Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Katarzyna Walasek
Obszar podstawy programowej:
7. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem i aktorem Temat: Jak Dyzio Marzyciel
Cele operacyjne:
Dziecko:
Odgrywa role w zabawach parateatralnych;
Samodzielnie wykonuje pracę przestrzenną (cukierek);
W zabawach parateatralnych wykorzystuje dostępne przedmioty jako rekwizyty, rozumie ich znaczenie symboliczne;
Samodzielnie wykonuje polecenia związane z orientacją w przestrzeni;
Współpracuje z innymi dziećmi, pomaga potrzebującym pomocy.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
Potrafi określić kierunki i miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;
Rozróżnia stronę lewą oraz prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
Interesuje się czytaniem oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
Kształtowanie umiejętności prospołecznych i komunikacyjnych poprzez rozumienie własnych uczuć, wyrażanie emocji w zabawach parateatralnych, umiejętność współpracy w tworzeniu dekoracji, przedstawień, zorganizowaniu przestrzeni do własnych zabaw teatralnych, współdziałanie w grupie;
Rozwijanie sprawności manualnej - posługiwanie się różnymi pomocami przy wykonywaniu rekwizytów – cukierków z flizeliny, manipulowanie rekwizytem w określony sposób, wykorzystanie rekwizytów do własnych zabaw teatralnych;
Posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, które rozwijają umiejętności naśladowania;
Kształtowanie orientacji przestrzennej w zabawach ruchowych i tanecznych;
Rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej, a także mowy powiązanej z działaniem, bogacenie słownictwa dziecka poprzez rozmowę, baśnie, piosenki, zabawy teatralne;
Rozwijanie wrażliwości przestrzennej oraz wzrokowej w zabawach ruchowych i plastycznych przy wykonywaniu kukiełki w kształcie cukierka;
Poznawanie zasad dbania o porządek w najbliższym otoczeniu, higiena pomieszczeń;
Pomaganie innym, porządkowanie po sobie miejsca zabawy.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
N pokazuje dzieciom cukierka z flizeliny zapowiadając, że podczas zajęć dzieci również wykonają podobne cukierki.
Następnie zadaje pytania dotyczące zdrowego oraz niezdrowego jedzenia;
dzieci swobodnie się wypowiadają.
N przygotowuje cukierka z flizeliny, a także słodycze.
I. Zajęcia poranne
2. Uciekające cukierki:
zabawa ruchowa. Jedno dziecko przybiera rolę Dyzia, a reszta dzieci, przyjmując role cukierków, ucieka mu. „Cukierki” mają swoje domki w kilku szarfach, których powinno być o jedną mniej niż dzieci.
Złapane dziecko staje się Dyziem.
N w trakcie zabawy
może zmieniać
polecenia, np. „Dyzio szuka cukierków!”,
„Poruszają się tylko cukierki”! itp.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Bajka o czekoladowym cukierku:
N czyta dzieciom opowiadanie, następnie rozmawia z dziećmi na temat jego treści.
2. Cukierkowe szaleństwo:
wykonywanie cukierków z flizeliny.
Każde dziecko dostaje fragment zawiniętej w rulon flizeliny wypełnionej miękkim materiałem. Dziecko związuje z dwóch stron cukierka kokardami i ozdabia go w dowolny sposób (usta, oczy, nos, włosy). Po wykonaniu cukierków dzieci wspólnie porządkują stanowiska pracy.
3. Cukierkowe zabawy teatralne:
dzieci swobodnie bawią się zrobionymi przez siebie cukierkami, próbując nawiązać do wysłuchanego tekstu opowiadania.
4. Grupowanie produktów spożywczych na zdrowe i niezdrowe - puzzle, gra memo, zabawy matematyczne.
Tekst w materiale do wydrukowania nr 1.
Materiały
do wydrukowania nr 2, flizelina, kokardki, flamastry, bibuła, materiał do wypełnienia cukierka.
N obserwuje, w jaki sposób dzieci potrafią wykorzystać zrobiony przez siebie rekwizyt.
Ilustracje dostępne w materiale do wydrukowania nr 3,
który można
wykorzystać na rozmaite sposoby.
1. Słodki prezent:
zabawa plastyczna – dzieci rysują swój wymarzony słodki prezent, który chciałyby otrzymać.
Materiał do
wydrukowania nr 4.
Po zakończeniu pracy dzieci pokazują sobie nawzajem swoje prace odgadując, co się na nich znajduje.
2. Zabawy indywidualne do wyboru przez dzieci: kolorowanki lub puzzle.
Multimedia nr 5, 6, 7, 8.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Co to za prezent?:
zabawa z wykorzystaniem chusty Klanzy.
N chowa pod chustą dowolny przedmiot, który znajduje się w sali, a dzieci odgadują, co to może być, np. zabawka, kosz (mniejsze elementy można schować pod małą chusteczką).
Chusta Klanzy lub podobna.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita Środki dydaktyczne:
flizelina dla każdego dziecka (wymiary: min. 20 cm x 15 cm), strzępki flizeliny, wstążki, miękki materiał do wypchania cukierka z filzeliny (mogą być chusteczki higieniczne), nożyczki, klej, bibuła, zszywacz, flamastry, chusta Klanzy, komputer z dostępem do Internetu, środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Bajka o czekoladowym cukierku, autor: Katarzyna Walasek - materiał do wydrukowania;
2. Cukierkowe szaleństwo - materiał do wydrukowania;
3. Jedzenie zdrowe i niezdrowe - materiał do wydrukowania;
4. Słodki prezent - materiał do wydrukowania;
5. Puzzle multimedialne - Dyzio, który się zdrowo odżywia;
6. Puzzle multimedialne - Dyzio z prezentem, a w środku niespodzianka;
7. Kolorowanka multimedialna - Kosz cukierkowy;
8. Puzzle multimedialne - Warzywa, na zdrowie.