• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5- latków

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5- latków"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 5- latków Autor: Maria Greń

Obszar podstawy programowej:

11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

Grupa wiekowa: 5- latki

Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Majowy deszczyk, letnia burza.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach (opanowanie strachu podczas burzy);

 budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym, rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;

 posługiwanie się podstawowymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej;

 rozpoznawanie instrumentów muzycznych – perkusyjnych i innych: pianino, trójkąt, marakasy po wydawanych przez nie dźwiękach.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 przejawia wrażliwość słuchową;

 dostrzega zmiany dokonujące się w przyrodzie, określa je słownie;

 nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej;

 zna zasady dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo i przestrzega je;

 wie, co może zagrażać zdrowiu oraz życiu człowieka.

Treści kształcenia:

 poznanie zjawisk atmosferycznych: burzy, tęczy;

 nazywanie barw podstawowych (czerwona, niebieska, żółta) oraz pochodnych, barw ciepłych i zimnych;

 obserwowanie zjawiska fizycznego, jakim jest rozszczepianie światła (tęcza);

 ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych – deszcz (zapobieganie przegrzaniu);

 odpowiednie zachowywanie się podczas burzy, huraganu.

(2)

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1. Schodzenie się dzieci,

przywitanie, zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel (N) wita każde dziecko, pyta je o dzisiejszą pogodę.

2. Tworzymy tęczę:

układanie drewnianych puzzli (projekt autorski). Przed rozpoczęciem układania N prezentuje dzieciom fotografię, która ukazuje, jak powinna wyglądać wzorcowa tęcza. Dzieci manipulują elementami. N zachęca je do porównywania liczebności elementów w poszczególnych łukach, nazywanie kolorów podstawowych i pochodnych.

Materiały: drewniane puzzle, załącznik nr 2.

I. Zajęcia

poranne

3. Skaczące kropelki:

zabawa ruchowa. Dzieci podskakują w rytm muzyki naśladując krople deszczu.

Materiały: załącznik nr 6.

1. Tęcza:

zapoznanie z wierszem Tęcza. Dzieci wypowiadają się na temat poruszony w wierszu, dociekają, w jaki sposób powstaje tęcza. Podczas dyskusji N szczególne uwrażliwienia dzieci na odpowiednie zachowywanie się podczas burzy.

Materiały: załącznik nr 1.

2. Tęczowy parasol:

manipulowanie sylwetami parasoli.

Dzieci wykorzystują szablony parasoli z papieru i/lub drewna, określają ich kolor, opisują wygląd.

Materiały: załącznik nr 4, drewniane sylwety parasoli.

3. Tańczące parasolki:

zabawa ruchowa przy muzyce. Pląsy z „parasolką” (laską do ćwiczeń).

Materiały: laski do ćwiczeń, załącznik nr 8.

4. Deszcz:

oglądanie filmu. Po projekcji dzieci próbują odpowiedzieć, dlaczego deszcz jest potrzebny.

Materiały: załącznik nr 5.

II. Zajęcia dydaktyczne

5. Chmury i chmurki:

zabawa dydaktyczna. Dzieci manipulują drewnianymi elementami (wzór klocków – załącznik nr 3):

Materiały: drewniane klocki w kształcie chmur.

(3)

przeliczają je, porównują ich liczebność w poszczególnych zbiorach, używają określeń - o jeden mniej, o jeden więcej, określają kształt i wielkość, segregują ze względu na dwie lub trzy cechy równocześnie (kolor, wielość, kształt).

6. Wiosenna przechadzka:

wyjście na spacer.

N zwraca dzieciom uwagę na odpowiedni do warunków atmosferycznych sposób ubierania się.

1. Deszczowa muzyka:

gra na instrumentach muzycznych perkusyjnych: trójkąt, marakasy.

Materiały: instrumenty muzyce – trójkąt, marakasy.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Znasz ten dźwięk?:

rozpoznawanie ich brzmienia wśród innych głosów. Dzieci słuchają nagrania audio, następnie starają się rozpoznać, jakie instrumenty usłyszały.

Materiały: załącznik nr 7.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Metody za M. Kwiatowską ( 1985) Czynne: zadań stawianych dziecku.

Słowne: rozmowy, instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych, udostępnianie dzieciom utworów muzycznych.

Formy: Praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

instrumenty muzyczne: trójkąt, marakasy, drewniane klocki w kształcie chmur, tęczy i parasoli, laski do ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris ( dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tęcza - tekst wiersza, autor: Maria Greń;

2. Tworzymy Tęczę – zdjęcie prezentujące pomoc dydaktyczną w opracowaniu M. Greń, producent ZPH Pilch;

3. Chmury i chmurki - zdjęcie prezentujące pomoc dydaktyczna w opracowaniu M. Greń, producent ZPH Pilch;

4. Tęczowy parasol - sylwety do wycięcia;

5. Deszcz – film;

(4)

6. Skaczące kropelki - akompaniament do zabawy ruchowej;

7. Znasz ten dźwięk? – pliki muzyczne;

8. Tańczące parasolki - akompaniament do zabawy ruchowej;

9. Chmury i chmurki – prezentacja multimedialna.

(5)
(6)

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęcia dla 5- latków Autor:

Zachęca dzieci do wypowiedzi na temat przeżyć związanych z różnymi zjawiskami atmosferycznymi, a także konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas występowania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Na końcu wkładają do koszyka włókna sizalu oraz wcześniej wykonane pisanki.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego8. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: