• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć języka polskiego i informatyki realizowany w klasie VI: Projekt zaproszenia na bal klas szóstych 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć języka polskiego i informatyki realizowany w klasie VI: Projekt zaproszenia na bal klas szóstych 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć języka polskiego i informatyki realizowany w klasie VI: Projekt zaproszenia na bal klas szóstych

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

Zna i stosuje wyznaczniki formy zaproszenia (nadawca, adresat, miejsce, termin, cel lub charakter spotkania).

Zna i stosuje perswazyjne środki językowe.

b. Umiejętności Uczeń:

 Zachowuje właściwą kompozycję tekstu.

 Dostrzega korzyści związane z rozwojem zastosowań komputerów.

 Doskonali umiejętność pracy w grupie.

 Doskonali umiejętność samooceny.

 Posługuje się edytorem tekstu Word do wykonania zaproszenia:

 Potrafi tworzyć proste typy tabel, ustalać wysokość i szerokość komórek, zastosować odpowiedni styl obramowania tabeli lub wybrać brak obramowania.

 Potrafi wyróżnić fragment tekstu zmieniając rodzaj (krój czcionki), wielkość (rozmiar) i kolor znaków, zmieniając atrybuty (styl: pogrubienie, kursywa, podkreślenie).

 Potrafi ustawiać wcięcia w tekście (akapity), odstępy między wierszami.

 Potrafi ustalać układ tekstu (wyrównanie do lewej, do prawej, wyśrodkowanie, wyjustowanie),

 Potrafi wstawiać rysunki i obiekty z galerii WordArt do wybranej komórki tabeli.

 Uczeń potrafi zapisać plik tekstowy.

2. Metoda i forma pracy

Metody pracy:

Pogadanka Pokaz

Praca z komputerem Formy pracy:

Indywidualna.

3. Środki dydaktyczne

Edytor tekstu Word

Galeria ClipArt dostępna w sieci internet Wzory prac uczniowskich z poprzednich lat Plan pracy ucznia

Karty oceny ucznia Karty samooceny ucznia

1

(2)

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Realizacja poniższego scenariusza umożliwia wdrożenie uczniów do wykorzystania komputera przy wykonywaniu formy użytkowej, jaką jest zaproszenie. Pozwala rozwijać umiejętności polonistyczne i uzmysłowić korzyści płynące ze znajomości stosowania programów komputerowych. Tego typu zajęcia są realizowane i dostosowywane do poziomu umiejętności uczniów oraz do potrzeb i odpowiednio modyfikowane.

Zapoznanie uczniów z celami zajęć.

Zapisanie tematu lekcji: Projekt zaproszenia na bal klas szóstych.

Powtórzenie wiadomości niezbędnych do lekcji.

b. Faza realizacyjna

Uczniowie uruchamiają edytor tekstu Word.

Zapisują dokument pod nazwą zaprosz.doc

Korzystając z paska menu PlikUstawienia strony ustawiają marginesy strony pionowej (górny, dolny, lewy, prawy po 2 cm).

Do tak przygotowanego dokumentu wstawiają tabelę korzystając z paska menu TabelaWstawTabela (podają liczbę kolumn – 3, liczbę wierszy – 3).

Uczniowie rozpoczynają formatowanie tabeli (przy zaznaczonej tabeli). Korzystając z paska menu TabelaWłaściwości tabeli ustalają wysokość wierszy (pierwszego i trzeciego na 10,8 cm, drugiego na 4,00 cm i wybierają opcję dokładnie) i szerokość kolumn (pierwszej i trzeciej na 6,5 cm, drugiej na 4 cm).

W oknie TabelaWłaściwości tabeli w zakładce Wiersz odznaczają opcję: Zezwalaj na dzielenie wierszy między strony.

Wstawiają do odpowiedniej komórki tabeli nagłówek: Zaproszenie korzystając

z wbudowanego edytora WordArt. Wybierają odpowiedni styl, formatują obiekt WordArt.

Wstawiają rysunki, korzystając z paska menu WstawObrazClipArt.

Ustalają rozmiar rysunku i położenie.

Ustalają treść zaproszenia:

Przypominają wyznaczniki formy zaproszenia: nadawcę, adresata, dokładny czas, miejsce, cel lub charakter spotkania, ewentualnie atrakcje,

Przypominają językowe środki perswazyjne (serdecznie zaprasza, ma zaszczyt zaprosić, Szanownych Państwa),

Przypominają pisownię wielką literą wyrazów związanych z adresatem.

Wstawiają rysunek do odpowiedniej komórki tabeli. (jako znak wodny, układ za tekstem).

Wpisują treść zaproszenia na znaku wodnym.

Korzystając z paska narzędzi:

Zmieniają w napisanym tekście rodzaj pisma (krój czcionki – Monotype Corsiva),

Zmieniają wielkość i kolor znaków,

Zmieniają atrybuty wybranych znaków (pogrubienie, pochylenie, podkreślenie).

Zapisują zmiany, sprawdzają czy tekst jest poprawnie napisany.

c. Faza podsumowująca Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.

Nauczyciele oceniają prace uczniów i porównują karty oceny z kartami samooceny uczniów.

2

(3)

W krótkich wypowiedziach uczniowie formułują odpowiedź na pytanie: co było dla nich ciekawe, co im pomogło, co sprawiło trudność.

5. Bibliografia

„Jutro Pójdę w Świat” – podręcznik, zeszyt ćw., H. Dobrowolska, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

Materiały ze szkolenia OKE dla egzaminatorów po szóstej klasie szkoły podstawowej dotyczące formy zaproszenia, oceniania.

6. Załączniki

a. Plan pracy ucznia Plan pracy:

1. Włącz komputer.

2. Uruchom edytor tekstu Word.

 Zapisz plik pod nazwą zaprosz.doc (C:\Moje dokumenty\klasa 6a\zaprosz.doc)

 Korzystając z paska menu PlikUstawienia strony ustal orientację strony (pionowa, marginesy górny, dolny, prawy i lewy - 2 cm).

 Wstaw do utworzonego pliku tabelę (3 wiersze i 3 kolumny)

 Korzystając z paska menu TabelaWłaściwości tabeli sformatuj odpowiednio wiersze i kolumny

Określ wysokość pierwszego i trzeciego wiersza na 10,8 cm i wybierz opcję dokładnie, drugiego na 4,00 cm i też wybierz opcję dokładnie, odznacz opcję: Zezwalaj na dzielenie wierszy między strony. Następnie określ szerokość kolumn (pierwszej i trzeciej na 6,5 cm, drugiej na 4 cm)

 W trzeciej komórce tabeli możesz rozpocząć projektowanie strony tytułowej zaproszenia.

 Wstaw nagłówek: Zaproszenie na Bal Klas Szóstych, korzystając z paska menu WstawObrazWordArt, a następnie rysunek korzystając z paska menu WstawObrazClipArt

Ustal rozmiar rysunku i położenie.

 Ustal treść zaproszenia, aby zawierało:

Zaproszenie – prośba o przyjście w odwiedziny, o przybycie w jakimś celu.

Zaproszenie – karta z wydrukowanym tekstem zawierająca prośbę o przybycie na jakąś uroczystość, lub upoważniająca do wzięcia udziału w jakiejś imprezie.

KTO ZAPRASZA?

(WYRAŹNIE SPRECYZOWANY NADAWCA)

KOG0? KIEDY? DOKĄD? PO CO? NA CO?

Nadawca wskazuje adresata,

poprzez formy językowe wyraża

Zapraszający dokładnie określa termin spotkania,

podaje datę

Zapraszający dokładnie określa miejsce, w którym

odbywa się

W zaproszeniu mogą być zawarte cele spotkania lub

oczekiwania

Nadawca określa charakter spotkania, na które zaprasza

3

(4)

szacunek osobie

zapraszanej. i godzinę. spotkanie. nadawcy wobec zaproszonych

osób.

gości.

Imię i nazwisko

nauczyciela ...

...

Punktualneprzybycie Bal Klas Szóstych

 Wpisz treść zaproszenia w następnej komórce tabeli.

 Zapisz efekty swojej pracy (Plikzapisz).

 Obejrzyj swoją pracę jeszcze raz przed wydrukiem (Plikpodgląd wydruku, albo korzystając z przycisku na pasku narzędzi).

 Pokaż swoją pracę nauczycielowi.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po zastanowieniu się, uczniowie rysują wybrany symbol i przyklejają swoje karteczki na plakacie... b) Nauczyciel prosi uczniów, aby każdy z nich zastanowił się: Czy ma w klasie

g) Nauczyciel przedstawia konstrukcję „have somebody do something” i „get somebody to do something” jako uzupełnienie tematu. Zapisuje na tablicy zdania:. The water pipe

b) potrafi ocenić, czy terroryzm jest nieodłącznym elementem islamu oraz czy islam jako religia, stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie.. II.

a) Nauczyciel nawiązując do wątków, które pojawiły się podczas burzy mózgów informuje na czym polega pomoc typu „dawanie ryby” oraz pomoc typu „dawanie wędki”, a

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje