SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Położenie obiektów geograficznych na fotografiach.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
1.4.: uczeń identyfikuje położenie i charakteryzuje odpowiadające sobie obiekty geograficzne na fotografiach, zdjęciach lotniczych i satelitarnych oraz mapach topograficznych
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, czym charakteryzują się mapy topograficzne,
wie, jak w rzeczywistości i na zdjęciach lotniczych oraz satelitarnych prezentują się obiekty przedstawiona na mapie topologicznej,
zna źródła informacji geograficznej,
wie, w jaki sposób należy odczytywać położenie obiektów na mapach,
identyfikuje obiekty geograficzne na fotografiach, zdjęciach lotniczych i satelitarnych,
czyta mapy topograficzne.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi odróżnić mapy topograficzne od map przeglądowych i przeglądowo-topograficznych,
potrafi zidentyfikować położenie obiektów na mapach topograficznych,
potrafi zlokalizować obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencj
e kluczowe Przebieg zajęć Środki dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy
Etap wstępny
geografia porozumiewa nie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się,
Nauczyciel rozdaje uczniom mapy turystyczne,
samochodowe,
topograficzne, plany miast itp. Prosi, by uczniowie określili, jakie może być zastosowanie danego planu/mapy (pobudza uczniów do bardziej
wyszukanych odpowiedzi niż oczywiste). Pyta również, jakie informacje są
charakterystyczne dla danego rodzaju planu/mapy, a które nie zostały przedstawione.
Praca z różnymi rodzajami map i planów
Pogadanka
ćwiczenia Indywidualna i zbiorowa, praca w grupach
Etap realizacji
geografia porozumiewa nie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczn e,
umiejętność uczenia się,
Nauczyciel tłumaczy, czym są mapy topograficzne.
Wyjaśnia, czym są mapy ogólnogeograficzne, a czym tematyczne. Podaje kilka przykładów map
tematycznych. Tłumaczy, w jakich skalach zazwyczaj przygotowuje się mapy
Praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne słowniki, plansze,
atlasy, mapy ,plany zdjęcia satelitarne, ćwiczenie interaktywne (zasób nr 1), komputer podłączony do
Pogadanka ,wykład, Dyskusja, ćwiczenia
Praca w grupach
Indywidualna i zbiorowa
topograficzne.
Korzystając z ćwiczenia interaktywnego (zasób nr 1) prezentuje znaki
topograficzne.
Wiesza kilka map
tematycznych Polski i prosi wybranego ucznia, by porównał, jakie informacje znajdują się na
poszczególnych mapach, których brakuje na innych.
Nauczyciel wyjaśnia sposoby orientacji mapy. Podaje na przykładach, jak elementy z mapy topograficznej
prezentują się w
rzeczywistości, na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.
Korzysta w tym celu z Google Maps oraz pakietu Street View.
Wskazuje na mapie topograficznej punkt o współrzędnych 49.279N, 19.836E, a następnie przedstawia go na zdjęciu satelitarnym w Google Maps
Internetu, Google Maps, Google Street View
ze szczególnym
uwzględnieniem Street View.
Następnie wskazuje na mapie topograficznej obiekt o współrzędnych
53.805N,21.862E i prosi wybranego ucznia, by odgadł, w jaki sposób obiekt ten będzie wyglądał w
rzeczywistości. Weryfikacja odpowiedzi ucznia jest dokonywana również w Street View. Nauczyciel może powtórzyć zadanie dla innych charakterystycznych
punktów.
Nauczyciel prezentuje mapę topograficzną gór (np. Tatr) i prosi, by uczniowie wskazali najkorzystniejszą trasę pomiędzy dwoma
wskazanymi przez nauczyciela punktami. Nauczyciel stara się pobudzić aktywność uczniów; ćwiczenie to powinno przyjąć formę dyskusji.
Etap podsumo wujący
geografia porozumiewa nie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczn e,
umiejętność uczenia się,
W ramach podsumowania materiału nauczyciel wyświetla film (zasób nr 2).
film (zasób nr 2) Pogadanka ćwiczenia
Praca w grupach
Indywidualna i zbiorowa,