• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Odcinki i kąty w graniastosłupach

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Odcinki i kąty w graniastosłupach"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Odcinki i kąty w graniastosłupach

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń powinien znać:

1. pojęcie graniastosłupa, prostopadłościanu i sześcianu, 2. pojęcie graniastosłupa prostego i prawidłowego, 3. budowę graniastosłupa,

4. pojęcie kąta prostej z płaszczyzną.

b. Umiejętności Uczeń powinien umieć:

1. rysować graniastosłupy w rzucie równoległym, 2. rozpoznawać kąty i odcinki w graniastosłupach,

3. wskazywać, nazywać i zaznaczać na rysunku odcinki i kąty w graniastosłupach, 4. obliczać długości wskazanych odcinków w graniastosłupach,

5. rozwiązywać zadania tekstowe związane z kątami i odcinkami w graniastosłupach.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: ćwiczeniowo-problemowa, dyskusja.

Forma pracy: praca z całą klasą, praca indywidualna.

3. Środki dydaktyczne

a. ilustracja – Kąty w graniastosłupach, b. ilustracja – Odcinki w graniastosłupach, c. modele graniastosłupów + kolorowe nitki, d. foliogram + grafoskop,

e. karty pracy – Odcinki i kąty w graniastosłupach.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne, sprawdzenie i omówienie pracy domowej. Podanie tematu i celu lekcji. Powtórzenie wiadomości niezbędnych do realizacji tematu. Uczniowie opisują graniastosłupy, wymieniają ich charakterystyczne cechy, wskazują na modelach przekątne podstawy, ściany bocznej oraz graniastosłupa. Przypominają sposób wyznaczania kąta nachylenia prostej do płaszczyzny.

(2)

b. Faza realizacyjna

1. Nauczyciel zawiesza na tablicy planszę „Odcinki w graniastosłupach” (powiększona ilustracja).

Uczniowie podają nazwy graniastosłupów oraz wyróżnionych odcinków. Wskazują trójkąty prostokątne, z których można obliczyć potrzebne odcinki. Za pomocą kolorowych nitek pokazują te odcinki na żeberkowych modelach brył.

2. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi o wykonanie pierwszego polecenia. Informuje, że każdy powinien pracować samodzielnie. Tylko w przypadku trudności może prosić o pomoc kolegę z ławki lub nauczyciela.

3. Uczniowie uzupełniają tabelkę, korzystając z modeli graniastosłupów. Nauczyciel nadzoruje pracę. Udziela wskazówek osobom potrzebującym pomocy oraz poprawia błędy.

4. W dalszej części lekcji uczniowie wykorzystując planszę „Kąty w graniastosłupach”

przypominają nazwy kątów w graniastosłupach. Zwracają uwagę na to, że te same kąty można różnie nazwać.

5. Uczniowie uzupełniają drugą tabelkę z karty pracy rysując nazwane kąty. Wybrane osoby kolejno wskazują dane kąty na wyświetlonym foliogramie z taką samą tabelką.

6. Następne zadania uczniowie wspólnie rozwiązują pod kierunkiem nauczyciela. Wykonują na tablicy szkic do zadania, analizują rysunek i znajdują zależności między danymi i szukanymi elementami figury.

Zad. 1 Oblicz długości przekątnych graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego, w którym krawędź podstawy ma 4 cm, a długość krawędzi bocznej jest równa 6 cm.

Zad. 2 Przekątna graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 30o. Krawędź podstawy ma długość 7. Oblicz wysokość tego graniastosłupa oraz długość przekątnej.

c. Faza podsumowująca

Nauczyciel prosi uczniów, aby ocenili własną pracę na lekcji oraz wskazali treści, które sprawiły im najwięcej trudności podczas rozwiązywania zadań. Informuje, że na następnych zajęciach będzie krótka kartkówka sprawdzająca ćwiczone dziś umiejętności.

9. Bibliografia

a. Matematyka z plusem, klasa 3, GWO.

b. Zeszyt ćwiczeń, Matematyka z plusem, klasa 3, GWO.

c. Matematyka wokół nas, klasa 3, WSiP.

10. Załączniki

a. Plansze

Kąty w graniastosłupach Odcinki w graniastosłupach

b. Zadanie domowe

Zad. 2 str. 156, zad.16, 20* str. 158, Matematyka z plusem, klasa 3, GWO.

(3)

Odcinki i kąty w graniastosłupach 1. Zaznacz odcinki w graniastosłupach.

2. Zaznacz kąty w graniastosłupach:

(4)
(5)

Opracowała Magdalena Pęska

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel informuje, że wzór na obliczanie pola wycinka koła znajdziemy w podobny sposób, w jaki znaleźliśmy wzór na długość łuku i uruchamia pokaz programu PowerPoint XP „Pole

Uczniowie wykonują z podręcznika proste ćwiczenie polegające na obliczeniu w pamięci wartości potęg ( zad.1 str.12, Matematyka z plusem, klasa 2, GWO).. Nauczyciel po

W trójkącie prostokątnym ABC, gdzie kąt przy wierzchołku C jest prosty, dwusieczna kąta prostego dzieli przeciwprostokątną na odcinki o długościach 20 cm i 15 cm.. Oblicz

Glicyna wykazuje właściwości kwasowe (w reakcji bierze udział grupa karboksylowa).

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy na lekcji − podział na grupy, objaśnienie zadań, określenie sposobu sprawdzania poprawności i przyznawania punktów, podsumowanie

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach

Uczniowie podsumowują wiedzę zdobytą na lekcji poprzez przygotowanie zadań sprawdzających dla kolegi siedzącego obok (wzorując się na zadaniach z załączników 2, 3, 4)