SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat zajęć: Wielkanoc według Astrid Lindgren
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z książką „Lotta jest wesołym dzieckiem” Astrid Lindgren Cele szczegółowe:
- rozbudzanie zainteresowań literaturą dla dzieci
- zapoznanie uczniów z tradycją wielkanocną w Szwecji - uwrażliwienie na trudne losy emigrantów
- pokazanie, że dla każdego problemu można znaleźć rozwiązanie - wprowadzenie w nastrój świąt wielkanocnych
Metody pracy: pogadanka, metoda zajęć praktycznych, praca z książką Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: książka „Lotta jest wesołym dzieckiem” Astrid Lindgren, kartki, kredki, jajka wielkanocne
Przebieg zajęć
1.Powitanie i przedstawienie celu zajęć.
2. Nauczyciel czyta książkę Astrid Lindgren pt „Lotta jest wesołym dzieckiem”.
3. Nauczyciel podaje informacje na temat życia i twórczości autorki, jej ojczystego kraju, w którym rozgrywa się akcja książki.
4. Sprawdzenie aktywnego słuchania uczniów poprzez zadawanie pytań dotyczących tekstu książki.
Ile dzieci mieszkało w domu Lotty?
Jak mieli na imię brat i siostra Lotty?
Do jakich świąt przygotowywała się rodzina?
Czego zabrakło w mieście?
Z jakiego kraju przyjechał właściciel sklepu ze słodyczami?
Dlaczego postanowił zamknąć sklep?
Co podarował Lottcie na pożegnanie?
Co zrobiła dziewczynka, aby przygotować niespodziankę swojej rodzinie?
5. Zabawa w ciepło zimno. Uczniowie szukają ukrytych w sali jajek wielkanocnych.
6. Omówienie tradycji wielkanocnej opisanej w książce.
7. Wykonanie ilustracji do książki o Lottcie.
8. Pożegnanie