• Nie Znaleziono Wyników

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W ROZOGACH SŁONECZKO NA ROK SZKOLNY 2014/2015

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W ROZOGACH SŁONECZKO NA ROK SZKOLNY 2014/2015"

Copied!
9
0
0

Pełen tekst

(1)

ROCZNY PLAN PRACY

NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA

W ROZOGACH

„SŁONECZKO”

NA ROK SZKOLNY 2014/2015

(2)

Przedszkola Niepublicznego „SŁONECZKO”

Roczny Plan Pracy

został opracowany na podstawie:

1. Analizy wniosków z Rady Pedagogicznej podsumowującej pracę w roku szkolnym 2014/2015 2. Ustawy o systemie oświaty z dn. 07.09.1991r. (Dz. U. Nr 137 z 27. 06. 2003r.)

3. Statutu Przedszkola

4. Projektu organizacji przedszkola.

5. Rozporządzenia MENiS z dnia 23 grudnia 2008 r w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

6. Programów własnych realizowanych w przedszkolu.

(3)

Tematyka planu rocznego:

I Zabawy z literaturą - poezją i prozą dziecięcą inspiracją do wychowania twórczego dzieci.

Przewidywane efekty:

1. Dostarczanie bogactwa przeżyć emocjonalnych w kontaktach z literaturą oraz wprowadzanie dziecka w świat pozytywnych wartości: dobro, prawda, miłość i piękno poprzez tworzenie otoczenia sprzyjającego rozumieniu i przeżywaniu tych wartości.

2. Stwarzanie okazji do przejawiania różnych form ekspresji dziecięcej w kontaktach z literaturą dziecięcą.

3. Stymulowanie rozwoju i inspirowanie twórczości działań dziecka zgodnie z jego indywidualnymi możliwościami.

4. Wspieranie samodzielnych działań i zabaw twórczych dziecka.

II Aktywność muzyczna i plastyczna przedszkolaka kluczem w edukacji dziecka.

1. Kształtowanie kultury estetycznej i pobudzanie wrażliwości na piękno otaczającego świata oraz rozwijanie postawy twórczej poprzez działalność plastyczną i pobudzanie procesów percepcji.

(4)

2. Podniesienie atrakcyjności zajęć umuzykalniających poprzez systematyczne wykorzystywanie instrumentów perkusyjnych wpływających na koncentrację i zdyscyplinowanie oraz kształtujących wrażliwość dziecka na barwę i poczucie rytmu.

3. Wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi.

4. Wyzwalanie kreatywnej postawy dziecka poprzez stwarzanie okazji sprzyjających rozwijaniu dziecięcych talentów i predyspozycji.

III Wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań w domu, przedszkolu, na ulicy i w kontaktach z dorosłymi.

1. Znajomość zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka.

2. Stwarzanie sytuacji pozwalających na poznanie możliwości własnych dziecka i innych ludzi np. wynikających ze zróżnicowania płci, wieku, stanu zdrowia i doświadczenia.

3. Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu.

4. Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko wyborów i zdawania sobie sprawy z ich konsekwencji.

(5)

TEMAT:

Zabawy z literaturą - poezją i prozą dziecięcą inspiracją do wychowania twórczego dzieci.

Czynności etapowe – zadania Osoby odpowiedzialne Termin realizacji

Uwagi

1. Zakupienie nowych pozycji książkowych do biblioteki

przedszkolnej i grupowych kącików książki. Dyrekcja przedszkola Cały rok szkolny 2. Kontynuacja współpracy z Gminną Biblioteką w Sokwitach –

realizacja zadania: „Książka w życiu pomaga”- promocja czytelnictwa wśród dzieci (spotkania z pisarzami, lekcje biblioteczne).

Nauczycielka grup 5 i 6

latków Systematycznie cały rok szkolny

3. Oglądanie przedstawień teatralnych odbywających się na terenie przedszkola (aktorskich, kukiełkowych).

- uczenie się kultury odbioru;

- uczenie się właściwych zachowań.

Dyrekcja przedszkola Wszystkie n-lki

Cały rok szkolny

4. Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” – włączenie do

systematycznego rozwijania dziecięcej wrażliwości na żywe słowo poprzez codzienne czytanie w domu i w przedszkolu.

Nauczycielki

poszczególnych grup Cały rok szkolny 5. Słuchanie utworów literackich o treściach bliskich dzieciom,

przekazywanych przez n-lkę: poezja, proza (bajki, baśnie,

opowiadania) – ilustrowanych pacynkami, kukiełkami, sylwetami, obrazkami o wartościach wychowawczych, poznawczych,

kształcących oraz zawierających elementy fantazji i humoru.

Nauczycielki poszczególnych grup

6. Uczenie się krótkich utworów, powtarzanie treści i dialogów.

Wykorzystywanie fragm. utworów do ćwiczeń ortofonicznych. Wszystkie n-lki Cały rok szkolny 7. Zapraszanie do przedszkola rodziców oraz przyjaciół do

czytania literatury dziecięcej– wykorzystanie znanych utworów literackich.

Nauczycielka grup 5 i 6 latków

Raz w m-cu

8. Wprowadzenie w każdej grupie zwyczaju opowiadania baśni i

bajek o stałej porze dnia. Nauczycielki

poszczególnych grup Cały rok szkolny

(6)

9. Kultywowanie tradycji przedszkola - czynny udział dzieci i organizacja występów w formie słowno-muzycznej na terenie przedszkola:

a) akademie okolicznościowe o charakterze rodzinnym:

- Wigilia i przedstawienie jasełkowe;

- Dzień Babci i Dziadka, - Tradycje Wielkanocne, - Dzień Mamy i Taty, - Pożegnanie przedszkola,

b) uroczystości dziecięce z elementami zabaw aktywnych:

- zabawa andrzejkowa;

- pasowanie na przedszkolaka;

- zabawa karnawałowa;

- Dzień Dziecka – festyn rodzinny

Wszystkie n-lki

Według harmonogramu

uroczystości

11. Tworzenie ekspozycji prac plastycznych dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wartości płynących z literatury dziecięcej.

Wszystkie n-lki Systematycznie cały rok szkolny 12. Udział dzieci w Balu Karnawałowym pod hasłem:

„W krainie baśni i bajek” Wszystkie n-lki Styczeń

13. Zorganizowanie rodzinnego konkursu plastycznego wewnątrz

przedszkolnego pt. „Zaczarowany świat bajek” Wszystkie n-lki Marzec 14. „Spotkania ze sztuką” – organizowanie wyjść dzieci, udział w

imprezach kulturalnych : - spektaklach teatralnych;

- seansach kinowych;

- wystawach muzealnych;

Nauczycielki grup starszych

Według grafiku imprez

15. Wiosenna zbiórka książek – pt. „Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy” – przekazanie zebranych książek do Gminnej Biblioteki w Sorkwitach oraz na Oddział Chirurgii Dziecięcej do szpitala w Mrągowie.

Wszystkie n-lki Kwiecień

16. Przygotowanie inscenizacji wybranej bajki dla dzieci przez

rodziców i personel przedszkola. Wszystkie n-lki Czerwiec

17. Ocena skuteczności wyżej przedstawionych przedsięwzięć w przełożeniu na rozwój uzdolnień dzieci (analiza kart obserwacji i innej dokumentacji osiągnięć dzieci).

Dyrekcja przedszkola Czerwiec

(7)

TEMAT:

Aktywność muzyczna i plastyczna przedszkolaka kluczem w edukacji dziecka.

Uwagi

1. Zapoznanie dzieci z utworami wybitnych kompozytorów:

Chopina, Beethovena, Moniuszki, Vivaldiego.

Wszystkie n-lki Cały rok szkolny 2. Prowadzenie zabaw na bazie muzyki ludowej- gromadzenie

nagrań. Wszystkie n-lki Cały rok szkolny

3. Zorganizowanie konkursu wokalnego międzyprzedszkolnego:

„Przedszkolne kolędowanie”.

N-lka oddz: dz. 5-6 letnich Grudzień 4. Udział dzieci w zajęciach tanecznych prowadzonych na terenie

przedszkola. Instruktorka tańca 1 x w tygodniu

5. Spontaniczne tworzenie muzyki przez dzieci- wykorzystanie metod: C. Orffa, Betti Strauss.

Wszystkie n-lki Cały rok szkolny 6. Organizowanie uroczystości przedszkolnych w połączeniu

z grą na instrumentach perkusyjnych- występy dla rodziców i zaproszonych gości.

Wszystkie n-lki W/g

harmonogramu 7. Malowanie muzyki- plastyczne wyrażanie treści miniatur

instrumentalnych.

Wszystkie oddziały Cały rok szkolny 8. Eksponowanie prac plastycznych dzieci na terenie przedszkola-

zastosowanie różnorodnych technik dekoracyjnych. Wszystkie n-lki Cały rok szkolny 9. Promowanie zdolności naszych wychowanków na terenie

przedszkola- zastosowanie różnorodnych technik dekoracyjnych. Wszystkie n-lki Cały rok szkolny 10.Ogranizowanie zajęć dla rodziców- możliwość bezpośredniej

obserwacji dziecka podczas działania w grupie rówieśniczej. Nauczycielki

poszczególnych grup Cały rok szkolny 11. Organizowanie wyjść dzieci do muzeum, teatru, kina. N-lka oddz: dz. 5-6 letnich W/g potrzeb 12. Zapoznanie dzieci ze sztuką regionalną i kulturą ludową-

wycieczka do Muzeum w Mrągowie. Nauczycielki

poszczególnych grup Maj

(8)

TEMAT:

Wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań w domu, przedszkolu, na ulicy i w kontaktach z dorosłymi.

Uwagi

1. Wycieczka na najbliższe skrzyżowanie ulic – obserwacja ruchu drogowego i pieszego, oznakowanie przejść dla pieszych,

sygnalizacja świetlna.

Wszystkie n-lki Wrzesień, październik 2. Spacer po przedszkolu – objaśnienie znaków, wskazanie drogi

ewakuacyjnej.

Wszystkie oddziały Wrzesień 3. Wdrażanie programu autorskiego: „Mały ratowniczek”

przeprowadzenie cyklu zajęć wychowawczych promujących bezpieczne zachowanie.

Wszystkie oddziały Cały rok szkolny

4. Zorganizowanie spotkania z policjantem strażakiem,

pielęgniarką – zapoznanie z pracą, pogadanki n/t bezpieczeństwa. Wszystkie oddziały W/g potrzeb 5. Wykorzystanie tekstów literackich ukazujących bezpieczne i

niebezpieczne zabawy w różnych porach roku.

Wszystkie n-lki Cały rok szkolny 6. Udział w Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków –

przestrzeganie reguł, „zdrowa rywalizacja” wśród zawodników.

Wszystkie oddziały Kwiecień, maj 7. Zorganizowanie Festynu rodzinnego na placu p-lnym-

promowanie zdrowego odżywiania, zabawy i konkursy ruchowe, pokazy policjantów i strażaków.

Wszystkie n-lki Maj, czerwiec 8. Organizacja spacerów wokół p-la oraz wycieczek po mieście i

autokarowych – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wszystkie n-lki W/g potrzeb

9. Kontynuacja „Małego programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci”

Wszystkie n-lki Cały rok szkolny

(9)

Cytaty

Powiązane dokumenty

 Analiza rocznych planów pracy wychowawców klas pod kątem ich zgodności z programem wychowawczym i profilaktycznym szkoły oraz potrzebami konkretnych zespołów. 

L.p Zadania Sposób realizacji Odpowiedzialny Termin.. Posiedzenia Rady Pedagogicznej stałe.. 1. Klasyfikacja za

uwzględniający propozycje i pomysły uczniów. Organizowanie imprez, akcji charytatywnych, zbiórek, pomocy itp. Poszukiwanie Patrona Szkoły. Nauczyciele bibliotekarze,

koła zainteresowań Wrzesień 2. Opracowanie planów pracy dyd. Wszyscy nauczyciele Wrzesień.. Przygotowanie uczniów klas VI do próbnych sprawdzianów oraz do

dyrekcja szkoły do końca sierpnia Opracowanie rocznego planu pracy szkoły

5 Stwarzanie warunków do wyrabiania prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez rozwijanie w dzieciach. zainteresowań kulinarnych oraz poznawania zasad bezpieczeństwa i higieny

Zaspokajanie potrzeb i możliwości dzieci zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz możliwościami dzieci.. Przestrzeganie proporcji zagospodarowania czasu

obszarami edukacji, wystrój, aranżacja sal przedszkolnych - ekspozycja prac plastycznych dzieci w salach i na terenie przedszkola.. Zadanie Sposób realizacji