Scenariusz lekcji – Kąty przyległe, wierzchołkowe i naprzemianległe – utrwalenie wiadomości
1. Cele lekcji
a. Wiadomości Uczeń:
- posługuje się pojęciami: kąt ostry, prosty, rozwarty, wklęsły;
- rozpoznaje na rysunku kąty przyległe, wierzchołkowe, naprzemianległe;
- wykorzystuje własności wyżej wymienionych kątów do obliczania ich rozwartości.
b. Umiejętności
- praktyczne zastosowanie wiedzy o różnych rodzajach kątów;
- posługiwanie się językiem matematycznym;
- wykorzystanie wiedzy informatycznej do rozwiązywania problemów w twórczy sposób;
- kształcenie umiejętności posługiwania się programem komputerowym Point.
2. Metoda i forma pracy
- samodzielna praca z komputerem – ćwiczenia w programie Point;
- prezentacja efektów pracy.
3. Środki dydaktyczne
- komputery;
- pliki ćwiczeniowe w programie Paint (załącznik 1, 2, 3, 4).
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność.
Uczniowie przypominają pojęcie kąta ostrego, rozwartego, wklęsłego. Samodzielnie wykonują zadanie dotyczące zagadnień z poprzedniej lekcji – rozpoznawanie kątów (Załącznik nr 1). Na rysunkach wielokątów zaznaczają odpowiednim kolorem kąty proste, ostre, proste, rozwarte i wklęsłe. Nauczyciel ocenia poprawność wykonania pierwszego zadania oraz przedstawia cele lekcji.
Uwaga: Ćwiczenia komputerowe używane na lekcji wymagają od uczniów podstawowej wiedzy o programie graficznym Paint: rysowanie dowolnych kształtów, kolorowanie zamkniętych obszarów, wstawianie pola tekstowego. Takie umiejętności powinien posiadać uczeń klasy V.
b. Faza realizacyjna
Uczeń kształci umiejętności rozpoznawania kątów przyległych, wierzchołkowych i
naprzemianległych poprzez samodzielne wykonanie zadania dotyczącego rozpoznawania poznanych
rodzajów kątów (Załącznik nr 2). Wykorzystuje swoją wiedzę o kątach wierzchołkowych, przyległych i naprzemianległych do obliczania ich rozwartości (Załącznik 3 i Załącznik 4).
Nauczyciel kieruje pracą na komputerach, kontroluje poprawność wykonywanych ćwiczeń, zadaje pomocnicze pytania, udziela wskazówek dotyczących pracy w programie Paint.
c. Faza podsumowująca
Uczniowie podsumowują wiedzę zdobytą na lekcji poprzez przygotowanie zadań sprawdzających dla kolegi siedzącego obok (wzorując się na zadaniach z załączników 2, 3, 4) dotyczących rozpoznawania kątów przyległych, wierzchołkowych i naprzemianległych oraz obliczania ich rozwartości. Wykonują te zadania i sprawdzają ich poprawność sobie nawzajem.
Nauczyciel czuwa nad poprawnością tworzonych zadań i ich rozwiązywaniem. Ocenia pracę na lekcji i stopień opanowania umiejętności będących celem lekcji.
5. Bibliografia 6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Schematy do uzupełniania w programie Paint :
Załącznik 1 - Ćwiczenie utrwalające pojęcie kąta ostrego, prostego, rozwartego, wklęsłego.
Uczeń samodzielnie oznacza kąty na rysunkach wielokątów odpowiednimi kolorami.
Załącznik 2 - Ćwiczenie utrwalające pojęcie kątów wierzchołkowych, przyległych i
naprzemianległych. Uczeń samodzielnie oznacza pary wymienionych kątów na rysunkach kolorami.
Załącznik 3 - Ćwiczenie utrwalające pojęcie kątów przyległych. Uczeń samodzielnie oblicza rozwartości kątów wskazanych na rysunkach, wykorzystując w praktyce własności kątów przyległych.
Załącznik 4 - Ćwiczenie utrwalające pojęcie kątów przyległych, wierzchołkowych, naprzemianległych.
Uczeń samodzielnie oblicza rozwartości kątów wskazanych na rysunkach, wykorzystując w praktyce własności kątów.
b. Zadanie domowe
1. Zaznacz na rysunkach odpowiednimi kolorami po dwie pary kątów:
wierzchołkowych – kolor czerwony przyległych – kolor żółty
naprzemianległych – kolor niebieski
A B
C D
m
n
K
L
M N
a
b
m || n a || b
2. Wykorzystując własności kątów przyległych, wierzchołkowych, naprzemianległych podaj rozwartości kątów oznaczonych na rysunkach greckimi literami.
a || b
125o
65o
a
b
116o
80o