• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Dlaczego „nie należy zaniedbywać nauki o pięknie”? – Z. Herbert „Potęga smaku”

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Dlaczego „nie należy zaniedbywać nauki o pięknie”? – Z. Herbert „Potęga smaku”"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Dlaczego „nie należy zaniedbywać nauki o pięknie”? – Z. Herbert „Potęga smaku”

1. Cele lekcji

Lekcja stanowi wstęp do zagadnień związanych z ideologią komunizmu. Realizacja podstawy programowej do języka polskiego – kształcenie w zakresie podstawowym.

- LEKTURA: punkt 3 – wybór poezji XX w.

- TREŚCI: punkt IV retoryczne użycie języka (retoryczne środki perswazji).

a. Wiadomości

Główne zasady retoryki antycznej, pojęcie nowomowy, fragmenty biografii Herberta, pojęcie tautologii.

b. Umiejętności Uczeń

- wskazuje na związki estetyki z etyką,

- wyszczególnia różne znaczenia słowa SMAK,

- określa Z. Herberta mianem poety klasycyzującego i wskazuje klasyczne motywy w wierszu, - opisuje język komunizmu i definiuje pojęcie nowomowy,

- podaje różnice pomiędzy retoryką antyczną a nowomową,

- dyskutuje na temat zagrożeń komunizmu wynikających z jego estetyki, - wyjaśnia istotę sprzeciwu wobec ideologii,

- samodzielnie formułuje wnioski interpretacyjne na podstawie karty pracy.

2. Metoda i forma pracy

- burza mózgów,

- ćwiczenia interpretacyjne – praca z tekstem, - metoda kart pracy.

3. Środki dydaktyczne

- dowolny podręcznik zawierający wiersz pt. Potęga smaku Zbigniewa Herberta lub ksero tego wiersza,

- narysowana na tablicy mapa mentalna, - karty pracy.

4. Przebieg lekcji

1. Burza mózgów: Z czym kojarzy się wam SMAK? Zbieramy wnioski na tablicy:

(2)

Kierujemy myśleniem uczniów – pogadanka:

Zastanówcie się, do czego służy nam ten zmysł?

Co to jest „dobry smak”?

2. Głośna lektura wiersza „Potęga smaku”. Proponuję lekturę dwukrotną.

3. Ćwiczenia interpretacyjne. W pierwszej fazie uczniowie pracują samodzielnie, odpowiadając na kartach pracy na następujące pytania:

- Jakie znaczenie ma dla tego utworu dedykacja? (kwestia postawy moralnej wpisanej w wiersz i nawiązanie do biografii poety).

- Jaką funkcję pełni smak dla podmiotu lirycznego? W czym pomaga?

- Co wg Herberta jest w komunizmie „niesmaczne”? → to pytanie umożliwi przejście do kwestii tzw.

języka władzy.

- Czym ten język się charakteryzował? – Podkreślcie w wierszu jego cechy (tautologiczność, pustosłowie, zakłamanie itp.).

3. Wprowadzenie pojęcie NOWOMOWY za Słownikiem współczesnego języka polskiego B. Dunaja NOWOMOWA – oficjalny język państwa totalitarnego, którego funkcją jest kształtowanie myślenia obywateli, by postrzegali rzeczywistość zgodnie z obowiązującą ideologią.

4. Pogadanka: Co w wierszu przeciwstawione jest nowomowie – „złemu smakowi”? → retoryka antyczna i klasyczna sztuka

5. Karta pracy: Ćwiczenie: Na podstawie wiersza i swojej wiedzy wypisz w tabeli cechy retoryki i nowomowy.

Przykład odpowiedzi:

RETORYKA ANTYCZNA NOWOMOWA

- dbanie o sens i piękno każdego słowa - używanie środków stylistycznych, takich jak epitety, metafory, trafne porównania - logika wywodu

- uczciwość argumentacji - poszanowanie odbiorcy

…………

pustosłowie(tautologie, frazesy, bezsensowne powtórzenia) * tautologia – współrzędna struktura z nadwyżką znaczeniową np. etyka i moralność

- odwoływanie się do prostych emocji - obietnice bez pokrycia, manipulacja - zakłamanie

- przedmiotowe traktowanie odbiorcy moda

słodki ostry

… pokarm

gust

zmysł

SMAK

(3)

6. Zbieramy wnioski z kart pracy: Czym jest więc dla Herberta retoryka antyczna i związany z nią klasycyzm? → to istota „dobrego smaku”

7.W czym tkwi więc „potęga smaku”? – W odpowiedzi na to pytanie ma uczniom pomóc powtórne przywołanie mapy mentalnej poprzedzone pytaniem: Czym jest smak dla Herberta (ew. w czym tkwi

„potęga smaku”)?

Podczas tej burzy mózgów uczniowie powinni dojść do kwestii związku estetyki z etyką i pojmowaniem smaku w kategoriach aksjomatu moralnego – smak pomaga odróżnić dobro od zła.

8. Wnioski: Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie lekcji – dyskusja:

Główny wniosek z lekcji: nauka o pięknie pozwala postępować etycznie, bo dobro = piękno.

5. Bibliografia

- B. Dunaj, Słownik współczesnego języka polskiego, Warszawa 1996.

Warto przeczytać:

- M. Grzesiowki, Retoryka antyczna i jej dziedzictwo, Warszawa 1996

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe Polecenie dla ucznia:

Napisz, dlaczego gust i smak to wartości, za które warto oddać życie?

poczucie dobra

umieję- tność wyboru

ochrona przed złem

………

drogowskaz moralny

SMAK wg poety

Cytaty

Powiązane dokumenty

Skoro w percepcji religijnej człowiek dostrzegł przedm iot religijny jako osobiście go dotyczące dobro, jako osobistą w artość (zwykle jako w artość

Po przedstawieniu scenki uczniowie zastanawiają się nad tym, czy sytuacja, w jakiej znalazły się dzieci, była bez wyjścia..

Uczniowie wykonują z podręcznika proste ćwiczenie polegające na obliczeniu w pamięci wartości potęg ( zad.1 str.12, Matematyka z plusem, klasa 2, GWO).. Nauczyciel po

Wspólne zapoznanie się z 3 bajkami: „Malarze”, „Dewotki”, „Lis i osioł” – analiza utworów oraz wstępna ocena, które ze skojarzeń umieszczonych na tablicy

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August.. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w

Uczeń, który otrzymał kartę z informacją, że zaczyna grę, zadaje pytanie:. Wer schaltet das

Informacja n-la o zastosowaniu imiesłowowych równoważników, jako charakterystycznych dla odmiany pisanej języka, w takich formach jak: pisma urzędowe, teksty

bardzo brzydkie dziewczyny o czerwonych rękach Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana. (Marek Tulliusz obracał się w grobie) łańcuchy tautologii parę pojęć