• Nie Znaleziono Wyników

WERONIKA LEWANDOWSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "WERONIKA LEWANDOWSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania techniki dla szkoły podstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

WERONIKA

LEWANDOWSKA TECHNIKA UCZY

PRAKTYKA DOSKONALI

(2)

Strona redakcyjna

Redakcja merytoryczna – Anna Kasperska-Gochna Recenzja merytoryczna – dr Anna Rybak

dr inż. Wiesław Półjanowicz Jadwiga Iwanowska

dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Rysunek wykonawczy – wykonaj projekt.

Klasa/czas trwania zajęć

V/45 min. (dla ucznia SPE 90 min.) Cele

Cel ogólny

Wykonuje ćwiczenie polegające na przygotowaniu projektu dotyczącego rysunku wykonawczego.

Cele szczegółowe

„ uczeń zna i rozumie:

„ pojęcie rysunku technicznego wykonawczego,

„ zasady rzutowania prostokątnego,

„ zasady wymiarowania,

„ zasady sporządzania rysunku wykonawczego.

„ uczeń potrafi:

„ stosować rzutowanie prostokątne,

„ stosować zasady prawidłowego wymiarowania,

„ stosować zasady sporządzania prawidłowego rysunku wykonawczego.

Cel wychowawczy

„ rozwój osobowy w wymiarze intelektualnym, społecznym,

„ rozwój dociekliwości poznawczej,

„ świadomość życiowej użyteczności przedmiotu w całej edukacji na danym etapie.

Metody/Techniki/Formy pracy

„ Metody:

„ twórczego myślenia,

„ projekt.

„ Formy pracy:

„ indywidualna.

Środki dydaktyczne

„ kartka papieru formatu A3

„ ołówek, gumka, linijka 30 cm

„ karta pracy w formacie A4

„ lupa powiększająca.

(4)

4

Opis przebiegu zajęć

Nauczyciel na początku zajęć wprowadza ucznia w zagadnienie, które będzie

obowiązywało na bieżących zajęciach. Streszcza uczniowi przebieg zajęć. Przekazuje kartę pracy uczniowi z treścią ćwiczenia do wykonania. Nauczyciel prosi ucznia o przeczytanie treści i o zgłoszenie przez niego jej przeczytania. Nauczyciel, po informacji ucznia, jeszcze raz czyta mu treść zadania. Nauczyciel zapytuje ucznia czy sama treść jest dla niego zrozumiała. Po uzyskaniu informacji od ucznia, nauczyciel przekazuje uczniowi wskazówki niezbędne do wykonania zadania.

Informuje ucznia, że jego zdanie ma polegać na wykonaniu projektu tulejki tak, aby przedstawiała rysunek wykonawczy. Uczeń ma za zadanie przygotować obramowanie arkusza. Informuje ucznia, że jest zwolniony z przygotowania tabliczki rysunkowej oraz jej wypełnienia. Nauczyciel upewnia się, że wszystko jest zrozumiałe dla ucznia.

Nauczyciel omawia sposób oceniania projektu wykonanego przez ucznia. Omawia kryteria oceny. Nauczyciel wykorzysta ocenianie kształtujące. Przekazuje uczniowi, że jest do jego dyspozycji. Uczeń przechodzi do wykonania projektu.

Przykład poprawnego rozwiązania dla ucznia o SPE Przykład poprawnego rozwiązania dla ucznia

Komentarz metodyczny

Nauczyciel szczegółowo przedstawia przebieg zajęć. Nauczyciel pyta ucznia czy rozumie sposób rozwiązania ćwiczenia, jeżeli występują jakieś wątpliwości, próbuje wyjaśnić rozwiązanie. Dotyczy to w szczególności uczniów z SPE. Nauczyciel

obserwuje zachowanie ucznia z SPE w celu pomocy w wykonaniu ćwiczenia.

Nauczyciel wydłuża czas wykonania ćwiczenia dla ucznia z SPE. Nauczyciel

wykorzystuje ocenianie kształtujące, wykorzystując przy tym efektywną informację zwrotną – nauczyciel przekazuje komentarz do pracy ucznia, informacja zwrotna zawiera:

„ wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia,

„ odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia,

„ wskazówki, w jaki sposób uczeń powinien poprawić tę konkretną pracę,

„ wskazówki, w jakim kierunku uczeń powinien pracować dalej.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ćwiczenie projektowe proponuje się wykonać po kilku wykonanych ćwiczeniach z rzutowania prostokątnego przeprowadzonych w formie indywidualnej podczas realizowania

Wykonanie ćwiczenia praktycznego, polegającego na uzyskaniu figury, rzeźbiąc w mydle na podstawie informacji zawartych na karcie pracy, z przedstawionymi na niej

Ćwiczenie: Ćwiczenie polega na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy w niezbędne prawidłowe środki z przygotowanych materiałów, znajdujących się na stanowisku pracy.

Nauczyciel kontroluje czas przeznaczony na każdy etap zadania informując uczniów o jego zakończeniu i przejściu do kolejnego etapu. Nauczyciel przede wszystkim angażuje uczniów,

dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019.. Ośrodek Rozwoju Edukacji

Nauczyciel będzie oceniał wykonanie ćwiczenia, stosując metodę efektywnej informacji zwrotnej – nauczyciel przekazuje komentarz do pracy ucznia, informacja zwrotna

dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019.. Ośrodek Rozwoju Edukacji

Uczniowie zakładają fartuszki i przechodzą do wykonania powierzonego im zadania.. Po wykonaniu sałatki zgodnie z przepisem, uczniowie nakładają na miseczki, rozdzielając