SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Ruch obrotowy Ziemi.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
2.2: uczeń posługuje się ze zrozumieniem pojęciami: ruch obrotowy Ziemi, czas słoneczny, czas strefowy;
podaje cechy ruchu obrotowego; wyjaśnia, dlaczego zostały wprowadzone strefy czasowe i granica zmiany daty; posługuje się mapą stref czasowych do określania różnicy czasu strefowego i słonecznego na Ziemi.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
rozumie pojęcie ruchu obrotowego Ziemi,
podaje cechy ruchu obrotowego,
rozumie konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi,
1
rozumie różnicę między czasem strefowym a czasem słonecznym,
rozumie przyczynę wprowadzenia stref czasowych oraz granicy linii daty,
rozumie zastosowanie mapy stref czasowych.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi posługiwać się mapą stref czasowych do określania różnicy czasu strefowego i słonecznego na Ziemi,
potrafi obliczyć różnicę w czasie słonecznym i strefowym między podanymi miejscami na Ziemi,
potrafi wyjaśnić następstwa ruchu obrotowego Ziemi,
potrafi posługiwać się mapą stref czasowych.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyczn
e
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępn y
Geografia porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
Nauczyciel pyta uczniów, która godzina jest teraz w Londynie, Moskwie i Nowym Jorku.
Uczniowie odpowiadają, nauczyciel komentuje odpowiedzi. Następnie pyta, dlaczego, zdaniem uczniów, zegary słoneczne wskazują zazwyczaj inną godzinę, niż obowiązująca.
Nauczyciel komentuje odpowiedzi. Pyta o przyczynę różnicy czasu w różnych miejscach na Ziemi. Pyta, czy istnieje możliwość, by dwukrotnie obchodzić ten sam Nowy Rok.
Następnie komentuje odpowiedzi uczniów.
atlasy, mapa fizyczna świata, globusy
pogadank a, pokaz, praca w grupach ćwiczenia
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
2
Etap realizac ji
Geografia porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, iż przyczyną występowania różnych godzin w różnych miejscach na Ziemi jest ruch obrotowy Ziemi.
Prezentuje uczniom mapę stref czasowych (może zostać wykorzystana mapa
zamieszczona w Zasobie 1).
Korzystając z mapy stref czasowych nauczyciel przypomina pojęcie długości geograficznej, a także omawia, czym są strefy czasowe, czas strefowy i czas słoneczny. Wskazuje linię zmiany daty.
Nauczyciel tłumaczy uczniom, w jaki sposób obliczać czas obowiązujący w danej strefie czasowej, jeżeli podany jest czas w
obowiązujący w innej strefie czasowej.
Następnie korzystając z ćwiczenia (Zasób 1) rozwiązuje z uczniami trzy podane zadania.
Pierwsze zadanie rozwiązuje nauczyciel (korzysta z rozwiązania zamieszczonego w ćwiczeniu), pozostałe dwa rozwiązują wskazani uczniowie.
mapa stref czasowych, Zasób 1
pogadank a,
praca w grupach, ćwiczenia, pokaz
praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach metodą aktywizuj ącą uczniów
Etap podsu mowuj ący
Geografia porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność, uczenia się
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, a następnie tłumaczy zadanie domowe - informuje, w jaki sposób uczniowie powinni skorzystać z arkusza kalkulacyjnego, by obliczyć zadania związane z tematem zajęć (Zasób 2).
tablica, arkusz kalkulacyjny (Zasób 2)
pogadank
a praca
zbiorowa
3
4