Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Podróż do krainy dzieci
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Poznaje swoje prawa.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych.
Uczestniczy w zajęciach oraz zabawach ruchowych.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Stara się zachowywać zasady zgodnej, wspólnej zabawy.
Kształtuje umiejętność komunikowania się z otoczeniem.
Rozwija sprawność manualną.
Podejmuje próby nazywania wybranych zwierząt. Rozpoznaje, a także nazywa wybrane zwierzęta, wypowiada się samorzutnie na określony temat, poszerza zasób słów.
Czyta sposobem globalnym wybrane wyrazy (nazwy zwierząt).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem, umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową
potrzebną do rysowania, wycinania oraz nauki pisania.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, a wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie zgodnie z podaną cechą;
posługiwanie się w zabawie gestem oraz ruchem;
budzenie świadomości narodowej;
kształcenie okazywania uczucia przyjaźni oraz tolerancji wobec osób różniących się np. wyglądem, sposobem ubierania się;
kształtowanie szacunku wobec wszystkich ludzi.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) przygotowuje wiklinowy kosz z pluszowymi maskotkami (kot, pies, foka, pingwin, słoń, panda) oraz ilustracje przedstawiające zwierzęta z uwzględnieniem tych, których maskotki znajdują się w koszu.
I. Zajęcia poranne
2. Nasze pluszowe zabawki:
scenariusz zabawy – załącznik nr 1.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Pingwin:
Popularna zabawa ruchowa ze śpiewem.
(treść: O jak przyjemnie i jak wesoło w pingwina bawić się, się, się. Raz nóżka w prawo, raz nóżka w lewo, do przodu, do tyłu i raz dwa trzy …)
Przygotowanie do śniadania.
1. Wycieczka na Zaczarowaną Wyspę Dzieci:
gra ruchowa; scenariusz – załącznik nr 2.
2. Przyjaciele naszych przyjaciół:
zabawa plastyczna.
Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem, mogą uczestniczyć w dalszej części zajęć. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji
„programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności.
N zaprasza dzieci do udziału w zajęciach plastycznych:
Słoń:
Dzieci otrzymują narysowaną sylwetę słonia, którą malują farbami akwarelowymi.
Pingwin:
Dzieci otrzymują szablon przedstawiający pingwina oraz gotowe elementy do naklejenia na kontur. Uzupełniają sylwetę, tło ozdabiają (np. kredkami).
Foka:
Dzieci otrzymują narysowaną sylwetę foki z piłką.
Poszczególne elementy uzupełniają za pomocą wydzieranki z papieru kolorowego.
II. Zajęcia dydaktyczne
Przygotowanie do obiadu.
1.Swobodne zabawy ruchowe na powietrzu. Dzieci bawią się zgodnie z zainteresowaniami, mogą korzystać ze sprzętu sportowego, zabawek do piaskownicy itp.
2.Wspomnienia z wycieczki na Zaczarowaną Wyspę:
wspólne utworzenie tablicy tematycznej Nasi przyjaciele i ich domy.
N przygotowuje ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron świata w charakterystycznych dla ich kultury strojach, a także domach. Prosi dzieci o odpowiednie dobranie ilustracji i zamocowanie ich na tablicy (zgodnie ze scenariuszem zabawy Nasze pluszowe zabawki).
3. Głosy zwierząt:
ćwiczenia ortofoniczne. Chętne dziecko opisuje słowami wygląd znanego zwierzęcia, pozostałe dzieci próbują odgadnąć jego nazwę, następnie naśladują charakterystyczny dla niego dźwięk (głos).
III. Zajęcia popołudniowe
4. Aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.
4. Co to za zwierzę?:
gra multimedialna - dopasowywanie nazw zwierząt/ czytanie globalne.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja, pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
wiklinowy kosz z pluszowymi maskotkami (kot, pies, foka, pingwin, słoń, panda) oraz ilustracje różnych zwierząt z uwzględnieniem wymienionych maskotek, pędzle, farby, pojemniki z wodą, klej, kredki, papier kolorowy, zabawki do piaskownicy i sprzęt sportowy dostępny w przedszkolu, ilustracje przedstawiające postacie dzieci z różnych stron świata w charakterystycznych dla ich kultury strojach oraz domach, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Scenariusz zabawy Nasze pluszowe zabawki;
2. Tekst opowieści ruchowej Wycieczka na Zaczarowaną Wyspę;
3. Materiał do wydrukowania Słoń;
4. a. Materiał do wydrukowania Pingwin;
b. Materiał do wycięcia Pingwin- elementy;
5. Materiał do wydrukowania Foka z piłką;
6. Prezentacja multimedialna: Zaczarowana Wyspa;
7. Gra multimedialna: Co to za zwierzę?;
8. Gra multimedialna: Miś Panda;
9. Gra dydaktyczna: Dobierz wyraz.