Metadane scenariusza ID (wypełnia redakcja)
Tytuł
wypełnia autor; do 256 znaków Przykłady zastosowań urządzeń opartych na technice komputerowej.
Przedmiot nauczania
wypełnia autor Informatyka
Autor (imię i nazwisko)
wypełnia autor, jeśli autorów jest wielu, oddzielamy ich przecinkami
Barbara Tomkowiak
Adres (ulica, nr domu)
dane pierwszego autora, wypełnia autor Ul. Poznańska 48 Kod pocztowy, miejscowość
wypełnia autor 62-070 Dopiewo
Login autora w Scholaris wypełnia autor
Sefora Abstrakt
krótkie streszczenie; wypełnia autor
Lekcja poświęcona urządzeniom, którymi posługujemy się na co dzień, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mają w sobie elementy komputera.
Wydawca OSI CompuTrain
Źródło
dane materiału źródłowego (lub kilku materiałów); wypełnia autor
Informatyka 2000, wyd. Czarny Kruk
Odnośniki
dokumenty powiązane z danym materiałem (karta pracy, ilustracja, prezentacja); wypełnia autor
Karta pracy, prezentacja multimedialna
Etap edukacyjny
wypełnia autor, do wyboru:
przedszkole, klasy I-III (nauczanie zintegrowane), klasy IV-VI, gimnazjum, liceum, liceum profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa
Klasa IV-VI
Informacje o prawach (wypełnia redakcja)
Słowa kluczowe
wypełnia autor, około 10 terminów
Odtwarzacz CD, magnetowid, pralka automatyczna, czytnik kodów paskowych, kasa fiskalna.
UDC (wypełnia redakcja) Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji) wypełnia autor
2 x 45 minut
Uwagi
wypełnia autor
Temat zajęć: Przykłady zastosowań urządzeń opartych na technice komputerowej
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Uczeń wie, w jakich urządzeniach codziennego użytku spotykamy elementy komputera.
b. Umiejętności
Uczeń potrafi wyszczególnić poszczególne zastosowania urządzeń opartych na technice komputerowej.
Uczeń prezentuje i uzasadnia własną wizję możliwości wykorzystania komputera i urządzeń opartych na technice komputerowej w wymianie informacji
i komunikowaniu się użytkowników oraz w wykonywaniu codziennych czynności.
Uczeń analizuje wady i zalety komputeryzacji życia.
Uczeń wykonuje plakat przedstawiający urządzenia oparte na technice komputerowej.
2. Metoda i forma pracy
a) Indywidualna, b) grupowa, c) pogadanka,
d) rozwiązywanie kart pracy.
3. Środki dydaktyczne
a) Zestaw komputerowy, b) program PowerPoint, c) prezentacja multimedialna, d) karta pracy,
e) wycinki z różnych gazet, przedstawiające przedmioty i urządzenia codziennego użytku /uczniowie przynoszą je samodzielnie/.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. /3 min/
Wprowadzenie do tematu: /około 7 min/
Komputery pomagają ludziom w pracy, są właściwie wszędzie.
- Gdzie /w jakich miejscach/ w naszej szkole znajdują się komputery? – odpowiedzi uczniów.
- Gdzie jeszcze w innych miejscach i w jaki sposób wykorzystuje się komputery?- odpowiedzi uczniów: w szkole, w banku, w aptece, sklepie.
Komputery pomagają ludziom. Trudno wyobrazić sobie pracę w wielu instytucjach bez komputerów.
Podział uczniów na grupki 2-3 osobowe.
Technika komputerowa jest wykorzystywana do tworzenia różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, na dzisiejsze zajęcia przynieśliście wycinki z gazet, przedstawiające różne przedmioty i urządzenia domowe. Wybierzcie spośród tych ilustracji te, które waszym zdaniem zawierają w sobie elementy komputera. /około 7 min/
b. Faza realizacyjna
Chciałabym przedstawić wam prezentację, która pokazuje najważniejsze urządzenia codziennego użytku, porównajcie je z waszymi wycinkami.
Prezentacja multimedialna. /około 10 min/
Slajd 2 – zacznijmy od definicji – Technika komputerowa to technika wykorzystywana do tworzenia różnego rodzaju urządzeń elektronicznych.
Slajd 3 – urządzenia takie spotykamy w różnych miejscach. Zacznijmy więc od miejsca chyba nam najbliższego, czyli domu. Chyba najbardziej popularnym urządzeniem jest magnetowid – spotykamy go prawie w każdym domu. Magnetowid jest wyposażony w specjalny układ elektroniczny, który nie tylko steruje urządzeniem, ale i go programuje. Możemy automatycznie nagrać program w dowolnym dniu i o dowolnej godzinie.
Slajd 4 – innym urządzeniem, też powszechnie występującym, w naszych domach jest pralka automatyczna. Pralka automatyczna zawiera programator – możemy przy jego pomocy regulować np. temperaturę.
Slajd 5 – prawie w każdym domu jest odtwarzacz CD – dzięki zawartemu w nim układowi elektronicznemu słyszymy dźwięki zapisane cyfrowo na płycie.
Slajd 6 – w szkole też spotykamy urządzenia oparte na technice komputerowej. Często w szkole korzystamy z kalkulatora. Oczywiście odtwarzacz CD i magnetowid to sprzęt powszechnie spotykany w szkole. Bardzo często nauczyciele przy ich pomocy prowadza lekcje w szkole.
Slajd 7 – inne miejsce – sklep. W każdym większym sklepie, np. supermarkecie spotykamy czytnik kodów paskowych – odczytuje zapisany obraz graficzny i wysyła informację do kasy oraz komputera magazynowego.
Slajd 8 – każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą związaną z pobieraniem opłat, musi posiadać kasę fiskalną, która zapisuje sprzedawane towary i drukuje paragony. Oblicza resztę jaką powinien otrzymać klient.
Slajd 9 i 10 – oto przykłady innych urządzeń spotykanych w życiu codziennym. W tym miejscu można porozmawiać z dziećmi. Być może znają jeszcze inne urządzenia.
c. Faza podsumowująca
Rozdajemy uczniom karty pracy.
Uczniowie samodzielnie rozwiązują karty pracy, w razie braku czasu powinni dokończyć zadania w domu.
5. Bibliografia
a. Informatyka 2000, wyd. Czarny Kruk
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe
Uczniowie powinni przynieść materiały niezbędne do wykonania na następnych zajęciach plakatu „Urządzenia oparte na technice komputerowej”.