Podsumowanie wiadomości o solach
– scenariusz lekcji chemii dla II klasy gimnazjum
1. Cele lekcji
a) Wiadomości Uczeń zna:− nazewnictwo soli,
− budowę cząsteczek soli, - BHP w pracowni chemicznej.
b) Umiejętności Uczeń potrafi:
− pisać i odczytywać równania reakcji dysocjacji jonowej soli,
− pisać wzory sumaryczne soli na podstawie nazwy soli i odwrotnie,
− pisać wzory strukturalne soli,
− pisać równania reakcji otrzymywania soli różnymi sposobami,
− pisać równania reakcji cząsteczkowo i jonowo
− korzystać z tabeli rozpuszczalności soli i wodorotlenków oraz szeregu aktywności metali,
− przewidzieć przebieg reakcji soli z kwasem, zasadą lub inną solą,
− przeprowadzić doświadczenie,
− formułować obserwacje i wnioski,
− rozwiązywać chemografy,
- utrzymać porządek na stanowisku pracy,
2. Metoda i forma pracy
Praktyczna − wykonywanie eksperymentu chemicznego przez uczniów, ćwiczenia uczniowskie;
Dyskusja.
3. Środki dydaktyczne
a) Karty z treścią zadań do wykonania,
b) Plansze, na których uczniowie będą zapisywali wyniki pracy, c) Szereg aktywności metali (plansza), tabela rozpuszczalności soli, d) Sprzęt: statywy z probówkami,
e) Odczynniki: wodne roztwory soli: chlorku żelaza(III), chlorku miedzi(II), azotanu(V)srebra,
węglanu potasu.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza Sprawdzenie obecności.
Sformułowanie tematu lekcji.
Wyjaśnienie uczniom zasad pracy na lekcji − podział na grupy, objaśnienie zadań, określenie sposobu sprawdzania poprawności i przyznawania punktów, podsumowanie wyników, określenie stopnia opanowania badanego standardu egzaminacyjnego.
Rozdanie kart z treścią zadań do wykonania.
b) Faza realizacyjna
Klasa zostaje podzielona na 4 lub 5 grup (w zależności od liczebności klasy − grupy maksymalnie sześcioosobowe). Każda grupa wybiera swojego lidera i ustala zasady pracy − zasady wzajemnego porozumiewania się w grupie.
Każda grupa otrzymuje 4 zadania do wykonania, w tym jedno doświadczenie − załącznik nr 1.
Nauczyciel krótko objaśnia treść poleceń, podaje punktację za poszczególne zadania i określa czas pracy nad poszczególnymi zadaniami.
Zadanie 1 – liczba punktów 8, czas pracy 5 min.
Zadanie 2 – liczba punktów 8, czas pracy 8 min.
Zadanie 3 – liczba punktów 12, czas pracy 10 min.
Zadanie 4 – liczba punktów 12, czas pracy 8 min.
Wyniki swojej pracy uczniowie zapisują na kolorowych planszach.
Każde zadanie jest sprawdzane i punktowane po upływie danego czasu.
Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie zliczają wszystkie otrzymane punkty.
c) Faza podsumowująca
Nauczyciel podaje oceny, które otrzymali członkowie poszczególnych grup, podsumowuje pracę w grupach i udziela wskazówek, które treści nauczania wymagają utrwalenia.
Nauczyciel wylicza procentowo opanowanie badanego standardu egzaminacyjnego.
5. Bibliografia
D. Bernacka, Od słowa do działania, Przegląd współczesnych metod kształcenia, Wydawnictwo Akademickie “Żak”, Warszawa 2001.
D. Buehl, Strategie aktywnego nauczania czyli jak efektywnie nauczać i skutecznie uczyć się, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2004.
A. Burewicz, H. Gulińska, Dydaktyka chemii, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1993.
G. Ciszak, R. Mikołajczyk, Zbiór zadań z chemii dla uczniów gimnazjum 1-3, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2005.
J. Dudley Herron, Lekcja chemii, O skutecznym sposobie uczenia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
T. Kulawik, M. Litwin, Poradnik metodyczny dla gimnazjum część 2, Nowa Era, Warszawa 2000.
K. Pazdro, M. Koszmider, Zadania od łatwych do trudnych, Chemia dla gimnazjalistów, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, Warszawa 2003.