Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.
Temat: Organizujemy przyjęcie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
umie kulturalnie zachować się przy stole podczas posiłków;
współpracuje z innymi dziećmi w trakcie robienia bez.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu, sprząta po sobie;
utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, a także często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole w czasie posiłków;
zapoznanie z tradycyjnymi polskimi ciastami;
kształtowanie umiejętności współpracy podczas robienia bez;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Ciasta, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci. Witanie się różnymi
częściami ciała (np. ręką, kolanem, kciukiem, łokciem). Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Chętne dzieci mogą pokolorować ilustrację.
W trakcie realizacji zabawy na przywitanie dzieci poruszają się swobodnie po sali. Podchodzą do każdej osoby z grupy i witają się
wymienioną przez
nauczyciela (N) częścią ciała.
Materiały: tego dnia w kąciku powinny znaleźć
się ilustracje
przedstawiające różne rodzaje ciast warto przynieść kilka wypieków, ilustracja (załącznik nr 1).
I. Zajęcia poranne
2. Ciasta i ciasteczka:
urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki ściennej. Dzieci wybierają spośród wycinków z gazet te ilustracje, które związane są z pieczeniem ciast i wypiekami.
Przyczepianie wybranych obrazków na gazetkę. Następnie N motywuje do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki. Chętne dzieci mogą również wykonać ćwiczenie polegające na łączeniu takich samych rysunków w pary.
Materiały: tablica korkowa, szpilki, ilustracja (załącznik nr 2).
1. Ciasta na specjalną okazję:
rozmowa na temat różnych rodzajów wypieków podczas wyświetlania prezentacji multimedialnej, a także zapoznanie dzieci z wierszem Juliana Tuwima Dyzio Marzyciel.
N zachęca do swobodnych wypowiedzi.
Następnie dzieci wykonują ćwiczenie polegające na podziale narysowanego tortu na dwie równe części.
Materiały: prezentacja multimedialna (załącznik nr 5), ilustracja (załącznik nr 4), kredki, książka:
J. Tuwim, Dyzio Marzyciel,
wyd. Liwona,
Warszawa 2002.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Niczym zawodowi cukiernicy:
wspólne pieczenie bez. Wielozmysłowe poznawanie potrzebnych do wykonania ciasta produktów spożywczych (za pomocą dotyku, smaku, węchu). Przygotowanie bez:
- ubijanie piany;
- dosypywanie powoli cukru pudru;
Produkty do wykonania ciasta:
4 białka, szczypta soli, 250 g cukru pudru, płaska łyżka mąki ziemniaczanej.
Bezy należy piec w 120ºC przez około 40 minut.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- dodawanie mąki ziemniaczanej;
- miksowanie;
- nakładanie ciastek na blachę.
Porządkowanie miejsca pracy.
3. Pieczenie ciast:
zabawa ruchowa. Dzieci przedstawiają za pomocą ruchu całego ciała czynności związane z robieniem ciasta (np. ubijanie jajek, miksowanie, wałkowanie, przelewanie).
W trakcie zabawy należy często zmieniać polecenia.
4.Czas na podwieczorek!:
przypomnienie podstawowych zasad kulturalnego zachowania przy stole, degustacja wypieków. Dzieci samodzielnie przygotowują stół do podwieczorku.
Materiały: talerzyki, kubeczki, serwetki.
1. Ciastka:
gra memory w wersji stolikowej.
Materiały: gra memory (załącznik nr 3).
III. Zajęcia popołudniowe
2. Słodkie wypieki:
chętne dzieci uczestniczą w zabawie multimedialnej typu puzzle lub znajdź różnice.
Materiały: gry
multimedialne (załączniki nr 6, 7, 8).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
4 białka, szczypta soli, 250 g cukru pudru, płaska łyżka mąki ziemniaczanej, wycinki z gazet, tablica korkowa, szpilki, ilustracje ciast i gotowe wypieki, talerzyki, kubeczki, serwetki, książka: J. Tuwim, Dyzio Marzyciel, wyd. Liwona, Warszawa 2002, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Muffinka – materiał do wydrukowania;
2. Lukrowane babeczki – materiał do wydrukowania;
3. Ciastka – karty do gry w memory;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Tort – materiał do wydrukowania;
5. Różne rodzaje ciast – prezentacja multimedialna;
6. Tort urodzinowy – puzzle multimedialne;
7. Babeczki – puzzle multimedialne;
8. Pieczemy ciastka – gra multimedialna typu znajdź różnice.