• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.

Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.

Temat: Organizujemy przyjęcie.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 umie kulturalnie zachować się przy stole podczas posiłków;

 wie, z której strony talerza powinny się znaleźć poszczególne sztućce;

 rozróżnia stronę prawą od lewej;

 współpracuje z innymi dziećmi w trakcie zabaw ruchowych i przy wymyślaniu scenki/teatrzyku.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu, sprząta po sobie;

 utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;

 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, a także często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole w podczas posiłków;

 kształtowanie umiejętności współpracy;

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 wzbogacanie i rozwój mowy;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie

Witam tych, którzy… Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Chętne dzieci mogą ułożyć puzzle.

W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:

- mają 5 lat;

- mają dzisiaj dobry humor;

- lubią jeść”.

Dzieci, które czują się przywitane odmachują nauczycielowi.

Materiały: puzzle (załącznik nr 2).

2. Jakie czynności wykonuje kucharz w kuchni?:

zabawa ruchowa. Na hasło N „nóż”,

„widelec” lub „łyżka” dzieci wymyślają czynność, którą wykonujemy za pomocą tego sztućca i prezentują ją za pomocą ruchu (np. nóż – krojenie, łyżka – mieszanie, zjadanie zupy, widelec – nadziewanie).

Chętne dziecko może zamiast N wydawać polecenia.

I. Zajęcia poranne

3. Łyżka i widelec:

N zapoznaje dzieci z wierszem Tadeusza Śliwiaka pt. Łyżka i widelec. Następnie pyta dzieci, które dania jemy za pomocą łyżki, a które widelcem.

Materiały: wiersz T. Śliwiaka pt. Łyżka i widelec w: Antologia poezji dziecięcej, oprac. J. Cieślikowski, wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Gdańsk 1981.

1. Bądź elegancki przy stole:

rozmowa z dziećmi na temat prawidłowego ułożenia sztućców na stole. Następnie rozkładanie talerzy - każde dziecko przy swoim talerzu układa sztućce. Chętne dzieci wykonują ćwiczenie plastyczne utrwalające odpowiedni sposób nakrywania stołu.

Materiały: plastikowe talerze i sztućce, kredki, ilustracja (załącznik nr 4).

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Bądź nieruchomy niczym słup soli:

zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Gdy ta ustanie, muszą pozostać w bezruchu.

Materiały: dowolny podkład muzyczny.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3. Łyżkowa dama:

wykonywanie lalek z drewnianej lub plastikowej łyżki. Następnie dzieci w kilkuosobowych grupach wymyślają scenkę/inscenizację, w której wykorzystają samodzielnie wykonaną lalkę.

Materiały:

drewniane/plastikowe łyżki, markery, włóczki, papier samoprzylepny.

4.Nakryj do stołu:

ćwiczenia polegające na rysowaniu odpowiedniej ilości talerzy na stole oraz na przeliczaniu zbioru noży i widelców.

Materiały: ilustracje (załączniki nr 1 i 3), kredki.

1.Przed posiłkiem:

ćwiczenia multimedialne – kolorowanka i/lub sudoku.

Materiały: kolorowanka multimedialna (załącznik nr 5), multimedialna gra sudoku (załącznik nr 7).

2. Skacz niczym żabka:

ćwiczenia kształtujące umiejętność skoku obunóg – zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

Materiały: skakanki, hula - hop itp.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Sztućce:

chętne dzieci uczestniczą w zabawach multimedialnych – grupowanie elementów i memory.

Materiały: gry

multimedialne (załączniki nr 6 i 8).

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Słowne: rozmowy, objaśnienia.

Percepcyjne: pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

plastikowe talerze i sztućce, kredki, dowolny podkład muzyczny, skakanka, hula-hop, dowolny utwór muzyczny, drewniana łyżka, marker, włóczka, papier samoprzylepny, wiersz T. Śliwiaka pt. Łyżka i widelec w: Antologia poezji dziecięcej, oprac. J. Cieślikowski, wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Gdańsk 1981, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Noże i widelce – materiał do wydrukowania;

2. Przed obiadem – puzzle;

3. Nakryj do stołu – materiał do wydrukowania;

4. Talerz i sztućce –materiał do wydrukowania;

5. Nakryty stół– kolorowanka multimedialna;

6. Sztućce – gra multimedialna;

7. Przyjaciele talerza – multimedialna gra sudoku;

8. Znajdź moją parę - multimedialna gra memory.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Następnie N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat treści wiersza.. Co wiesz na

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają grzyby jadalne oraz trujące – muchomory.. Następnie omówienie