Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Urszula Bączek
Obszar podstawy programowej:
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Jesienna skrzynia skarbów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Wie, jak wyglądają jesienne dary lasu, nazywa niektóre z nich, próbuje je opisać słowami.
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi, np. wielkość, kolor, kształt;
próbuje je przeliczać.
Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach muzyczno – ruchowych.
Wypowiada się na temat wiersza, wykonywanej pracy, wyglądu jesiennych skarbów.
Tworzy kompozycje z gotowych elementów, manipuluje materiałami przyrodniczymi poznając ich właściwości.
Potrafi wykonać pracę techniczną wykorzystując różnorodne materiały przyrodnicze oraz wznosi różnorodne konstrukcje łącząc materiał przyrodniczy z innymi.
Dzieli wyrazy na sylaby, czyta sposobem globalnym wyraz las.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Współpracuje z innymi dziećmi, udziela potrzebującym pomocy.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Śpiewa piosenki
z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe;
chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu.
Dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc.
Wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów
(np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Interesuje się czytaniem
i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i dzieci, przestrzeganie ustalonych umów oraz zasad podczas wspólnych zajęć, uczestniczenie w planowaniu wspólnych działań, pomaganie innym, stosowanie form grzecznościowych w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);
rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie przedmiotów zgodnie z podaną cechą: kształt, wielkość, cechy ogólne);
reagowanie ruchem na muzykę, kształtowanie wrażliwości muzycznej;
doskonalenie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu),
wykonywanie konstrukcji z materiałów przyrodniczych i wykorzystanie różnych sposobów łączenia oraz narzędzi prostych,
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji I. Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zaproszenie do kącika przyrody i posegregowania znajdujących się w nim skarbów poprzez ułożenie ich na tacach.
Zachęcanie przez nauczyciela (N) do nazywania oraz opisywania
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
przedmiotów.
2. Drzewa i liście:
zabawa ruchowa usprawniająca aparat artykulacyjny – ćwiczenia oddechowe, reagowanie na przerwę w muzyce.
Materiały: tamburyno.
1. Jesienna skrzynia skarbów:
aktywizowanie dzieci do rozmowy na temat zgromadzonych w kąciku materiałów przyrodniczych; dzieci zgłaszają pomysły na ich wykorzystanie do wykonania makiety.
2. Jesienny las:
wykonanie makiety lasu z dostępnych w kąciku przyrody materiałów naturalnych; własne pomysły i twórcza inwencja dzieci, swobodne wypowiedzi na temat wykonanej pracy. Wspólne porządkowanie stanowisk pracy.
3. Jesienny wiatr:
improwizacje ruchowe do muzyki Piotra Czajkowskiego: Trepak – taniec rosyjski, naśladowanie ruchów w parach (dzieci starsze z młodszymi) przed lustrem.
4. Jesienne gry:
zabawy ćwiczące spostrzegawczość wzrokową – praca indywidualna:
układanie puzzli (3, 4 latki);
łączenie w pary tych samych przedmiotów (4,5-latki);
labirynt (4, 5 latki);
rysowanie po kropkach (5 latki);
rysowanie wzorów liści i różnych leśnych roślin z wykorzystaniem wanny piaskowej (zainteresowane dzieci);
praca z ilustracją (wykorzystanie dziecięcego czasopisma) – opisywanie jej, dzielenie wyrazów na sylaby, poznanie wyrazu las i umiejscowienie go na gazetce (5 latki).
II. Zajęcia dydaktyczne
5. Jesienne hasanie:
dowolne zabawy na powietrzu
w ogrodzie
przedszkolnym z wykorzystaniem piaskownicy
i zabawek.
5. Jesienne hasanie:
zabawy w ogrodzie przedszkolnym, łączenie materiału przyrodniczego z piaskiem.
1.Aktywność własna dzieci.
1. Jesienny kącik przyrody:
wykonanie jesiennych dekoracji - zawiązanie liści na nitki, nawlekanie korali z jarzębiny (posługiwanie się igłą przez dzieci z wyższymi umiejętnościami manualnymi), wspólne dekorowanie kącika przyrodniczego.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Jesienne skarby:
zabawy
manipulacyjne naturalnym materiałem
2. Jesienne skarby:
grupowanie przedmiotów, przeliczanie, rozróżnianie właściwego liczenia od błędnego (5-latki), wykorzystanie naturalnych materiałów przyrodniczych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
przyrodniczym.
3. Jesień w przedszkolu:
zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci, wykorzystanie załączników nr 5,6,7,8.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: żywego słowa, rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.
Formy pracy:
Praca indywidualna, grupowa ( w tym praca w parach), zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
jesienny materiał przyrodniczy, trociny, klej z mąki, plastelina, wykałaczki, druciki, nitki, igły, spinacze, dekoracyjne pinezki, szpikulce, napis do czytania globalnego, wanna piaskowa - środek dydaktyczny z drewna, zabawki do piasku, tamburyno, nagranie na płycie CD - fragment utworu P. Czajkowskiego Trepak – Taniec rosyjski, odtwarzacz płyt CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Liście – puzzle;
2. Jesienne skarby – materiał do wydrukowania;
3. Grzybobranie - materiał do wydrukowania;
4. Jesienny spacer -– materiał do wydrukowania;
5. Jesień w parku – kolorowanka multimedialna;
6. Gra multimedialna: Znajdź różnice!;
7. Puzzle multimedialne - Jesienne liście;
8. Puzzle multimedialne - Las jesienią.