• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.

Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.

Temat: Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 uczy się prawidłowego mycia zębów;

 współpracuje z innymi dziećmi w czasie zabaw ruchowych;

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 umie poprawnie umyć się i wytrzeć, a także umyć zęby;

 utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, a także często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności prawidłowego mycia zębów;

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 wzbogacanie i rozwój mowy;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie

Witam tych, którzy… Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w kręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:

- mają 5 lata;

- mają dzisiaj dobry humor;

- lubią myć zęby”.

Dzieci, które czują się przywitane odmachują nauczycielowi.

Materiały: tego dnia w kąciku zainteresowań powinny znaleźć się różnego rodzaju ilustracje przedstawiające przybory do mycia zębów.

I. Zajęcia poranne

2. A teraz myjemy…:

zabawa ruchowa. Dzieci przedstawiają za pomocą swojego ciała róże czynności związane z dbanie o higienę (np. mycie rąk, włosów, nóg, zębów). Podczas zabawy należy często zmieniać polecenia.

Na początku N podaje polecenia, następnie zastępuje go chętne dziecko.

1. Czy potrafisz prawidłowo myć zęby?:

oglądanie przyborów do mycia zębów.

Rozmowa na temat odpowiedniego sposobu mycia zębów. Prezentacja na modelu sztucznej szczęki, jak należy myć zęby. Po zakończeniu dyskusji chętne dzieci mogą uczestniczyć w zabawach multimedialnych.

Materiały: przybory do mycia zębów, plakat (załącznik nr 1), puzzle multimedialne (załączniki nr 6 i 7).

Jeśli istnieje taka

możliwość, warto

zorganizować wycieczkę do stomatologa.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Mikołajek u dentysty:

N czyta dzieciom opowiadanie pt. Dentysta Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempego.

Następnie rozmawia z dziećmi na temat treści utworu: Z kim Mikołaj wybrał się do dentysty?; Czy był dzielny podczas leczenia zęba?; Czy tata Mikołajka również zachowywał się odważnie, gdy dentysta leczył jego ząb?

Materiały: opowiadanie

pt. Dentysta

w: R. Goscinny, J. J. Sempe, Nowe przygody Mikołajka.

Tom 2, wyd. Znak, Kraków 2007.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3. Czas stop!:

zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Gdy melodia ustanie, dzieci stoją w bezruchu.

Materiały: dowolny podkład muzyczny.

4. Myjemy zęby:

nauka nakładania pasy na szczoteczkę i dokładnego mycia zębów.

Podział grupy na kilkuosobowe zespoły.

5.Znajdź dla mnie parę:

gra memory – zabawa w wersji tradycyjnej lub multimedialnej.

Materiały: gry memory (załączniki nr 3 i 8).

1.Skacz niczym żabka:

ćwiczenia kształtujące umiejętność skoku obunóg – zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

Materiały: sprzęt dostępny

w przedszkolu

(np. skakanki, hula-hop).

2. Szczotka, pasta, kubek:

kolorowanka i/lub zabawa typu znajdź różnice.

Materiały: ilustracje (załączniki nr 2 i 4), kredki.

III. Zajęcia popołudniowe

3.: Czym myjemy zęby?:

chętne dzieci uczestniczą w zabawie multimedialnej – kolorowanka.

Materiały: kolorowanka multimedialna (załącznik nr 5).

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie

oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Słowne: rozmowy, objaśnienia.

Percepcyjne: pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

ilustracje przyborów i przybory do mycia zębów, model sztucznej szczęki, szczoteczka do zębów dla każdego dziecka, skakanka, hula-hop, kredki, dowolny utwór muzyczny, zdjęcia przyniesione przez dzieci, opowiadanie pt. Dentysta w: R. Goscinny, J. J. Sempe, Nowe przygody Mikołajka. Tom 2, wyd. Znak, Kraków 2007, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Akcesoria do mycia zębów- plakat;

2. Przybory do mycia zębów – materiał do wydrukowania;

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3. Znajdź dla mnie parę - karty do gry w memory;

4. Szczotka, pasta, kubek - kolorowanka;

5. Czym myjemy zęby? – kolorowanka multimedialna;

6. Szczotka do zębów – puzzle multimedialne;

7. U dentysty – puzzle multimedialne;

8. Czy znajdziesz dla mnie parę? – multimedialna gra memory.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Następnie N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat treści wiersza.. Co wiesz na

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają grzyby jadalne oraz trujące – muchomory.. Następnie omówienie