• Nie Znaleziono Wyników

(1) SCENARIUSZ LEKCJI III ETAP EDUKACYJNY Temat: Zmiany energii wewnętrznej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(1) SCENARIUSZ LEKCJI III ETAP EDUKACYJNY Temat: Zmiany energii wewnętrznej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Zmiany energii wewnętrznej.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka:2,6: [Uczeń] analizuje jakościowo zmiany energii wewnętrznej spowodowane wykonaniem pracy i przepływem ciepła;

Informatyka, 6, 1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wie, co to jest energia wewnętrzna.

 zna rodzaje energii cząsteczek substancji.

 wie, że miarą średniej energii kinetycznej cząsteczek jest temperatura.

 wie, że jednym ze sposobów zmiany energii wewnętrznej jest wykonanie pracy.

 zna sposoby przekazywania energii.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi wyjaśnić, dlaczego energia wewnętrzna zmienia się podczas zderzeń niesprężystych.

 potrafi podać przykłady zamiany energii mechanicznej w wewnętrzną i odwrotnie.

 potrafi wyjaśnić, kiedy energia wewnętrzna rośnie, a kiedy maleje.

1

(2)

 potrafi rozwiązywać problemy związane ze zmianą energii wewnętrznej.

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktycz ne

Metody

nauczania Formy pracy

Etap wstępn y

Fizyka myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Odpytanie ze znajomości materiału z poprzedniej lekcji.

Zasada zachowania energii mechanicznej.

notatki Aktywizując a

Zbiorowa, Jednolita

Etap realizac ji

Uczniowie oglądają prezentacje multimedialną (załącznik 1), którą komentuje nauczyciel.

Uczniowie podają inne przykłady z życia codziennego, w których praca mechaniczna zamieniana jest na ciepło.

Załącznik 1 Podająca aktywizując a

burza mózgów

Nauczyciel prowokuje dyskusję, w której uczniowie dochodzą do wniosku, ze ciepło jest formą energii.

Nauczyciel przypomina uczniom wiadomości z chemii jaka jest różnica między atomem i cząsteczką.

Uświadamia uczniom, że ciała zbudowane są z atomów lub cząsteczek, które posiadają zarówno energię kinetyczną jak i potencjalną a ich suma tworzy energią wewnętrzną ,,U‘’, którą można zmienić w trakcie wykonywania pracy nad ciałem.

Załącznik 1 Notatki z chemii’ lub tablica Mendelejew a

Internet

Burza mózgów, podająca

2

(3)

Wykorzystując ilustrację interaktywną, nauczyciel uświadamia uczniom, że dostarczając ciału ciepło też zmieniamy jego energię wewnętrzna, która może być zamieniona w pracę. Uczniowie podają przykłady z życia codziennego zamiany energii mechanicznej w wewnętrzną i odwrotnie.

Załącznik 2

Podsumowanie:

1. Suma energii kinetycznej ruchu wszystkich cząsteczek ciała i energii potencjalnej wzajemnych oddziaływań między jego cząsteczkami tworzą energię wewnętrzną ciała.

2. Można zmienić energię wewnętrzną ciała dostarczając ciału ciepło lub wykonując nad nim pracę, albo jedno i drugie.

ΔU = Q + W

Załącznik 1 i 2

Zeszyt przedmioto wy

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje

 porównuje strukturę zatrudnienia w państwach według rozwoju poziomu gospodarczego,...  wyjaśnia pojęcia: struktura zatrudnienia, bezrobocie, rynek pracy,

 porównuje strukturę zatrudnienia w państwach według rozwoju poziomu gospodarczego,.?.  wyjaśnia pojęcia: struktura zatrudnienia, bezrobocie, rynek pracy,

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna. Dyskusja

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04103) z pamięci typu Flash, uruchamia program

Nauczyciel przybliża uczniom pojęcie skali, a następnie wprowadza podział na mapy topograficzne, przeglądowo-topograficzne oraz mapy przeglądowe. Nauczyciel

porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się.

Uczeń rozpoznaje główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce; wskazuje na mapie najważniejsze obszary ich występowania; podaje przykłady wykorzystania skał