• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Monika Zatorska Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Monika Zatorska Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Monika Zatorska

Obszar podstawy programowej:

14. Kształtowanie gotowości do nauki pisania i czytania.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Świat książek Temat: Zaczarowany świat książek.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 tworzy własną książeczkę samodzielnie lub z pomocą nauczyciela;

 uczestniczy w zabawach rozwijających sprawność manualną;

 rozumie, na czym polega praca pisarza;

 wie, co potrzebne jest pisarzowi w pracy.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;

 interesuje się czytaniem oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;

 rozumie sens informacji podanych w postaci uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli;

 interesuje się książkami.

Treści kształcenia:

 rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego;

 działania twórcze (tworzenie własnej książeczki, ozdabianie karty tytułowej według własnego pomysłu);

 usprawnianie motoryki małej przez udział w zabawie paluszkowej i zajęciach plastycznych;

 próby przedstawiania znaczeń w formie symboli (np. dom –symbol kwadratu z trójkątem, jako daszkiem);

 wzbogacanie zasobu słownictwa oraz rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie).

(2)

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

W wybranym miejscu sali nauczyciel (N) stawia skrzynię skarbów.

Zainteresowane dzieci podchodzą i zadają pytania, co może znajdować się w skrzyni; wywiązuje się swobodna rozmowa.

I. Zajęcia poranne

2. Nienapisana książka:

zainteresowanie dzieci tematyką zajęć.

Dzieci wspólnie

z N otwierają wieko i znajdują w skrzyni książkę, która ma niezapisane kartki (książkę przygotowuje wcześniej N: łączy kartkę, która posłuży jako tytułowa oraz jeszcze trzy białe kartki, tworząc w ten sposób książeczkę). W skrzyni znajdują się także wycięte sylwety: postaci chłopca i dziewczynki, las oraz dom (załączniki nr 1, 2, 3, 4), a także maskotka – piesek.

Uwaga:

N może wydrukować po dwie takie same sylwety i podkleić taśmą dwustronną, aby uzyskać postać dwustronną.

W środek należy włożyć kształt wycięty z tektury

(3)

1. Przygody psa Pimpusia:

zaproszenie dzieci do tworzenia opowieści o przygodach chłopca i dziewczynki, którzy zostali właścicielami psa Pimpusia. Inspiracją do tworzenia historii są postaci oraz maskotka. Dzieci nadają postaciom imiona, próbują określić ich cechy, wymyślają historię, w jaki sposób piesek o imieniu Pimpuś trafił do dzieci i zaprzyjaźnił się z nimi.

N inspiruje dziecięcą wyobraźnię naśladując głosy dzieci i Pimpusia;

manipuluje sylwetami.

Dzieci wypowiadają się swobodnie, N docenia wszystkie pomysły.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Piszemy o przygodach psa Pimpusia:

zachęcenie dzieci do „napisania” własnej historii na kartach książeczki. N podpowiada dzieciom, że każdy może „napisać”

książeczkę, nawet gdy jeszcze pisać nie potrafi - zamiast zapisywać słowa, można rysować proste rysunki - symbole, które te słowa zastąpią, bądź rysować na kartkach to, co się wydarzyło.

Dzieci rozpoczynają pracę nad książeczką. Praca ta będzie kontynuowana przez kolejne dni. Historię można tworzyć, wymyślając jej dalszy ciąg. N stara się zachęcić każde dziecko, aby zechciało „napisać” swoją

własną opowieść

o przyjaźni dzieci i psa.

Każde dziecko otrzymuje egzemplarz „pustej książeczki” stworzonej przez N poprzez spięcie kilku kartek formatu A5 z wydrukowaną stroną tytułową i miejscem na podpis autora oraz potrzebne „pisarzowi”

akcesoria - kredki, ołówki, pisaki, itp.

Uwaga:

po zakończeniu pracy nad książeczkami N wspólnie z dziećmi organizuje wystawę prac i zaprasza rodziców do podziwiania powstałych dzieł.

(4)

3. Jestem pisarzem:

zabawa paluszkowa – usprawnianie małej motoryki.

Uwaga:

N rozmawia z dziećmi o tym, na czym polega praca pisarza i co potrzebne jest mu w pracy.

Dzieci naśladują ruchy palców obydwu dłoni prezentowane przez N:

Pisarz chwycił pióro w dłoń (każde dziecko kilkakrotnie zaciska wybraną dłoń i rozprostowuje).

Drugą ręką podparł skroń (dzieci ruchem drugiej dłoni naśladują człowieka, który

„rozmyśla”).

Liter rzędy zapisuje

(dzieci naśladują w powietrzu czynności pisania).

Nad nową książką pracuje (dzieci naśladują ruchy przewracania kartek w książce).

Zabawę można powtórzyć prosząc, aby dzieci wykonywały ruchy palcami odwrotnie niż poprzednio (ręka lewa robi to, co przedtem prawa).

III. Zajęcia popołudniowe

1. Zabawy z książkami:

zabawy dla dzieci szczególnie zainteresowanych tematyką i/lub dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi·

z wykorzystaniem multimediów: kolorowanki multimedialnej, gry typu: połącz połówki, memo oraz puzzli multimedialnych.

N zachęca dzieci, aby podczas zabaw nazywały przedmioty znajdujące się na ilustracjach.

Wykorzystanie załączników nr 5, 6, 7 i 8.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem

(5)

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: rozmowy i opowiadania, objaśnienia.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

kartki zszyte w formę książeczki, materiały plastyczne do ozdobienia karty tytułowej i tworzenia własnej książeczki dla każdego dziecka, kartoniki z imionami dzieci uczestniczących w zabawie do wklejenia jako podpis autora, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Chłopiec – sylweta do wydrukowania;

2. Dziewczynka - sylweta do wydrukowania;

3. Las - sylweta do wydrukowania;

4. Dom - sylweta do wydrukowania;

5. Kolorowanka multimedialna: Pisarz przy pracy;

6. Gra multimedialna: Kolorowe książeczki;

7. Gra multimedialna memo: Przybory pisarza;

8. Puzzle multimedialne: Książeczka.

Cytaty

Powiązane dokumenty

kartki przygotowane do tworzenia książeczki (komplet dla każdego dziecka), wstążka, materiały plastyczne do ozdobienia karty tytułowej i tworzenia własnej

W czasie pracy dzieci wypowiadają się na temat skarbów, które mogą znajdować się w zamkach. N wprowadza nazwę „diament”

W różnych miejscach w sali znajdują się zawieszone na nitkach chmury wykonane z kartonu w różnych kształtach oraz kolorach Nauczyciel (N) zachęca dzieci, aby

zabawa ruchowa przy piosence. N w trakcie śpiewania piosenki pokazuje prosty układ taneczny, dzieci naśladują jego ruchy i wspólnie z nim próbują śpiewać

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć

małe lusterka dla każdego dziecka, parawan lustrzany lub lustro, ilustracje przedstawiające twarze dzieci wyrażające różne emocje, zdjęcia każdego dziecka