Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Czworonożni przyjaciele.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje i naśladuje odgłosy wydawane przez najpopularniejsze zwierzęta domowe;
klasyfikuje zwierzęta według podanych kryteriów (np. ślady zwierząt domowych, ślady zwierząt hodowlanych);
uczestniczy w zabawach ruchowych, w trakcie ich trwania zachowuje się kulturalnie w stosunku do innych osób biorących w nich udział;
rozpoznaje najpopularniejsze zwierzęta po śladach;
wymienia sposoby opieki nad zwierzętami domowymi;
przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm);
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem oraz ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu i nazw najpopularniejszych zwierząt domowych oraz warunków, jakie są niezbędne im do prawidłowego rozwoju;
naśladowanie odgłosów zwierząt;
znajomość sposobów opieki nad zwierzętami;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
grupowanie, klasyfikowanie obiektów, przeliczanie ich w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych z użyciem skrawków tkanin;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symboli (rysunek);
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Podczas realizacji gry na przywitanie dzieci stoją w rozsypce. Na hasło nauczyciela (N) np.
„Kolana!”, „Łokcie!”,
„Stopy!”, „Kciuki!” dzieci podchodzą do siebie i witają się poprzez dotknięcie wymienioną częścią ciała.
Warto, aby tego dnia w kąciku książek znalazły się albumy, książki poświęcone zwierzętom domowym. N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat oglądanych książek.
I. Zajęcia poranne
2. Jak pies z kotem:
oglądanie zdjęć, wycinków z gazet, a także plakatu (załącznik nr 2) przedstawiających czworonożne zwierzęta domowe i gospodarcze. „Podpisywanie” ilustracji - dzieci próbują samodzielnie przyporządkować napisy („kot”, „pies”) do odpowiednich obrazków.
Potrzebne materiały:
ilustracje kota, psa oraz innych zwierząt domowych i gospodarczych, szablony do czytania globalnego –
„kot”, „pies” (załącznik nr 1).
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Czyj to ślad?:
zabawa dydaktyczna. Zadaniem dzieci jest
Potrzebne materiały:
ilustracje przedstawiające
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
odgadnięcie, do kogo należy przedstawiony na kartce ślad.
ślady zwierząt: kota oraz psa (załącznik nr 3).
2. Przysłowia i powiedzenia o zwierzętach – wypowiedzi dzieci inspirowane wysłuchanym nagraniem.
N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat znanych im powiedzeń i przysłów związanych ze zwierzętami. Dzieci starają się wyjaśnić znaczenie przysłów. N może wykorzystać nagranie – załącznik nr 5.
3. Kot:
mozaika - praca techniczna. Dzieci otrzymują od N szablon przedstawiający kota. Ich zadaniem jest ozdobienie szablonu skrawkami tkanin i guzikami tak, aby po przyklejeniu materiałów powstała mozaika – praca indywidualna.
Potrzebne materiały:
szablon kota dla każdego dziecka (załącznik nr 4), klej, skrawki tkanin, guziki, instrukcja wykonania mozaiki (załącznik nr 7).
O przyniesienie skrawków tkanin należy poprosić rodziców odpowiednio wcześniej.
4. Zamieniamy się w zwierzątka!:
gra ruchowa na powietrzu. Dzieci biegają, na słowa N („Kot!”, „Pies!”, „Żółw!”) zastygają w wymyślonej pozie, która przypomina zwierzę wymienione przez N.
Podczas gry należy często zmieniać polecenia.
1. Matematyczna zgaduj – zgadula:
Zagadki matematyczne, manipulowanie na przedmiotach. Przykładowa treść zagadek:
- „Na podwórku były cztery psy, przyszedł chłopiec i rzucił sześć piłek. Każdy pies wziął piłkę i pobiegł do budy. Ile piłek zostało?”;
- „W domu mieszka tata kot i mama kotka.
Urodziło im się troje kociąt. Ile teraz kotów mieszka w domu?”.
W trakcie rozwiązywania zagadek matematycznych
niezbędne są
ilustracje/przedmioty
umożliwiające dzieciom zilustrowanie zadania.
2. Zabawa indywidualna dla zainteresowanych dzieci – wykorzystanie puzzli multimedialnych.
Załącznik nr 6.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Co to za zwierzę?:
zagadki filmowe. Dzieci próbują odgadnąć, jakie zwierzę zostało ukazane na slajdzie.
Załącznik nr 8.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
albumy oraz książki poświęcone zwierzętom domowym, ilustracje/zdjęcia/wycinki z gazet przedstawiające zwierzęta domowe, skrawki tkanin, klej, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Pies, kot – szablony do czytania globalnego;
2. Czworonożne zwierzęta domowe i gospodarcze - plakat;
3. Czyj to ślad? - plansza;
4. Kot - szablon;
5. Powiedzenia i przysłowia o zwierzętach- materiał do słuchania;
6. Pies - puzzle multimedialne;
7. Jak to zrobić? – instrukcja do stworzenia mozaiki kota;
8. Co to za zwierzę? - zagadki dotyczące zwierząt – film.