowa. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, na hasło N: „Zdjęcie!” dzieci przyjmują pozę i zastygają w bezruchu. Po chwili znowu biegają po sali; zabawę powtarza się kilkukrotnie.

Przygotowanie do śniadania 1. Czym żywią się ptaki?:

rozmowa na temat konieczności dokarmiania ptaków podczas zimy.

Oglądanie nasion, którymi żywią się ptaki.

2. Zimowy spacer:

wyjście do ogrodu i dokarmianie ptaków w karmniku różnego rodzaju nasionami. Robienie zdjęć w trakcie dokarmiania. Zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność zachowania ciszy, aby nie spłoszyć ptaków.

3. Nasze fotografie:

wspólne oglądanie na ekranie komputera bądź rzutnika zrobionych w czasie dokarmiania ptaków zdjęć. Jeśli dzieciom udało się sfotografować jakiegoś ptaka N podaje jego nazwę. N zachęca dzieci do dzielenia się wrażeniami z odbytego spaceru.

4. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu kolażu wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

4. Ptaki w karmniku:

wykonywanie kolażu.

Potrzebny materiał:

brystol, wycinki z gazet/ilustracje przedstawiające ptaki, kredki, flamastry, farby, klej, nożyczki.

5. Zabawa z głosem:

dzieci wypowiadają słowa zgodnie z poleceniem np. „Cicho!”, „Głośno!”, „Głośny szept!”, „Powoli!”, „Szybko!”,

„Radośnie!”, „Smutno!”. Wypowiadane słowa mogą być związane z tematem dnia, np. ptak, zima, karmnik, fotografia, fotograf, sikorka, gil.

II. Zajęcia dydaktyczne

Przygotowanie do obiadu III. Zajęcia

popołudniowe

1. Ptasie gry:

aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.

Można wykorzystać karty do gry w memo (załącznik nr 3), kolorowankę multimedialną (załącznik nr 7) bądź grę multimedialną (załącznik nr 8).

1. Ptak:

Globalne czytanie

wyrazu PTAK.

Oglądanie przez dzieci zdjęć przedstawiających ptaki oraz inne zwierzęta.

(4)

„Podpisywanie”

obrazków - dzieci próbują samodzielnie przyporządkować napis PTAK do odpowiedniej ilustracji.

Zainteresowane dzieci mogą wykonać pracę plastyczną – instrukcje

znajdują się

w prezentacjach – załączniki nr 5 i 6.

2. Ułóż puzzle!:

układanie wcześniej wyciętych przez N puzzli związanych z tematem dnia – praca indywidualna:

- puzzle 6-cio elementowe (3-latki);

- puzzle 9-cio elementowe (4-latki);

- puzzle 12 elementowe (5-latki);.

3. Ptasie trele:

słuchanie odgłosów ptaków i naśladowanie ich.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

albumy poświęcone ptakom, wycinki z gazet/ilustracje przedstawiające ptaki, nasiona dla ptaków, aparat fotograficzny, rzutnik, brystole, farby, kredki, klej, nożyczki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(5)

1. Karmnik - puzzle 12- to elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;

2. Bocian - puzzle 9-cio elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;

3. Ptaki - karty do gry w memo;

4. Bociany - plakat;

5. Ptak z plamy - prezentacja multimedialna;

6. Gil z kółek – prezentacja multimedialna;

7. Gil – kolorowanka multimedialna;

8. Znajdź różnice w wyglądzie ptaków – gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki W czym można się

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Przed lustrem, stosowanie

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. Trójkąty,

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. Krasnalowa