• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza/artykułu

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza/artykułu"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza/artykułu

ID matematyka_scenariusz_szkoła_podstawowa

Tytuł Dzielenie liczb naturalnych – algorytm dzielenia

Przedmiot matematyka

Autor (imię i nazwisko) Elżbieta Brożyńska Autor (ulica, nr domu)

Autor (kod, miejscowość)

Autor (login w Scholaris) elab

Abstrakt przypomnienie algorytmu dzielenia pisemnego liczb, kształcenie umiejętności pisemnego dzielenia liczb

Wydawca Osi CompuTrain

Źródło Matematyka 2001 wyd. WSiP Warszawa 2006 – podręcznik

dla klasy 5 oraz zeszyt ćwiczeń Odnośniki

Etap edukacyjny kl. 4-6 szkoła podstawowa

Informacje o prawach

Słowa kluczowe dzielenie liczb, iloraz, algorytm dzielenia

UDC

Czas trwania lekcji 45 minut

Uwagi

(2)

Scenariusz lekcji

Dzielenie liczb naturalnych - algorytmy działań

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń zna:

1. Algorytm dzielenia liczb naturalnych;

2. Sposób dzielenia liczb zakończonych zerami.

b) Umiejętności Uczeń potrafi:

1. Zapisać właściwie liczby;

2. Wykonać dzielenie liczb naturalnych sposobem pisemnym.

2. Metoda i forma pracy

1. Praca równym frontem, 2. Praca indywidualna,

3. Elementy gry dydaktycznej, 4. Dyskusja.

3. Środki dydaktyczne

1. Podręcznik,

2. Plansza, pionki do gry i kartoniki z działaniami, 3. Test sprawdzający.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Sprawdzenie listy obecności, pracy domowej.

Przypomnienie algorytmu dzielenia liczb naturalnych na przykładach rozwiązywanych przez uczniów na tablicy zadań:

1. W schronisku młodzieżowym jest 267 miejsc w pokojach trzyosobowych. Ile jest takich pokoi w schronisku?

2. W wycieczce biorą udział 162 osoby. Na kolację na Morskim Oku mają pojechać bryczkami.

Każda bryczka zabiera za jednym razem 9 osób. Ile bryczek należy zamówić, aby wszyscy mogli jechać jednym kursem?

3. W szkole jest 540 uczniów. Ilu uczniów urodziło się średnio w wybranym miesiącu roku?

4. Rok szkolny trwa około 300 dni. Ile to tygodni?

(3)

5. Szkolne koło sportowe kupiło 1,5 m tkaniny o szerokości 160 cm. Ile z tej tkaniny można uszyć półtorametrowych szarf, jeśli na jedną potrzebny jest pasek materiału 8 cm na 150 cm?

Zapisanie tematu lekcji.

b) Faza realizacyjna

1. Zadanie 12 str. 17 podręcznik

Oblicz 324:3 5628:14 3280:205 24308:59

Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie w zeszytach. Nauczyciel kontroluje postęp pracy wśród uczniów. Uczniowie kontrolują poprawność, wykonując mnożenie ilorazu przez dzielnik. Po wykonaniu zadania bezwzględnie prawidłowe rozwiązania uczniowie prezentują na tablicy.

Uczniowie, którzy popełnili błędy, poprawiają własne obliczenia.

Nauczyciel zadaje pytania dotyczące poprzedniego zadania: Ile razy większa jest dzielna od dzielnika?

Ile razy dzielnik jest mniejszy od dzielnej?

Ile razy iloraz jest mniejszy od dzielnej?

Ile razy dzielna jest większa od ilorazu?

Ile razy iloczyn jest większy od czynnika?

2. Rozwiązywanie zadania 16 str. 18 z podręcznika

a) iloczyn jest 37 razy większy niż jeden czynnik i 18 razy większy niż drugi. Ile wynosi ten iloczyn?

b) iloraz jest 16 razy mniejszy niż dzielna, a dzielna jest 4 razy większa niż dzielnik. Jaki jest iloraz?

Po wcześniejszych pytaniach uczniowie powinni bardzo szybko znaleźć właściwe rozwiązanie.

3. Gra dydaktyczna – planszowa (załącznik a).

W grze może brać udział do 8 graczy. Uczniowie losują kolejność. Uczniowie ustawiają pionki

w środku planszy, a następnie poruszają się po planszy ten sposób, aby wyjść z planszy. Stając na polu losują kartonik z działaniem. Jeśli działanie wykonają bezbłędnie mogą przesunąć się o tyle pół ile wynosi cyfra jedności w wyniku działania. Jeśli zadanie wykonają błędnie, cofają się o tyle samo pól wstecz. Wygrywa ten, kto pierwszy wyjdzie z planszy. Na lekcji wprowadzamy limit czasu, zatem wygrywa ten, kto najdalej wyszedł z środka planszy.

4. Rozwiązanie zadania 17 str. 18 z podręcznika

Adam pomnożył 7826 i 264, po czym zorientował się, że miał pomnożyć pierwszą z tych liczb przez 265. Czy może otrzymać poprawny wynik, nie wykonując ponownego mnożenia?

Kolejną pomyłkę Adam popełnił przy dzieleniu. Zamiast podzielić 65 792 przez256, podzielił 65 792 przez 128. Czy może ten wynik wykorzystać do znalezienia właściwego ilorazu?

W podpunkcie a) wystarczy dodać do otrzymanego iloczynu 78256, w podpunkcie b) należy zauważyć, że 256=2∙128 zatem wynik dzielenia 65 792:128 musi być dwa razy większy niż iloraz65 792:256.

c) Faza podsumowująca

Podsumowanie pracy na ostatnich trzech lekcjach dotyczących mnożenia i dzielenia liczb.

Przypomnienie zasad pamięciowego mnożenia i dzielenia liczb.

Test sprawdzający (załącznik b)

(4)

5. Bibliografia

1. Matematyka 2001 wyd. WSiP Warszawa 2006 – podręcznik dla klasy 5 oraz zeszyt ćwiczeń

6. Załączniki

a) Gra dydaktyczna b) Test sprawdzający c) Zadanie domowe

Zapisanie i omówienie pracy domowej: Ćwiczenia A7 strona 12 i A8 strona 14 zeszyt ćwiczeń

Opracowała:

Elżbieta Brożyńska

Cytaty

Powiązane dokumenty

jest częścią scenariusza lekcji: Dodawanie i odejmowanie liczb naturalnych – algorytmy działań.

Słowa kluczowe kolejność działań, działania łączne, suma, iloczyn, iloraz, różnica, mnożenie dzielenie, dodawanie, odejmowanie UDC. Czas trwania

Uczą się również, w jaki sposób można ubarwić swój opis i sprawić, by mniej ciekawe elementy opisywanego wnętrza stały się dla czytającego bardziej

Abstrakt Cykl zajęć z zakresu programu edukacji prawnej dotyczący prawa rodzinnego... Wydawca

Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik, str. Zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu z przedstawicielem wybranego zawodu, związanego z techniką. Pytania do wywiadu zawiera

Wycięcie z serwetki wybranego motywu oraz usunięcie spodniej warstwy serwetki (serwetki składają się z trzech warstw, które należy oddzielić od warstwy wierzchniej,..

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego