Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: Kuchenna matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
grupuje obiekty według podanych poleceń (co do rodzaju, ilości, koloru itp.);
liczy przedmioty w zakresie 3.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka I. Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, zabawa na przywitanie Witam tych, którzy… Następnie dzieci bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
którzy:
- lubią jeść pomidory;
- lubią jeść marchewki;
- mają na sobie coś zielonego”.
Dzieci, które czują się przywitane odmachują N.
Tego dnia w kąciku powinny znaleźć się różne świeże warzywa i/lub ich ilustracje (załącznik nr 1).
2. Kucharki:
zabawa naśladowcza. Dzieci, za pomocą ruchu i gestu, odwzorowują czynności wykonywane w kuchni: mieszanie, szatkowanie, krojenie, ugniatanie ciasta, solenie, kręcenie młynkiem.
N wymienia czynności, które dzieci naśladują.
Dzieci podczas zabawy stoją w kręgu.
1. Gdzie można kupić warzywa?:
wycieczka na targ warzywny, do gospodarstwa rolnego lub do sklepu.
Wielozmysłowe poznawanie wybranych warzyw.
Jeśli organizacja wycieczki jest niemożliwa, N prezentuje dzieciom przygotowane wcześniej warzywa. N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat nazw, smaku, zapachu jarzyn.
2. Co to za warzywo?:
rozpoznawanie warzyw wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku.
Materiały: worek, warzywa.
3. Moje ulubione warzywa:
ćwiczenie kształtujące umiejętność liczenia w zakresie 3 i/lub kształtujące umiejętność rozróżniania stron – zabawy w wersji stolikowej (aktywność do wyboru przez N).
Materiały: ilustracje (załączniki nr 3 i 4), kredki.
4. Policz, ile jest…:
grupowanie warzyw według wybranej cechy (rodzaju, koloru, wielkości). Przeliczanie powstałych zbiorów.
Materiały: jarzyny.
II. Zajęcia dydaktyczne
5. Warzywa:
łączenie połówek przekrojonych przez N warzyw. Ćwiczenie można również dodatkowo zrealizować w wersji multimedialnej.
Materiały: warzywa, deska do krojenia, nóż dla N, gra multimedialna (załącznik nr 5).
Po umyciu warzyw oraz rąk przez dzieci N zachęca je do degustacji.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Sałatka warzywna:
zabawa ruchowa na powietrzu.
Przy realizacji zabawy można wykorzystać chustę animacyjną.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Warzywa:
puzzle (wersja tradycyjna) lub multimedialna;
gra memo.
Materiały: puzzle w wersji stolikowej i multimedialnej (załączniki nr 2 i 6). Gra memo załącznik nr 8
3. Pomidory na krzaku:
chętne dzieci mogą realizować zabawy multimedialne – kolorowanka (Pomidory na krzaku).
Materiały: załącznik nr 7.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
różne warzywa, worek, chusta animacyjna, kredki, nóż, deska do krojenia, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Warzywa w moim ogrodzie - plakat;
2. Warzywa – puzzle 6-elementowe;
3. Ogórki i pomidory – materiał do wydrukowania;
4. Cebula i papryka – materiał do wydrukowania;
5. Gra multimedialna typu połącz połówki - Warzywa;
6. Puzzle multimedialne - Warzywa;
7. Kolorowanka multimedialna – Pomidorowy krzaczek;
8. Multimedialna gra memo – Przysmaki jarosza.