• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ELEMENTAMI INFORMATYKI PRZEPROWADZONY W KLASIE DRUGIEJ W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU „POZNAJEMY KOMPUTER” Temat zajęć: Edytor grafiki PAINT – rysujemy Panią Wiosnę. 1. Cele zajęć:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ELEMENTAMI INFORMATYKI PRZEPROWADZONY W KLASIE DRUGIEJ W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU „POZNAJEMY KOMPUTER” Temat zajęć: Edytor grafiki PAINT – rysujemy Panią Wiosnę. 1. Cele zajęć:"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ELEMENTAMI INFORMATYKI

PRZEPROWADZONY W KLASIE DRUGIEJ W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU „POZNAJEMY KOMPUTER”

Temat zajęć: Edytor grafiki PAINT – rysujemy Panią Wiosnę.

1. Cele zajęć:

Cele ogólne:

1. Kształtowanie prawidłowej postawy dziecka podczas pracy z komputerem;

2. Nauka poprawnego ułożenia rąk w czasie pisania na klawiaturze;

3. Nauka zastosowania podstawowych klawiszy w pracy z edytorem tekstu i edytorem grafiki PAINT.

4. Nauka zmiany koloru i wielkości liter w edytorze tekstu.

Cele operacyjne lekcji:

1. Uczeń potrafi uruchomić program PAINT za pomocą ikony na pulpicie lub poprzez przycisk START.

2. Umie dobrać odpowiednie narzędzie programu PAINT i zastosować go do rysowania.

3. Uczeń sprawnie posługuje się narzędziami edytora grafiki: „pędzel”, „ołówek”,

„aerograf”, „wypełnianie kolorem”, „weź kolor”, „gumka”.

4. Potrafi dobrać odpowiednią grubość i kształt pędzla oraz zastosować efekty rozpylania „aerografu”.

5. Korzysta z klawiatury w czasie pracy;

6. Wie, do czego służy ENTER;

7. Zna klawisze SPACE, strzałki, ESC;

8. Potrafi uruchomić program z menu START.

2. Metody i formy pracy:

Metody pracy: zbiorowa, indywidualna.

Formy pracy: pokazowa, praktycznego działania.

(2)

3. Środki dydaktyczne:

komputery, program graficzny PAINT, program z edytorem tekstu, karty pracy, kukła

„Pani Wiosny” wykonana przez dzieci na poprzedniej lekcji.

4. Przebieg zajęć:

Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć( narzędzia programu PAINT służące do rysowania, próby rysowania Mikołaja po jego wizycie w naszej klasie).

Nauczyciel demonstruje uczniom na ekranie komputera poszczególne narzędzia i ich zastosowanie.

PĘDZLEM posługujemy się podobnie jak OŁÓWKIEM, ale mamy do wyboru kilka jego kształtów i wielkości. Wybieramy je z POLA WYBORU CECH. PĘDZLEM malujemy grube odręczne linie.

Samodzielna praca uczniów przy stanowiskach komputerowych.

Uczniowie zajmują miejsca i wykonują pracę według wskazówek nauczyciela.

Polecenie: narysujcie OŁÓWKIEM lub PĘDZLEM szkic Pani Wiosny, możecie wzorować się na modelu;

wybierzmy kolory i wypełnijmy KAŁAMARZEM kontur postaci. Pamiętajmy o tym, że kontur musi być linią zamkniętą, inaczej farba z KAŁAMARZA rozleje się na cały obszar rysunku. Zamalujmy więc PĘDZLEM odnalezione szczeliny i ponownie wypełnijmy postać kolorem; możemy rozpylić farbę AEROGRAFEM we wnętrzu np. spódnicy Pani Wiosny.

Pamiętajmy o użyciu barw odpowiadającym kolorom wiosny.

Uczniowie pracują na klawiaturze; ćwiczenia w pisaniu przygotowujące do wykonania podpisu do swojej ilustracji.

Napisz wszystkie litery z górnego rzędu klawiatury stawiając jedną spację między każdą literą.

Napisz wszystkie litery ze środkowego rzędu klawiatury stawiając dwie spacje między każdą literą.

Napisz wszystkie litery z dolnego rzędu klawiatury z wciśniętym klawiszem SHIFT.

Przepisz litery z karty pracy A a ...

Przepisz wyrazy z karty pracy.

Usuń wyraz „pies”.

Usuń samogłoski z wyrazu „tablica”.

Zmień kolor liter na czerwony i przepisz wyraz z karty pracy.

(3)

Zmień wielkość liter posługując się czcionką nr 16 i przepisz wyraz z karty pracy.

Zmień kolor czcionki na zielony, wielkość liter na czcionkę nr 18 i przepisz zdanie:

Wykonałem rysunek Pani Wiosny w programie PAINT.

Zamknij program do pisania.

Zakończenie lekcji – podsumowanie:

Prosimy uczniów o wskazanie myszą ikony do zmiany wielkości liter.

Prosimy o wskazanie myszą ikony do zmiany koloru liter.

Prosimy o wskazanie klawisza do usuwania liter.

Prosimy o wskazanie klawisza do odstępów między literami.

Prosimy o wskazanie myszą ikony do zmiany wielkości liter.

Prosimy o wskazanie myszą klawisza zrobienia nowej linii.

Uwaga: Nauczyciel obserwuje pracę dzieci, potwierdza wykonanie zadania lub wskazuje błędy. Poprawia ułożenie rąk przy klawiaturze, zwraca uwagę na postawę przy komputerze.

Prezentacja prac wykonanych przez uczniów po uprzednim ich wydrukowaniu.

Uczniowie omawiają wykonane prace, opowiadają, jakie samopoczucie towarzyszyło im podczas wykonywania prac, co sprawiało im największą radość, a co stanowiło dla nich trudność.

5. Bibliografia

1. Podręcznik “Wesoła szkoła” klasa 2, wyd. WSiP

2. autorski program zajęć z elementami informatyki w klasie 2

6. Załączniki

Karta pracy

1. Przepisz z użyciem klawiatury litery: A a B b C c D d

2. Przepisz wyrazy:

tablica TABLICA DOM dom

(4)

pies PIES

Ewa EWA

3. Usuń wyraz „pies”.

4. Usuń samogłoski z wyrazu „tablica”.

5. Zmień kolor liter na zielony i napisz wyraz: wiosna.

6. Zmień wielkość liter posługując się czcionką nr 16 i napisz wyraz

zielona

.

7. Zmień kolor czcionki na zielony, wielkość liter na czcionkę nr 18 i przepisz zdanie:

Wykonałem rysunek Pani Wiosny w programie PAINT.

Opracowała: Ewa Nitek

Cytaty

Powiązane dokumenty

-Ale ja mam przyjaciela – odezwała się Mimi, która miała zaczekać na dworze, no i zaczekała, tylko, że tak jakoś bardzo blisko okna gabinetu pani, - Niewidzialnego?. Możemy

Korzystając z paska menu TabelaWłaściwości tabeli ustalają wysokość wierszy (pierwszego i trzeciego na 10,8 cm, drugiego na 4,00 cm i wybierają opcję dokładnie) i

Mama biegnie do łazienki umyć ręce i twarz, a tata goli się przed lustrem.. Po chwili ze swego pokoju wychodzi babcia, która właśnie teraz musi umyć

Druga rundka: każdy uczestnik wypowiada się, jakie były jego odczucia, kiedy dostał pozytywne informacje o sobie od innych uczestników ćwiczenia....

· Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04,. · Puzzle dziewięcioelementowe, wzór

b) Ćwiczenia oddechowe – dzieci leżą na plecach. Każde ma na brzuchu książkę lub klocek. Wdechem robionym nosem i ustami kierują powietrze do brzucha i podnoszą przedmiot

Za domkiem znajdowało się niewielkie jeziorko z czystą, lazurową wodą, w której wesoło pluskały się kolorowe rybki.. Puszek bardzo lubił wyprawy nad jeziorko i lubił

Nauczyciel podaje informacje na temat życia i twórczości autorki, jej ojczystego kraju, w którym rozgrywa się akcja książki?. Sprawdzenie aktywnego słuchania uczniów