Scenariusz lekcji - Emergency
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Jest to druga z dwóch lekcji, których celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami
związanymi z tematyką medyczną - szpitalem, operacjami, badaniami lekarskimi itp. Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza. Uczniowie zapoznają się z nowym słownictwem w pierwszym ćwiczeniu - wybierają jedną z trzech podanych odpowiedzi.
Druga część lekcji poświęcona jest na powtórzenie przerobionego materiału i ćwiczenie praktycznego zastosowania poznanego słownictwa. Uczniowie opisują różne „szpitalne" sytuacje. Materiałem stymulującym są zdjęcia przygotowane przez nauczyciela (zawarte w szablonie do pracy z uczniem).
b. Umiejętności
Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści eseju, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Uzupełniają zdania jednym z trzech podanych zwrotów.
Ćwiczona jest także umiejętność mówienia. Uczniowie opisują zdjęcia przygotowane przez nauczyciela.
Wykorzystują możliwie największą liczbę zwrotów poznanych podczas tej i poprzedniej lekcji.
2. Metoda i forma pracy
W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie - uzupełniają podane zdania jednym z trzech zwrotów (test wyboru). Następnie pracują w parach - opisują przygotowane przez nauczyciela zdjęcia.
3. Środki dydaktyczne
Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia oraz zdjęcia dołączone do szablonu do pracy z uczniem.
UWAGA! Do zadania ostatniego należy wykonać tyle kopii zdjęć, by każda para uczniów otrzymała dwie fotografie.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Nauczyciel powtarza z uczniami słownictwo z pierwszej lekcji z cyklu „Emergency".
b. Faza realizacyjna
READING FOR SPECIFIC INFORMATION - Uczniowie rozwiązują test wyboru uzupełniają każde zdanie jednym z trzech podanych zwrotów. Pracują samodzielnie, w razie konieczności mogą korzystać ze słowników, ewentualnie z pomocy nauczyciela.
c. Faza podsumowująca
WRITING, SPEAKING - Uczniowie zostają podzieleni na pary. Każda z par otrzymuje dwa zdjęcia przestawiające typowe spotkanie lekarza z pacjentem. Nauczyciel ma do wykorzystania cztery zdjęcia (załączone do szablonu do pracy z uczniem). Rozdziela je więc tak, by co druga para miała do
dyspozycji zestaw tych samych dwóch zdjęć. Uczniowie opisują sytuacje przedstawione na zdjęciach.
Każda osoba w parze opisuje swój obrazek partnerowi. Odpowiada przy tym na pytania:
What could these people say?
How do they feel?
What happened to them?
What may happen in the future?
Zadaniem jest wykorzystanie jak największej liczby zwrotów poznanych podczas obu lekcji.
5. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu. Uczniowie zapoznają się ze słownictwem i zwrotami
przydatnymi słownictwem kontaktach słownictwem lekarzami, jak wizyta słownictwem szpitalu, badania lekarskie itp. Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza.
b. Szablon do pracy z uczniem
Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń oraz zdjęcia potrzebne do rozdania w trakcie
przygotowania do ćwiczenia numer 2, w którym uczniowie opisują sytuację przedstawioną na ilustracji i dyskutują na ten temat.
Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School
Warszawa