• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć świetlicowych. Temat zajęć: Pluszowy miś Cele główny:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Scenariusz zajęć świetlicowych. Temat zajęć: Pluszowy miś Cele główny:"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Temat zajęć: Pluszowy miś Cele główny:

- kształtowanie u dzieci poczucia konieczności szanowania zabawek, które mogą być naszym przyjacielem,

- rozwijanie umiejętności małej motoryki i zdolności manualnych, - zapoznanie dzieci z historia pluszowego misia.

Cele szczegółowe:

- uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach,

- zna podstawowe informacje na temat historii pluszowego misia, - potrafi uszyć misia z filcu,

- rozpoznaje głównych bohaterów z bajek o misiach.

Metody pracy: podająca- pogadanka, wykład, praktyczne Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna

Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, filc, igły, nici, wata, ruchome oczka, guziki, kawałki materiałów, cekiny, ołówek, kartki z białego papieru, klej, nożyczki, tasiemki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie gości.

2. Zapoznanie dzieci z historią pluszowego misia oraz pogadanka na temat znanych nam misiów.

3. Zaprezentowanie dzieciom obrazków z misiami ze znanych bajek.

4. Omówienie z dziećmi wykonania pracy plastyczno- technicznej „ Szyjemy misia z filcu”.

5. Uczniowie dostają szablon misia, który odrysowują na filcu i wycinają. Nauczyciel prezentuje uczniom prosty ścieg, którym dzieci będą zszywały ze sobą kawałki filcu. Po zszyciu, uczeń wypycha misia watą, przykleja ruchome oczka i ozdabia dowolnie misia używając swojej kreatywności.

6. Prezentacja uszytych misiów oraz nadanie im imion.

7. Na zakończenie śpiewamy piosenkę z bajki „Kubuś Puchatek”.

ZAŁĄCZNIKI:

(2)

Załącznik 1 . Historia pluszowego misia.

Historia pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Towarzyszący prezydentowi myśliwi złapali małego misia i chcieli żeby prezydent do niego strzelił, jednak Roosevelt nie zgodził się na to i uratował niedźwiadka.

O tym zdarzeniu dowiedział się rysownik Clifford Berryman, zrobił rysunek i umieścił go w

"Washington Post", jednej z największych gazet USA. Amerykanom bardzo spodobało się zachowanie prezydenta. Swoją wspaniałomyślnością i umiejętnością współczucia innym istotom podbił serca obywateli.

Rosyjski emigrant Morris Michton chcąc upamiętnić to wydarzenie zaczął sprzedawać w swoim sklepie uszyte przez żonę pluszowe misie. Zainteresowanie misiami było tak duże, że przedsiębiorca postanowił produkować je na większą skalę. Postarał się też o zgodę samego Theodora Roosevelta na nazwanie misia "Teddy Bear". "Teddy" to zdrobnienie od imienia Theodore, tak zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.

Dziś nie można wyobrazić sobie świata bez misia. Jest bohaterem kreskówek dla dzieci, książeczek, jego podobizna zdobi ubranka, pościel, mebelki w dziecięcym pokoju.

Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki miś do tulenia.

W 2002 roku, w setną rocznicę narodzin misia, postanowiono, że 25 listopada będzie Światowym Dniem Pluszowego Misia.

Załącznik nr.2 Obrazki z misiami.

Miś Colargol.

(3)

Gumisie

Troskliwe misie

Gumimiś

(4)

Kubuś Puchatek Miś Yogi

(5)

Kungfu Panda

(6)

Załącznik nr.3 Szablon misia

(7)

Załącznik nr.4

Tekst piosenki „ Kubuś Puchatek”.

Już pora wstać, wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów.

Miły, puchaty, okrągły, bo to mój jest...

Kubuś Puchatek, Kubuś. Wśród roju pszczół, jak to niedźwiadków ród.

Kubuś włazi bez trudu, ramboli – bamboli, na dąb łasować miód.

Zabawa - stały gość, a przygód mu nigdy dość, to jest raz na jakiś czas.

A gdy jesteś sam w domu wśród czterech ścian, gdy coś ci doskwiera to masz przyjaciela!

Kubuś Puchatek, Kubuś. Gdziekolwiek byś szedł, hej! Pójdę tam i ja!

Kubuś i nie ma cudów. I jutro, i dziś, i ja i mój puchaty miś!

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wyodrębnianie z tekstu wybranych faktów z historii Polski dotyczących Konstytucji 3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego).. Dzieci rozmawiają z wychowawcą świetlicy o tym,

A kiedy czytelnik zagubi książkę, bibliotekarka martwi się o zbiory swojej biblioteki7. Co stanie się, jeśli każdy czytelnik zgubi choćby jedną książkę

Jednak kiedy zakrętka jest na butelce to, ciśnienie powietrza nie może dostać się do butelki i naciskać na powierzchnię wody.. Występuje tutaj pojęcie

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się takie sytuacje - członkowie rodziny budują nowe domy, związki wzajemne są bardziej luźne?. Dodatkowe pytania do dyskusji na

Zabawa ruchowa: Dzieci oznaczają miejsca na sali, jakby to była mapa Polski: morze to kwadrat z niebieskich klocków, stawiają przy nim tabliczki z nazwami: Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Środki dydaktyczne: wiersz „Trzy słowa” , płyta CD z melodią, kłębek wełny, arkusze szarego papieru, materiały plastyczne, kartki ze słowami : przepraszam, proszę, dziękuję,

Scenariusz zajęć świetlicowych Temat zajęć: Tolerancja – ważna sprawa.. Cel główny: Uwrażliwienie uczniów na sprawy związane z tolerancją i zwrócenie uwagi na jej

b) Ćwiczenia oddechowe – dzieci leżą na plecach. Każde ma na brzuchu książkę lub klocek. Wdechem robionym nosem i ustami kierują powietrze do brzucha i podnoszą przedmiot