Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.
Temat: Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda.
Cele operacyjne:
Dziecko:
umie poprawnie umyć ręce i je wytrzeć;
grupuje obiekty według podanych poleceń (co do ich przeznaczenia).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
potrafi poprawnie umyć się i wytrzeć;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, a także często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności mycia rąk;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Myjemy ręce, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie
Części ciała. Dzieci wskazują wymienioną przez nauczyciela (N) część ciała (np. nos, głowę, ręce, nogi, uszy, oczy). Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu. N coraz szybciej wymienia poszczególne części ciała, które dzieci wskazują.
Materiały: tego dnia w kąciku zainteresowań powinny znaleźć się ilustracje, plansze oraz przybory do mycia rąk.
I. Zajęcia poranne
2. Myjemy ręce:
urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki ściennej. Dzieci wybierają z wycinków z gazet ilustracje przedstawiające przybory służące do mycia się. Potem następuje omówienie obrazków oraz przyczepienie na tablicy tych ilustracji, na których zaprezentowane są przedmioty służące do higieny rąk. N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki..
Materiały: wycinki z gazet, plakaty (załącznik nr 1 i 2), tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub magnesy.
1. Zgadnij, co robię?:
zabawa ruchowa. Dzieci przedstawiają za pomocą swojego ciała róże czynności higieniczne (np. mycie rąk, włosów, nóg).
Podczas zabawy należy często zmieniać polecenia.
Na początku zabawy N wydaje polecenia, następnie rolę tę przejmuje chętne dziecko.
2. Poznajcie Czyścioszka:
rozmowa z pacynką o imieniu Czyścioszek na temat konieczności mycia rąk. Następnie Czyścioszek deklamuje wiersz Juliana Tuwima pt. List do dzieci.
Materiały: pacynka, książka: J. Tuwim, List do dzieci, wyd. Zielona Sowa, Kraków 2004.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Czym myjemy ręce?:
wybieranie spośród różnych przedmiotów tych, które służą do higieny rąk. Po przeprowadzeniu tej części zajęć chętne dzieci mogą wykonać podobne ćwiczenie na ilustracji, a także zagrać w grę multimedialną polegającą na grupowaniu przedmiotów do mycia według podanych kryteriów.
Materiały: różnego rodzaju przedmioty służące do higieny rąk, ilustracja (załącznik nr 4), gra multimedialna (załącznik nr 6).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Kolorowe i pachnące:
wąchanie i oglądanie różnych rodzajów mydeł. Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi. N przed przeprowadzeniem tej części zajęć powinien upewnić się, czy żadne dziecko nie jest uczulone na jakikolwiek rodzaj mydła.
Materiały: różnego rodzaju mydła.
5. Myjemy rączki:
nauka dokładnego mycia rąk i spłukiwania piany w łazience.
Podział dzieci na kilkuosobowe grupy.
1. Pobiegajmy na zielonej trawce:
zabawy swobodne na placu zabaw. Mycie rąk po powrocie z ogrodu przedszkolnego.
Zapytanie dzieci po powrocie do przedszkola, czy pamiętają, kiedy i dlatego należy myć ręce.
2. Różnobarwne ręczniki:
ozdabianie narysowanych ręczników.
Materiały: ilustracja (załącznik nr 3), kredki.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Kiedy myjemy ręce?:
chętne dzieci mogą realizować zabawy multimedialne.
Materiały: gry
multimedialne (załączniki nr 5, 7 i 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
wycinki z gazet/ilustracje, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, pacynka, przybory do mycia rąk i higieny innych części ciała, różne rodzaje mydeł, kredki, książka: Julian Tuwim, List do dzieci, wyd. Zielona Sowa, Kraków 2004 komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Przybory do mycia rąk - plakat;
2. Myj ręce przed każdym posiłkiem –plakat;
3. Różnobarwne ręczniki – materiały do wydrukowania;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Który przedmiot służy do mycia rąk? – materiał do wydrukowania;
5. Mycie rąk w łazience – kolorowanka multimedialna;
6. Czym myjemy ręce? – gra multimedialna;
7. Myj ręce przed jedzeniem – puzzle multimedialne;
8. Myj ręce po zabawie z psem – puzzle multimedialne.