• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Budowa litosfery. TREŚCI KSZTAŁCENIA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Budowa litosfery. TREŚCI KSZTAŁCENIA"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Budowa litosfery.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

3.5.: uczeń podaje główne cechy płytowej budowy litosfery; wykazuje związki pomiędzy płytową budową litosfery a występowaniem zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wie, jakie są główne cechy płytowej budowy litosfery,

 rozumie związki między płytową budową litosfery a występowaniem zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi podać główne cechy płytowej budowy litosfery,

potrafi podać związki pomiędzy płytową budową litosfery a występowaniem zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi,

 pokazuje na mapie rozmieszczenie wulkanów,

 pokazuje na mapie rejony szczególnie zagrożone trzęsieniami ziemi.

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap wstępn y

Geografi a

porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się

Nauczyciel pyta uczniów, czy Polska jest terenem aktywnym sejsmicznie i czy grożą nam trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.

Uczniowie odpowiadają, nauczyciel

komentuje odpowiedzi. Następnie pyta, jakie, zdaniem uczniów, regiony są szczególnie zagrożone trzęsieniami ziemi. W razie problemów z uzyskaniem odpowiedzi nauczyciel podpowiada.

praca z różnymi środkami

informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne, słowniki, mapy)

pogadank a,

praca w grupach, ćwiczenia

indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach

2

(3)

Etap realizac ji

Geografi

a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje

informatyczne, umiejętność uczenia się

Nauczyciel tłumaczy, czym są płyty litosfery.

Następnie wskazuje na mapie płyty litosfery znajdujące się na terenie Europy. Następnie wyjaśnia, czym jest wulkan i jak jest

zbudowany. Pokazuje na mapie najważniejsze wulkany w Europie, w tym Wezuwiusza i Etnę.

Opowiada o erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Tłumaczy, jak pył wulkaniczny zasypał starożytne Pompeje, a lawa zalała Herkulanum.

Tłumaczy, dlaczego ludzie, pomimo zagrożeń, wciąż mieszkają na terenach przywulkanicznych (na przykładzie Neapolu).

Następnie pokazuje na mapie rejony, w których występuje najwięcej czynnych wulkanów.

Nauczyciel omawia strefy oraz skutki trzęsień ziemi. Opowiada, w jaki sposób wysoko rozwinięte kraje, leżące w strefie aktywnej sejsmicznie (np. Japonia) minimalizują

potencjalne straty spowodowane trzęsieniami ziemi. Tłumaczy, w jaki sposób jest

prowadzony monitoring obszarów sejsmicznych. W toku lekcji nauczyciel wykorzystuje galerię zdjęć (zasób nr 2).

praca z różnymi środkami

informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne słowniki, plansze, atlasy, mapy), galeria zdjęć (zasób nr 2)

pogadank a, wykład, praca w grupach, ćwiczenia

praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa

Etap podsu mowuj

Geografi

a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje

W ramach podsumowania nauczyciel

wyświetla film (zasób nr 1) i omawia zadanie domowe o następującej treści:

atlasy, mapa fizyczna świata, globusy

pogadank a,

praca w

praca w grupach indywidua 3

(4)

ący informatyczne, umiejętność uczenia

się Wyszukaj informacje na temat największych trzęsień ziemi w nowożytnej historii Europy.

Czy któreś z nich wydarzyło się w pobliżu naszego kraju?

uczniowskie, film (zasób nr 1)

grupach, ćwiczenia

lna i zbiorowa

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na podstawie atlasu uczniowie charakteryzują położenie i warunki przyrodnicze oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy Indii. Dyskusja dotycząca możliwości rozwoju

uczeń: wykazuje znaczenie czynników społeczno-kulturowych w tworzeniu nowoczesnej gospodarki Japonii na tle niekorzystnych cech środowiska przyrodniczego..

wyjaśnia, na podstawie map tematycznych, zróżnicowanie rozmieszczenia ludności na obszarze Chin; podaje kierunki rozwoju gospodarczego Chin; wskazuje zmiany znaczenia Chin w

 10.7.: uczeń charakteryzuje region Bliskiego Wschodu pod kątem cech kulturowych, zasobów ropy naftowej, kierunków i poziomu rozwoju gospodarczego; wskazuje miejsca

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje

 porównuje strukturę zatrudnienia w państwach według rozwoju poziomu gospodarczego,...  wyjaśnia pojęcia: struktura zatrudnienia, bezrobocie, rynek pracy,

 porównuje strukturę zatrudnienia w państwach według rozwoju poziomu gospodarczego,.?.  wyjaśnia pojęcia: struktura zatrudnienia, bezrobocie, rynek pracy,

 2.3.: uczeń podaje cechy ruchu obiegowego Ziemi; przedstawia (wykorzystując również własne obserwacje) zmiany w oświetleniu Ziemi oraz w długości trwania dnia i nocy w